Kalite İnsan Kaynakları

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

BLOG

Kalite İnsan Kaynakları
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs 1919, Türk Milleti adına büyük bir zaferin ilk adımıdır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında ülkenin içine girdiği zor dönemde Atatürk, ülke adına önemli girişimlerde bulunarak Samsun’a çıkmış ve Milli Mücadele’yi başlatmıştır.

Ülkeyi işgal etme amaçları bulunan kuvvetler stratejik bakımdan önemli noktalardan biri olan ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya geçiş planlarında en kolay yol olarak gördükleri Samsun’da kendi askeri birliklerini toplamışlardı. Ülkenin içinde bulunduğu bu zor zamanda önemli ve sağlam adımlar atabilmek için Anadolu’ya geçilmesi gerektiğini düşünen Mustafa Kemal ATATÜRK de, 16 Mayıs 1919’da Galata rıhtımından Bandırma isimli gemiyle ayrılarak 3 gün süren yolculuğun ardından 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastı ve böylece Milli Mücadele de başlamış oldu. Bu önemli karar sonrasında elde edilen zaferler, Ulu Önder Atatürk’ün ne kadar ileri görüşlü bir kişiliğe sahip olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Bu yolculuğun Türk Milleti için büyük bir zaferin başlangıcı olma gibi bir anlam taşıması sebebiyle Ulu Önder Atatürk, Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etmiş ve o zamandan bu zamana Türk gençliği tarafından coşkuyla kutlanmıştır.

Atatürk’ün gençlere verdiği değer ve önem tartışılmazdır. Bu önemli günü gençliğe itham etmesi de bunu gözler önüne seren bir düşüncedir. O, genç fikirlerin çok daha sağlıklı adımlar atarak ülkemizi çağdaş ülkeler seviyesine getireceğine gönülden inanmış ve bu güvenini her fırsatta dile getirmiştir. Çünkü Atatürk’ün gözünde gençlerin enerjisi ve gelecek ile ilgili umutları onları harekete geçiren ve güzel adımlar atmalarını sağlayan önemli etkenlerdir.

Atatürk için gençlikten kasıt yaş ile sınırlı değildir, Onun için gençlik; fikir ve ufuk zenginliğini göstermektedir. Bunun için yaş ne olursa olsun önemli olan fikirleriyle çağdaş ve aydın bireyler  olabilmektir.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan edilen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna doğru önemli adımların atıldığı Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100. yılını kutladığımız bugünde başta Ulu Önder Atatürk ve bu mücadelede emeği geçen tüm atalarımızı minnet ve saygıyla anıyoruz.

Merve KARAMAN

Etiketler: 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Atatürk'ün Samsun'a Çıkışı Milli Mücadele Milli Mücadele'nin 100. Yılı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Atatürk ve Gençlik 19 Mayıs 2019 Mustafa Kemal Atatürk Atatürk Türk Gençliği