Kalite İnsan Kaynakları

Antisosyal ve Asosyal Kişilik Bozukluğu Nedir?

BLOG

Kalite İnsan Kaynakları
Antisosyal ve Asosyal Kişilik Bozukluğu Nedir?

ANTİSOSYAL VE ASOSYAL KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Anti-sosyal kişilik bozukluğu, sosyal kurallara, toplumsal norm ve değerlere uyamama ve sürekli hukuki cezalara maruz kalma durumudur. Bu kişilik bozukluğu genelde asosyal kişilik bozukluğuyla karıştırılmaktadır. Ama ikisi birbirinden çok farklıdır. Asosyal kişilik bozukluğu sosyalleşmede sıkıntı yaşarken; anti-sosyallerde sosyal olan her şeye karşıt olma durumu vardır. Gelin biraz karşılaştıralım.

ANTİSOSYAL KİŞİLİK BOZUKLUĞU

 • Etrafa zarar verirler ve bundan rahatsız olmazlar.
 • Sürekli saldırgan davranışlarda bulunurlar.
 • Sosyallikten nefret ederler.
 • Tehlikelidirler.
 • Yaptıklarını hata olarak görmezler ve pişmanlık duyguları yoktur.

ASOSYAL KİŞİLİK BOZUKLUĞU

 • Genelde psikolojik olarak kendilerine zarar verirler.
 • İçe dönüklerdir, iletişim kurmazlar.
 • Sosyallikten korkarlar.
 • Zararsızdırlar.
 • Dışarı çıkıp insanlarla iletişim kurmaya cesaret edemezler.

Bu listede 2 farklı kişilik tipinin bazı hususlarda karşılaştırılmasını okudunuz. Sebeplerine bakıldığında;

 • Asosyallerde geçmişte yaşanan bir travma ya da insanın yaşadığı ve atlatamadığı bir olay sonucu oluştuğunu görürüz.
 • Ama antisosyallere baktığımızda, çocukluklarında sürekli hayvanlara zarar verme, kesme, bıçaklama ya da bilinçli olarak yangın çıkarma vakaları vardır.

Antisosyal bir vakadan bahsetmek istiyorum size. 25 yaşlarında bir genç kız, dedesinin annesiyle hararetli tartışmasını duyuyor ve öfkeleniyor. O an çok yoğun bir öfke yaşıyor, kendine hâkim olamıyor ve o öfkesini söndürmek için onu öfkelendiren durumu ortadan kaldırmaya çalışıyor kendince. Dedesine önce şiddet uyguluyor ve sonra kafasını çamaşır makinesine sıkıştırmaya çalışıyor ve öldürüyor.

Asosyal bir vakadan bahsedersek, 20 yaşlarında genç bir kız erkek arkadaşı tarafından aşağılanıyor ve gittikçe kendini değersiz hissetmeye başlıyor. Erkek arkadaşı toplum içerisindeki davranışlarını küçümsemeye ve eleştirmeye başlıyor. Kız kendini erkek arkadaşına beğendirmeye çalışırken hareketlerinde tutarsızlıklar oluşmaya başlıyor ve bu tutarsızlıklar etraf tarafından da yargılanmaya ve dalga geçilmeye başlanıyor. Bunlarla başedemeyen genç kız insanlarla iletişimini kesiyor ve içine kapanmaya başlıyor. En sonunda dışarı çıkmaya, herhangi bir insanla iletişim kurmaya cesaret dahi edemiyor.

Hapishanelerdeki çoğu insanlar antisosyal kişilik bozukluğundadır. Bunlar sosyopat veya psikopat olarak da adlandırılır. Mümkün olduğunca bu tarz insanlardan uzak durulmalıdır çünkü vicdana sahip değildirler, her olayda kendi çıkar ve dürtülerini tatmin etmeyi düşünürler ve tedavileri oldukça zordur.

Ama asosyallerde tedavi mümkündür. Sadece asosyal kişinin tedaviye açık olması gerekir ve yaşının çok geçmemesi gerekir çünkü tedavide yaş çok önemlidir.

Bu belirtileri taşıdığını düşündükleriniz varsa etrafınızda iyi gözlemleyin ve mutlaka bir psikiyatriste gitmelerini tavsiye edin.

Psk. Rabia AYDIN

Etiketler: antisosyal asosyal kişilik bozukluğu antisosyal kişilik bozukluğu asosyal kişilik bozukluğu asosyal insanlar antisosyal insanlar etrafa zarar veren kişiler kişilik sosyal medya sosyal sosyalleşme psikoloji bozukluğu psikiyatri antisosyal ve asosyal antisosyal ve asosyal arasındaki fark bakıcılık hizmetleri bakıcı hizmetleri bakıcı bul bakıcı arıyorum