ÇOCUKLARIN YENİ ARKADAŞI OYUN ABLALARI

ÇOCUKLARIN YENİ ARKADAŞI OYUN ABLALARI

Oyun Ablası

Çocuğunuzun zihinsel, fiziksel, duygusal, sosyal gelişimini en doğru şekilde etkileyebilmenizin yolu doğru ve eğitici oyunlar seçerek aynı zamanda da kaliteli vakit geçirmesini sağlamaktan geçer. Ebeveynler olarak çocuğunuzun her ihtiyacına aynı düzeyde karşılık verebilmeniz mümkün değildir. Özellikle çalışan ebeveynler çoğu zaman çocukları ile oyun oynayacak vakit bulamamaktadır. Çocuğunuza bir bakıcı bulmak istemiyorsanız, yalnızca oyun oynasın, ödevlerine yardımcı olsun ve sizi desteklesin aynı zamanda da çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunsun istiyorsanız, günümüzde son zamanlarda oldukça popüler hale gelen ve isimlerini sık sık duyduğumuz oyun ablaları bu noktada sizin ihtiyacınıza en uygun kişi olabilir.

Peki, kim bu oyun ablası?

Oyun ablası; genelde 18–25 yaş aralığında olan, üniversite eğitimine devam eden ya da yeni tamamlamış, çocuğunuzla eğitici, bilimsel, sanatsal aktiviteler yapan, okuldan geldiğinde onu karşılayan ödevlerine destek olan, genellikle yabancı dil bilgisine sahip ve çocuğunuza yabancı dil öğreten, onunla kaliteli ve eğlenceli oyunlar oynayan kişilere denir. Kısacası, çocuğunuzun hem eğlenmesi hem de öğrenmesi için çabalayan genç ve eğitimli kişilerdir.

Oyun ablası seçerken ne gibi özelliklere ve donanıma sahip olması gerektiğine kendiniz karar verebilir, bir liste oluşturabilir ve bu liste üzerinden adaylar ile görüşebilirsiniz. Bu süreci kendi başınıza yönetebileceğiniz gibi aynı zamanda bu işi profesyonel şekilde yürüten şirketlerden de yardım alabilirsiniz.

  • Önceliklerinizi belirleyin. Seçeceğiniz en doğru adayın ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğine, çocuğunuzun ihtiyaçları doğrultusunda karar verin. Örneğin, spora yatkın bir çocuğunuz varsa sporla ilgilenen ve bu alanda başarılı olan bir aday çocuğunuza hem örnek hem destek olacaktır.
  • Oyun ablaları genelde üniversite eğitimine devam etmiş ya da yeni mezun olan kişilerden oluşur. Adaylar genelde harçlıklarını çıkartmak amacı ile bu işi yaptıklarından, bir bakıcıya göre çok daha uygun ücretler ile hizmet vermektedirler.
  • Görüşmeleri çocuğunuz ile birlikte gerçekleştirin. Bu şekilde hem adayın çocuğunuz ile olan iletişimini gözlemleme şansı bulmuş olursunuz hem de çocuğunuzun bu yeni abla / arkadaş ile ilgili fikirlerini öğrenmiş olursunuz.
  • Eğitimli ablalar çocuğunuzun gelişiminde oldukça faydalı olacaktır. Çünkü, bu işi profesyonel anlamda yapan oyun ablalarının çoğu eğitici-öğretici aktiviteler hakkında bilgi sahibidir.
  • Çocuğunuzun eğlenirken öğrenmesine fırsat yaratın! Çocuklar için okula gitmek, ders çalışmak, ödev yapmak genelde oldukça sıkıcı ve bunaltıcı olabilir. Bu durumda bir oyun ablası eşliğinde bunları gerçekleştirmeli onların hem motivasyonunu hem de başarısını arttırıcı bir etki sağlar.
  • Oyun ablaları genelde belirli günler ve saatler aralığında çalışırlar. Oyun ablasının gelmesini istediğiniz zamanları hem kendi ajandanıza uygun olacak şekilde hem de çocuğunuzun programına uyacak şekilde kendiniz ayarlayabilirsiniz.
  • Çoğu oyun ablası sizin sağ kolunuz gibi olacağından bazı konularda esneklik gösterebilir. Bu durumda bir davete katılmanız gerektiğinde ya da eşinizle baş başa birkaç saat geçirmek istediğinizde oyun ablası çocuğunuzu emanet edebileceğiniz doğru kişidir. Hem çocuğunuz sıkılmayacak hem de güvenli bir şekilde yapmanız gereken işleri yapabileceksiniz.
  • Kendinizi suçlu hissetmeyin! Çoğu çalışan anne-baba çocuğuna yeteri kadar vakit ayıramadığı ve tüm ihtiyaçlarını karşılayamadığı için vicdan azabı çeker. Ancak düşünüldüğünde ebeveynler olarak her biriniz aslında çocuğunuza daha iyi bir gelecek sağlayabilmek adına çalışıyorsunuz. Bu durumda bir oyun ablası çocuğunuzun ödevlerini yapmasına yardımcı olurken ve onları kontrol ederken sonrasın da sizde kalan vaktinizi en iyi şekilde değerlendirerek onunla oynayabilirsiniz.
  • Oyun ablaları, dil eğitiminden tutunda satranç oynamaya, keman çalmaya kadar pek çok beceriyi çocuğunuza öğretebilir. Bunun yanı sıra birlikte kitap okumak,sinemaya gitmek, tiyatro izlemek, birlikte yüzmek gibi pek çok aktivitede onun arkadaşı ve destekçisi olabilir.

Eğer sizlerde çocuğunuz için hem eğlenebileceği bir arkadaş, hem destekçisi olabilecek bir abla arayışında iseniz, bu durumda kriterlerinizi ve önceliklerinizi belirleyip, çocuğunuzun ihtiyaçları doğrultusunda oyun ablası arayışına başlayabilirsiniz. Bu noktada önemli olan ise, bu işi profesyonel anlamda yapan insan kaynakları firmalarından destek alarak güvenilir, referanslı ve eğitimli adayları bulabilmektir.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum