Kalite İnsan Kaynakları

Eğitimde İstikrarın Önemi

BLOG

Kalite İnsan Kaynakları
Eğitimde İstikrarın Önemi

EĞİTİMDE İSTİKRARIN ÖNEMİ

Eğitim dediğimiz olay emek ve çaba isteyen aynı zamanda da meyvesini ancak ve ancak istikrarla alabileceğimiz, iniş-çıkışlarla dolu uzun bir yolculuktur. Bu yolculukta ailelerin yorulduğunu, boşa kürek çektikleri hissine kapıldıklarını, sabırsızlandıklarını sık sık görürüz. Hatta birçok defa pes etmişliğe ve çaresiz hissetmişliğe birebir şahit olanlarımız da vardır.

Size Çin bambu ağacının nasıl yetiştiğini anlatmak istiyoruz. Lütfen dikkatle okuyun.

‘’Çinliler bu ağacı söyle yetiştirir:

Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir.

Fakat inatçı tohum filiz vermez.

Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler. Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır. ‘’

Şimdi size sorumuz şu: Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır?

Bu örnek sadece canlı bir bitkiden. Peki insanoğlu? Sizce bir bitki için 5 yıl sabrediliyorsa yaşayan, düşünen, hayat sürdüren, nesil devam ettiren insanoğlu için kaç yıl sabredilmeye değer?

Unutmayın ki ne yaparsanız yapın ya da ne yetiştirirseniz yetiştirin sadece istikrarlı olanlar sonucu göreceklerdir. Bu hasta iyileştirme için de geçerli, bebek bakımı için de.

Kariyer planlama için de geçerli değerler eğitimi için de.

Hatta kısık ateşte uzun uzun pişen yemeğin tadı buna birebir örnek değil de nedir?

O yüzden MUVAFFAKİYET = SABIR + İSTİKRAR

Psk. Rabia AYDIN

Etiketler: eğitim eğitimde istikrar eğitimde istikrarın önemi emek çaba sabır istikrar muvaffakiyet kariyer planlama kariyer eğitimin önemi ebeveynlerin eğitime desteği ebeveynlerin eğitime önemi eğitim ve önem çocuk bakıcısı bebek bakıcısı bakıcı bul bakıcı arıyorum çocuk bakıcısı bul ev öğretmeni ev öğretmeni bul oyun ablası oyun ablası bul oyun abisi oyun abisi bul