Eve Bakıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eve Bakıcı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebekler, çocuklar ve yaşlılar için bakım hizmeti sağlayan eğitimli birçok insan vardır. Çocuk ve bebek bakıcısıyaşlı ve hasta bakıcısı gibi alanlara göre eğitim alan bakıcıları seçerken dikkat etmeniz gereken birçok etken bulunur. Bakım hizmetinde en doğru ve en uygun seçimi yapmanız oldukça önemlidir.

Bakıcı Seçerken Öncelikleriniz Nasıl Olmalıdır?

Bebek bakıcısı arıyorum diyorsanız, önceliğiniz çocuk gelişimi eğitimi alan ve bu alanda deneyimli kişiler olmalıdır. Bebek bakımı, altını değiştirme, yemeğini verme ile sınırlı değildir. Bebekler, hayata bakış açılarını, göz önündeki insanlarla kazanır. Bakıcının tavrı, üslubu, karakteri, bebek için iyi bir idol olmalıdır.

Çocuk bakımı için tercih edeceğiniz bakıcıların yabancı dil bilmesini de dikkate almalısınız. Yabancı dadı ilanları yayınlayabilir, farklı dillere hakim olan bakıcılarla çalışabilir. Bu sayede çocuğunuz, erken yaşlarda yabancı dil kavramaya başlar ve ilerleyen yaşlarda ana dili gibi yabancı dil konuşabilir.

Hasta ve yaşlı bakıcısı arıyorsanız, bu alanda eğitimli olması, nahif ve sabırlı olmasına dikkat etmelisiniz. Yaşlılar, en az bebekler kadar hassas ve alıngan olurlar. Bakıcılarının temel ihtiyaçlarını sağlamakla birlikte onlara arkadaşlık etmeleri önemlidir.

Bakıcıyla Görüşme Nasıl Yapılmalı?

Hasta ve yaşlı bakıcısı veya çocuk bakıcısı için iş ilanı yayınladığınızda, öncelikle telefonda ön görüşme yapmalısınız. Eğitim, deneyim, yabancı dil gibi öncelikli kriterlerinizi sağlayan kişilerle yüz yüze görüşme yapmalısınız.

Bakıcı adaylarına görüşmelerde şunları sorabilirsiniz;

  • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamayabilir mi?
  • Sağlık problemi var mı?
  • Sigara kullanıyor mu?
  • Çocuğu veya bakmakla sorumlu olduğu biri var mı?
  • Gelecek planları işini etkiler mi?

Bu sorularla çalışma süresini ve işini önemseme düzeyini anlamanız mümkündür. Aynı zamanda görüşme esnasında deneyimlerini, eski işini neden bıraktığını, referansı olup olmadığını mutlaka sormalısınız.

Bakıcının Deneme Süresi Nasıl Olmalıdır?

Bebek veya yaşlı bakıcı arayanlar gerekli kriterleri sağlayan kişilerle direkt işe başlamamalıdır. Öncelikle deneme süresi olmalı, bu sürede sağladığı performans dikkate alınmalıdır. 1 hafta bakıcı ile zaman geçirmeli, tavırlarını, işe yaklaşımı veya baktığı çocuk ya da yaşlıya olan üslubunu göz önünde bulundurmalısınız.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum