Evliliğinizi Güzelleştirmek için 10 Adım

Evliliğinizi Güzelleştirmek için 10 Adım

EVLİLİĞİNİZİ GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN ATMANIZ GEREKEN 10 ADIM

Günümüzde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, başarısız evliliklerin sayısı giderek artmaktadır. Bunun en temel sebebi ise, kişiyi benmerkezciliğe doğru iten, her birimizi bencil yaşamaya-düşünmeye zorlayan değişen yaşam şartlarıdır. Bireyselliğin arttığı ve ikili ilişkilerin giderek zorlaştığı bu yenidünyada tabii ki evlilikleri yürütmek, evlilikten keyif almak, eşlerle birlikte kaliteli ve doğru zaman geçirmekte her birimizin ulaşmayı istediği ancak ulaşmanın giderek zorlaştığı bir durum halini aldı.

Bireylerin yaptığı en büyük hatalardan birisi giderek yoğunlaşan yaşam temposu içerisinde hem kendine hem de ilişkilerine yeteri vakti ayırmamak, ilgiyi göstermemektir. Aslında ilişkilerde tıpkı dünyaya yeni gelen bebekler gibi sürekli olarak ilgilenilmeye, ihtiyaçların giderilmesine, doyurulmaya, sahip çıkılmaya ve en önemlisi korunmaya muhtaçtır. Bizler yaşadığımız ilişkilere gerekli özeni göstermedikçe ilişki içerisinde var olan sorunlar büyümekte hatta ortaya sürekli olarak yeni sorunlar da çıkmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek adına hem ilişkilerinizde hem de evliliğinizde atmanız gereken ufak ancak etkili ve sağlam adımlar bulunmaktadır. Bu adımları atabilmekse sadece ilişkiye gereken zamanı ayırtmak, gereken ilgiyi ve özveriyi göstermekle mümkündür.

Aşağıda belirteceğim birkaç adım aslında belki de siz farkında olmadan hayatınızı değiştirecek, evliliğine ufak ancak etkili dokunuşlar yapacak içeriklerden oluşmaktadır. Bu noktada çiftlerin dikkat etmesi gereken şey ise, evliliğinizdeki sorunlar giderek şiddetleniyor ve bununla baş edemez hale geldiyseniz mutlaka bir evlilik terapistinden yardım almalı ve size rehberlik etmesine izin vermelisiniz.

Evliliğinizi güzelleştirmek için 10 adım!

  1. Öncelikli olarak, aranızdaki saygıyı korumaya çalışın. Uzun süreli ve doğru şekilde ilerleyen tüm evliliklerde saygının yitirilmediği ve uzun yıllar korunduğu görülmüştür. Bu nedenle her ne olursa olsun, ilişkinin en temel noktası birbirinize karşı duyduğunuz saygıyı korumaktır.
  2. İki aşık olduğunuzu hatırlayın! Evliliğin monotonluğu içerisinde yitip giden bir diğer önemli şey ise, bir birinize olan sevginizi ve aşkınızı yaşadığınız sorunların arasında hatırlamaktan kaçınmanızdır. Oysa, karşınızda sürekli olarak aşık olduğunuz adam/kadın olduğunu varsayarak konuşmak, bunu hatırlamak öfkenizi kontrol etmenizi ve üslubunuzu korumanızı sağlayacaktır.
  3. Ertelemeyin! Eğer ortada çözülmesi gereken bir sorun ya da konuşulması gereken bir konu varsa bunu mümkün olduğu kadar kısa bir sürede halletmeye çalışın. Tam olarak çözülmemiş sorunlar, suyun dibine oturmuş çamur gibidir. En ufak debelenmede içinde bulunduğunuz suyu yeniden bulandıracaktır.
  4. Randevu alın. Eşinizle üzerinde konuşmak istediğiniz bir konu ya da çözülmesi gereken bir konu olduğunda bu konuşmak için en doğru zamanı birlikte kararlaştırmalısınız. Örneğin, seninle bir konu hakkında konuşmak istiyorum akşam işten döndüğünde konuşabilir miyiz? Eğer olumsuz bir cevap alırsanız, saygı duyun ve yeni bir randevu ayarlayabilmek için onun fikrini alın.
  5. Bir birinden farklı bireyler olarak var olduğumuz doğru, giderek benmerkezci insanlar haline dönüştüğümüzde ancak bir evliliğin dinamiğini sağlayan en önemli unsurlardan birisi “biz” olabilmektir. Bu nedenle, ilişkinizde ben dilinden çok biz dilini kullanmaya özen gösterin. Bu aranızdaki bütünlüğün en önemli simgesidir.
  6. Anahtar kelimeleri sık sık kullanmaya özen gösterin! Evliliğin getirdiği monotonluk içerisinde kaybolan bir diğer değer ise, takdir edici, af dileyici, bağışlayıcı vb. kelimeleri lügatımızdan kaldırmaktır. Oysa ilişkinizde doğru yer ve zamanda “Teşekkür ederim, Özür dilerim, Beni affeder misin? Haklısın, Seni anlıyorum” gibi hislerimize işaret eden ifadeleri kullanmak oldukça faydalı olacaktır.
  7. Yaşanan kavgaların ya da tartışmaların şiddetini azaltmak, süresini kısaltmak istiyorsanız yalnızca bir dakikalığına sevdiğiniz insanı kaybettiğinizi düşünün. Tartışma sırasında biran bunu yapıp durulmak zor olabilir ancak oldukça etkili olacaktır. Karşınızdaki insanı sevdiğinizi ve kaybederseniz üzüleceğinizi hissettiğiniz o anda ortamdaki tansiyonun hızla düştüğünü de fark edeceksiniz.
  8. Cinsellikten uzlaşmayın! Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, cinsel ilişkinin olmadığı ya da sorunlu olduğu evlilikler daha büyük sorunlar taşımaktadır. Bu nedenle yoğun iş temposu, yorgunluk, uykusuzluk gibi bahaneler üretmeden düzenli bir cinsel yaşama sahip olmak oldukça önemlidir. Gerekirse bu durumu ajanda ederek bir düzen sağlayabilirsiniz.
  9. Evlilikte ki bütünlüğü ve uyumu yakalayabilmenin en önemli kurallarından bir diğeri ise, yatağa mutlaka birlikte gitmeniz gerekmektedir. Çiftlerden birinin uykusu gelmemiş dahi olsa yatağa aynı anda girmelisiniz. Örneğin, eşiniz uyurken siz de yatakta kitap okuyup uykunuzun gelmesini bekleyebilirsiniz.
  10. Affetmeyi öğrenin! İlişkiniz içerisinde zaman zaman kırgınlıklar, kızgınlıklar yaşanabilir ancak önemli olan bunları affederek ya da unutarak ilişkinizi devam ettirmek için yeni adımlar atabilmenizdir. Örneğin, bunun için yatağa küs girmemeyi öğrenip, ilişkinizin temel kuralları arasına ekleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum