Güvenli Ayrılma mı Ayırma mı?

Güvenli Ayrılma mı Ayırma mı?

Çocuk gelişim sürecini takip eden anneler 2.5 – 3 yaş gibi annenin çocuktan güvenli ayrılma dönemine girdiğini iyi bilirler. Ve 3 yılın verdiği yoğun bağlılık ve yorgunluğun etkisiyle annelerin çoğu bu durumun bir an önce gerçekleşmesini ister.

Çünkü bu yaşa kadar olan dönemde;

  • Anneler kendilerine hiç vakit ayıramamışlardır.
  • Yemeleri, uykuları, banyoları hep ışık hızıyla olmak zorunda olmuştur.
  • Bebeğinin güvenliği için nereye giderse gitsin, gittiği çoğu yerin tadını çıkaramamıştır.
  • Sürekli onun gelişimsel sürecini sağlıklı atlatma çabası içinde olmuştur. Tuvalet eğitimi, yürümesi, emmeyi bırakması vs.

Bu yoğun dönemin 3 yaşına gelinmesi itibariyle, çocuğun ayrılma döneminin gelmesi annede farklı anlaşılmaya, bu anlaşılma da annelerin bir kreş telaşına girmesine sebebiyet vermiştir.

Ayrılma dönemi dediğimiz dönem çocuğun fıtri olarak artık bu sürece gireceğinin habercisi demek. Yani çocuğunuz 3 yaşına geldi artık kendinizden ayırın kreşe yazdırın demek değil.

O yüzden bırakın çocuğunuz önce biyolojik olarak, fizyolojik olarak kendi gelişimsel sürecini bi kendinde sindirsin. Daha sonra zaten yavaş yavaş sizinle değil, yaşıtlarıyla zaman geçirmek istemesinden anlayacaksınız, bu dönemin aslında neyi ifade ettiğini. İlgi ve istekleri değişecek. Sizi elinizden tutup sosyal ortamlara çekmek isteyecek. Zaman verin.

Siz gelişen çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalıyorsanız, bakıcılık hizmeti veren en doğru şirketten, bir çocuk bakıcsı veya oyun ablası isteyebilirsiniz. Güvenli ayrılma döneminde size yardımcı olacak, çocukları seven ve deneyimli, eğitim almış bakıcılar veya oyun ablaları çocuğunuza iyi gelecektir.

Böylelikle sizin yükünüz hafifleyecek ve çocuğunuzu 3 yaşında kreşe alıştırma çabasına girmeyecek, okula gitmek istememesinden kaynaklı ağlama krizleriyle uğraşmanıza da gerek kalmayacaktır.

Kalite İnsan Kaynakları; 825 kodu ile İŞKUR a bağlı, mesleki yeterlilik belgesine sahip, çalışma bakanlığından onaylı, 10.000 i geçkin portföyü ve 5 Şubat itibariyle “Yılın En Başarılı İnsan Kaynakları Şirketi” ödülü alan bir danışmanlık şirketi olarak size her daim memnuniyetle yardımcı olmaya hazırdır.

Bize ulaşmak çok kolay -> https://kaliteik.com/iletisim – 0212 347 1188 – 0532 624 0835

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum