Oyun ve Çocuk

Oyun ve Çocuk

OYUN OYNAMANIN ÇOCUĞUNUZUN HAYATINDAKİ ÖNEMİNİN FARKINDA MISINIZ?

Oyun, çocukların kendi başlarına seçtikleri ya da arkadaşları tarafından seçilen, kuralları olan ya da olmayan, belirli bir amaca yönelik ya da kimi zaman tamamen amaçsız bir şekilde ilerleyen eylemler dizisidir. Her şekilde oyun dediğimiz şey, çocuğun keyif almasına, eğlenmesine, mutlu olmasına ve en önemlisi fiziksel, duygusal, zihinsel, sosyal gelişimine oldukça etkin bir şekilde katkı sağlayan öğrenme süreçlerinden biridir. Oyunlar yalnızca çocuğun oyalanmasını sağlayan araçlar değildir. Aynı zaman da çocuğun gelişimine ve geleceğine dair önemli ipuçları taşır.

Anne-babalar olarak oyunu her ne kadar çocuğun oyalanmasını sağlarken kendilerine de soluklanma fırsatı veren bir araç olarak görseler de aslında duruma asla bu şekilde bakılmamalıdır. Ebeveynler kendi günlük işleri ve koşuşturmacaları sebebi ile çoğu zaman çocuklarının oynadığı oyunları gözlemlemeye, takip etmeye ve dahil olmaya fırsat bulamıyorlar. Özellikle çalışan ebeveynler için bunun oldukça yorucu ve kimi zaman sıkıcı olduğunu biliyorum. Çocuk bakımının keyifli olduğu kadar kimi zaman yıpratıcı ve yorucu tarafları da vardır. Bunun ardında anne-babanın sahip olduğu en büyük motivasyon ise çocuğunun sağlıklı bir gelişim göstermesi ve ilerleyen hayatında da oldukça başarılı adımlar atması ve en önemlisi mutlu olmasıdır. Bu sebeple yalnızca oyun diyip geçiştirilen durumun aslında çocuğunuzun hayatındaki önemini anlamak oldukça önemlidir.

Hadi o zaman gelin oyun yolu ile çocuk aslında neleri öğreniyor ve neleri geliştiriyor birlikte bakalım…

  • Oyunun en etkili tesir ettiği noktaların başında çocuğunuzun kendilik algısı gelir. Oyun oynayan çocuk kendini tanımaya ve anlamlandırmaya başlar.
  • İkinci etkili nokta ise çocuğun sosyal çevresi ile olan iletişimidir. Çocuk oyunlar sayesinde çevresini tanımaya, anlamaya, sosyal ilişkiler kurmaya başlar.
  • İşbirliği yapmayı, sorumluluk almayı, paylaşmayı bu sosyal çevrenin içindeki ilişkileri sayesinde öğrenir.
  • Neden-sonuç ilişkilerini anlamlandırmayı öğrenir.
  • Her anne-baba çocuğunun güçlü bir hayal gücüne sahip olmasını, yaratıcı ve becerikli olmasını ister ve bunu yalnızca eğitimle başarabileceğini düşünür. Bu ebeveynlerin sahip olduğu yanlış bir algıdır. Oyun, çocuğun hayal dünyasını zenginleştiren onu yaratıcı ve yetenekli hale getiren en önemli etkendir.
  • Fiziksel gelişimine katkı sağlar. Çocuğun kas gelişimi hızlanır, hareket kabiliyeti artar ve sağlıklı bir bedensel gelişim gösterir.
  • Yapılan araştırmalarda, oyunların çocukların dil gelişimi üzerinde de oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir. Çocuk, kendisini sözlü olarak ifade etmeyi, yeni kelimeleri ve kendisi için gerekli olan dil yeterliliğini oyunlar sayesinde öğrenir.
  • Çocuklar yetişkin bireylere göre 5-6 kat daha fazla enerjiye sahiptirler. Çocukların sahip oldukları bu yoğun enerjiyi atabilmelerinin en sağlıklı yolu ise oyun oynamalarıdır. Saldırgan ve agresif tavırlar gösteren çocukların çoğunun oyun oynamalarının engellendiği görülmektedir. Bu sebeple çocukların en sağlıklı enerji boşaltma biçimi oyundur.
  • Eğitici oyunların çoğunda çocuk yaşamın içinde var olan farklı rolleri deneyimleme fırsatı bulur. Böylelikle çocuğun kendi dışındaki canlılar ve nesnelerle olan ilişkileri de anlamlandırma yeteneği gelişir.
  • Çoğu çocuğun eksik olduğu noktalardan biri de kriz yönetimidir. Çocuk oynadığı oyunlar sayesinde problem çözme yeteneğini geliştirir, böylelikle kriz anlarında daha soğukkanlı hareket ederek durumu çözebilir.

Biz yetişkinlerin oyun diyerek geçiştirmeye çalıştığı şeyin, aslında çocuğun gelişiminde, eğitim-öğretim hayatında, kendini tanıma yolculuğunda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Ebeveynler olarak bazen yorucu ve zorlayıcı olsa dahi elinizden geldiği kadar çocuklarınızın oyunlarını gözlemlemeniz ve oyunlarına dahil olmanız oldukça önemlidir. Eğer buna ayıracak vaktiniz yoksa dahi günümüzde bu işi profesyonel anlamda yapan eğitimli oyun ablaları bulunmaktadır. Belki de onlardan destek alarak, çocuğunuzun bu keşif serüveninde ona yol gösterici olmanız oldukça faydalı olacaktır.

Oyun dolu günler geçirmeniz dileğim ile…

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum