Profesyonel Dadının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel Dadının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Geçmişin Mürebbiyelerinden Bugünün Profesyonel Dadılarına

Mürebbiye, kelime anlamı olarak bir evde yatılı olarak ve aylıkla çalışan, evin çocuklarının bütün ihtiyaçlarını karşılayan, bakımını ve eğitimini üstlenen görgülü, bilgili, eğitimli ve donanımlı olan kadın anlamına gelmektedir. Geçmişten günümüze gelene kadar kelime olarak kullanımını yitirse de aslında mürebbiyeler bugün hala profesyonel dadı adı ile iş dünyasında kendilerine yer bulmaktadır. Geçmiş zamanlarda, bir ailenin çocuklarının mürebbiyelere sahip olması o ailenin aynı zamanda sosyo-ekonomik düzeyini de gösterirdi. Tarihe baktığımızda, özellikle varlıklı ailelerin çocukları için mürebbiyeler tuttukları, onları en donanımlı, eğitimli ve asil şekilde yetiştirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptığını görüyoruz.

Oysa bugün değişen yaşam şartları, standartları doğrultusunda baktığımızda çocukları için profesyonel dadı tutan ailelerin yalnızca üst düzey gelir sahibi aileler olmadıklarını görüyoruz. Bunun sebebi ise profesyonel dadıların artık ulaşılması zor bir lüksten çok çalışan her ailenin ihtiyacı haline gelmiş olmasıdır. Her anne baba çocukları için konforlu, standartları yüksek ve başarılı bir gelecek hayali kurar. Bu nokta siz ebeveynler olarak işte çalışırken aklınız kalmadan, gerçekten güvenilir ama aynı zamanda da çocuğunuzla kaliteli vakit geçirebilecek bir yardımcı arıyorsanız, bu işi geçmişin mürebbiyeleri, bugünün ise profesyonel dadıları yapıyor.

Peki, bir profesyonel dadının özellikleri nasıl olmalıdır?

  1. Öncelikle, yaş aralığı oldukça önemlidir. Sizler de bu noktada seçim yaparken daha hızlı ve hareketli olur düşüncesine kapılmamalı ve yaşı biraz daha olgun olan adaylarla görüşme sağlamalısınız. Yapılan araştırmalara bakıldığında, tarihte de mürebbiyelerin çoğunun 35 yaş ve üzerinde olduğu görülmektedir.
  2. Profesyonel dadı adayı mutlaka başarılı bir akademik geçmişe sahip olmalıdır. Bu alanda ilerleyen adaylar genelde çocuk gelişimi, psikoloji tarzında çocukların gelişimi ve eğitimi ile ilgili olarak profesyonel eğitim geçmişine sahip olurlar.
  3. Eğitimlerini yalnızca lisans eğitimleri ile sınırlandırmamış aynı zamanda ilk yardım, gelişim, eğitim ve çocuklar üzerine çeşitli eğitimler almış, sertifikalar edinmiş olmalıdır.
  4. Profesyonel bir dadının mutlaka yabancı bir dil biliyor olması gerekmektedir. Sizler de çocuğunuz için en doğru adayı seçerken bu kritere dikkat etmelisiniz. Tercih ettiğiniz bir dil varsa bu bilgiye sahip adaylar ile görüşme sağlayabilirsiniz. Ancak çoğu profesyonel aday zaten 1 veya 2 farklı dil yeterliliğine sahiptir.
  5. Profesyonel dadı olabilmek için yalnızca akademik bilgiye sahip olmak yeterli değildir. Aynı zamanda kültürel ve sosyal anlamda da oldukça donanımlı olması gerekmektedir. Çocuğunuza sofra adabından tutunda, tuvalet eğitimine kadar her şeyi verebilmek anlamında yeterli olmalıdır. Kültürünüze, adetlerinize ve geleneklerinize hakim adaylar tercih etmeniz adaptasyon anlamında kolaylık sağlayacaktır.
  6. Profesyonel bir dadının bir diğer özelliği ise, mutlaka bir hobi sahibi olmasıdır. Bu sayede çocuğa sahip olduğunu hobiyi öğretebileceği gibi aynı zamanda çocuğun içindeki potansiyeli de dışarı çıkarabilir. Örneğin, herhangi bir müzikal enstrüman çalmayı biliyor olması o adayı tercih etmenizde sizi etkileyecek bir özellik olabilir.
  7. Profesyonel bir dadı olabilmenin en önemli kriteri ise psikolojik anlamda yeterli olabilmektir. Bu psikolojik yeterlilik yalnızca dadının ruhsal durumunun sağlıklı olması anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda gerçekten sabırlı, uysal, uyumlu olması, şiddete eğilim göstermeyen ve saldırgan bir yapıda olmaması da oldukça önemlidir.

Geçmişten günümüze kadar incelediğimizde, mürebbiyelerden tutun da bugünün profesyonel dadılarına kadar hepsinin çocukların hayatında önemli ve kayda değer bir yer kapladığı aşikardır. Unutmamanız gereken nokta ise, çocuğunuzun asıl yol göstericisi, yardımcısı, öğretmeni, eğiticisi, arkadaşı ve ebeveyni sizsiniz. Profesyonel dadılar ise, size bunu en doğru nasıl yapabileceğiniz konusunda yardımcı olan yol göstericilerdir. Bu anlamda, en doğru adayı seçmeniz oldukça önemlidir.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum