Kalite İnsan Kaynakları

Yoğun Bakım Hemşiresi

BLOG

Kalite İnsan Kaynakları
Yoğun Bakım Hemşiresi

Yoğun bakım hemşiresi, yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların bakımı ile ilgilenen hemşirelerdir. Yoğun bakım hemşirelerinin görev ve sorumlulukları fazladır. Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların yanında refakatçı alınmadığı için tüm sorumluluk yoğun bakım hemşirelerindedir. Hastalar yoğun bakım ünitesine alındığı ve tedavisine başlandığı andan itibaren yoğun bakım hemşirelerinin gözetimi ve sorumluluğu altına girer. Yoğun bakım hemşireleri hastalara pansuman, enjeksiyon, damar yolu, serum, sonda gibi bakımlarını yapar. Eğer hastanın damar yolu ile beslenmesi gerekiyorsa bu beslenmeyi yoğun bakım hemşireleri yapar. Hastanın tansiyon, nabız, ateş gibi fonksiyonlarını düzenli olarak ölçer ve not alır.

Yoğun Bakım Hemşiresi Ne İş Yapar?

Yoğun bakım hemşiresi, yoğun bakımdaki hastaların tüm sağlık süreçleri ile doğrudan ilgilenmektedir. Hayati riski bulunan ve bu nedenle yoğun bakım ünitesine alınmış olan hastaların takibi bu hemşireler tarafından gerçekleştirilmektedir. Yoğun bakım hemşiresinin görev ve sorumlulukları son derece geniştir. Yoğun bakım içerisinde enfeksiyon kapmaması için sterilizasyon işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra hastaların uyuyabilmesi ve rahat edebilmesi için çevredeki uyaranların kontrolünü gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra yoğun bakım hemşireleri hastalara acil ve ilk yardımda bulunmaktadır.

Yoğun Bakım Hemşiresinin Görev ve Sorumlulukları Nedir?

Hastaların uyku ve dinlenme sürelerinin düzeni ile ilgilenir. Peki, bir yoğun bakım hemşiresinin hangi özelliklere sahip olması gerekmektedir?

  • Bir yoğun bakım hemşiresinde olması gereken en önemli özellik sabırdır. Aslında sabır sağlık personellerinin hemen hepsinde bulunması gereken bir özelliktir.
  • Bir yoğun bakım hemşiresinin soğuk kanlı olması gerekmektedir.
  • Bir yoğun bakım hemşiresinin hızlı hareket edebilmesi ve acil durumlarda ilk müdahaleyi yapabilme yeteneğine sahip olması gerekir.
  • Bir yoğun bakım hemşiresi çevresel uyaranlardan etkilenmemeli ve tüm konsantrasyonunu hastaya verebilmelidir.
  • Bir yoğun bakım hemşiresi dikkatli olmalıdır. Yoğun bakım ünitesinde bakılan hastalar çok hassas bağışıklık sistemine sahiptir. Dikkatli bakılması gerekmektedir. Yapılacak bir hatanın geri dönüşü olmayabilir.
  • Tüm sağlık personellerinde bulunması gereken bir diğer özellik ise güler yüzlü ve saygılı olmaktır.

Siz de hemşire arıyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Danışmanlık şirketlerinden biri olan firmamız ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Etiketler: Yoğun bakım hemşiresi Hemşire Hemşire arıyorum Danışmanlık şirketleri