fbpx

Stresle Baş Edebilmek İçin 5 Öneri

Stresle baş etme

Metropol şehirlerde yaşayan insanların hemen hemen hepsinde yaşadığı bazı ortak sıkıntılar vardır. Yoğun iş temposu, trafik, aile ve iş sorumlulukları için yeterli zamanı bulamama, kendine vakit ayıramama ve daha fazlası. Herkes aynı şeyleri yaşamasına rağmen aynı tepkileri vermez.

Çünkü;

Bir işin sıkıntıya dönüşmesindeki en büyük etken kişinin kendi kendine var ettiği strestir.

Stresten uzaklaşmak, en azından daha az stresle yaşamak veya stresle birlikte yaşamayı sürdürmek mümkündür.

PEKİ NASIL?

1.KENDİNİ TANI

Çünkü stres kişinin biyolojik ve psikolojik gücünü zorlamasıyla ortaya çıkar. Bu yüzden kendini tanıyan insan sınırlarını ve kapasitesini de bilir. Böylelikle hayatı kapasitesi kadar sırtlar, olaylara çözebileceği ya da sıyrılabileceği kadar bulaşır hedefini de ulaşabileceği yere koyar.

2.KENDİNLE BARIŞ

Kendisiyle barışmayan insan etrafına da barışık olmayacaktır. Kendi küskünlüklerini hep etrafa mal edecektir. Bu yüzden eksikliklerini tamamlama yoluna girmeli maddi ve manevi bir detoks yapmalıdır.

3.KENDİNLE BÜTÜNLEŞ

Eğer anlayışınız davranışlarınızla, davranışlarınız da yaşama amacınızla uyuşmuyorsa beklediğiniz huzura asla eremeyeceğiniz için stresiniz de hiç bitmeyecektir. O yüzden bu 3 olguyu birleştirip zincirin ayrılmaz 3 halkası haline getirmelisiniz.

4.KENDİNE NEFES ALDIR

Kitap okuma, yazı yazma, bir hobiyle uğraşma, seyahat, açık havada yürüyüş insanı bazen bütün streslerinden arındırmakla beraber yeni streslere karşı da yumuşatır. Kendinize nefes alacağınız alanlar bırakmalısınız.

5.KENDİNİ TESLİM ET

Bazen ne yaparsak yapalım gücümüzün yetmediği problemler hatta kimsenin gücünün yetemediği çözümsüz problemlerimiz olabilir. Böyle durumlarda ise kadere teslim olmak en büyük rahatlıktır. Kilit noktalarda;

‘’VAKİ OLANDA HAYIR VARDIR’’ DEYİP GEÇMEKTEN BAŞKA ÇARE YOKTUR.

Leave a Comment