Bahçe Temizliği - Çim Kesimi

Bahçıvan

Ev ve işyerleri bahçelerinden parkların botanik düzenlemesine kadar pek çok farklı süreçte yer alan bahçıvanlar, doğal yaşamın gündelik hayata taşınmasına yardımcı olur. Bu tür çalışanlar hem meyve sebze yetiştiriciliği hem de çiçek ve süs ağaçlarının ekiminde görev alır. Çalışma sahaları oldukça geniş olan bu personeller; sera, park, bahçe ve pek çok çeşitli alanda işlem yapabilir.

Adı sıkça duyulmayan fakat çevre düzeni ve doğal denge için oldukça önemli olan bahçıvan meslek grubu, geniş bir iş sahasına sahiptir. Ekolojik ve estetik açıdan dünyaya katkı sağlayan bahçıvanlar hakkında merak edilen tüm detayları yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Bahçıvan İş İlanları

Bahçıvanlar hem devlet kadrosunda hem de özel kuruluşlarda çalışmalar yürütebilir. Bununla beraber bağımsız bir şekilde peyzaj ve botanik işlemleri de gerçekleştirebilir. Dolayısıyla bahçıvanlar için pek çok farklı iş fırsatı vardır. İş ilanlarına ulaşmak için ise Kalite İk aracılık hizmetinden fayda sağlanabilir.

Kalite İk, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından ihtiyaç duyulan bahçıvan pozisyonlarını ilgili kriterlerle beraber sınıflandırarak adaylara sunar. İşin içeriğiyle uygun olan adayların başvurularıyla beraber görüşme sürecine geçilir. Ön görüşmenin olumlu sonuçlanması sonucunda hayalinizdeki mesleğe kavuşmanız mümkün hale gelir.

Bahçıvan Kime Denir?

Bahçıvan; park ve bahçelerde yer alan bitkilerin ekilmesi ve bakımı gibi işlemlerde görevli olan yetkili personele denir. Botanik ve peyzaj işlerinde bilgi sahibi olan bahçıvanlar, özel hizmet dahilinde çalışma gösterebilir. Bununla beraber çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığıyla da hizmet verebilir.

Bahçıvan Ne Kadar Maaş Alır?

Bahçıvanlar geniş iş alanı sayesinde pek çok farklı sahada çalışabilir. İşlem yaptığı sahaya ve çalışmanın içeriğine göre bahçıvanın ne kadar kazanacağı belirlenmiş olur. Bu noktada bahçıvan maaşları hakkında net rakamlar vermek mümkün değildir. Örneğin, sebze ve meyve ekimi ile çiçek bakımı işlemlerinde fark vardır. Aynı zamanda düzenli veya bağımsız hizmet verilmesine göre kazanç değişkenlik gösterir.

Bahçıvanların mevsimsel veya dönemsel olarak çalışması iş imkanının zaman zaman daralmasına yol açabilir. Bu nedenle kazanç sağlamak için ek bir çalışma sahası daha seçilmesi oldukça önemlidir.

Bahçıvanın Görevleri Nelerdir?

Bahçıvanların yaptığı çalışmalar gereği pek çok farklı görevleri bulunur. Bu noktada çok geniş bir alanı kapsadığını söylemek mümkündür. Bahçıvan tarafından yapılan başlıca görev ve sorumluluklar şunlardır:

  • Mevsim koşullarına göre çiçek ve bitkilerin ekim işlemlerini gerçekleştirmek
  • Ağaç ve çalıların düzenli aralıklarla budanması
  • Çiçeklerin mevsime göre tohumdan yetiştirilmesi ve park gibi sahalara dikilmesi
  • Meyve ağaçlarının belirli dönemlerde verimlilik amacıyla aşılanması
  • Toprağın verimini artırmak adına gübreleme ve havalandırma gibi çalışmaların yapılması
  • Botanik çalışmalarında kullanılacak tohum ve fidanların temin edilmesi
  • Villa bahçesi ve park gibi alanlarda çimenlerin düzenli olarak biçilmesi

Tüm bu işlemlerle beraber peyzaj ve botanik kapsamında pek çok farklı bahçıvan görevi bulunur. Dolayısıyla çok yönlü ve kalifiye personellerdir.

Bahçıvan Nasıl Olunur?

Üniversite kapsamında lisans veya ön lisans olarak bahçıvanlık eğitimi almak mümkün değildir. Bu nedenle bahçıvanların yetiştirilmesi usta-çırak ilişkisi ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kurs çalışmalarına bağlıdır. Eğitim merkezlerinde düzenlenen bu programlar ile mesleğe ve doğaya dair pek çok farklı şey öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda eğitim sonrası iş başvuruları gerçekleştirebilirsiniz.

Bahçıvanlar aynı zamanda tarım faaliyetlerine geçiş yapabilir. Bu sayede ülke üretimine katkı sağlarken doğal sebze ve meyve üretimi üzerinden kazanç sağlayabilirler. Kurs ve eğitimlerde öğrendikleri bilgileri sahada uygulayarak verimli sonuçlar elde eder, hasat zamanı avantaj sağlamış olurlar.

Bahçıvan ile ilgili ilanlar

Bahçıvan ile ilgili yazılar

Aradığınız personel, eleman veya bakıcı için telefon numaranızı bırakmanız yeterli.

İletişim bilgilerinizi bırakın biz size ulaşalım.