Aradığınız Bakıcı 1 Gün İçinde Hazır!

Vasıfsız Eleman

İş sektörünün her kolunda aktif rol alan vasıfsız eleman pozisyonları, hizmet sektöründe önemli bir konuma sahiptir. Belirli bir meslek dalında uzmanlaşmadan yardımcı iş kollarında görev alan bu elemanlar, şirket içi süreklilikte etkilidir. Fabrika ve atölyelerden ofis ortamına kadar pek çok farklı sahada görev edinmeleri mümkündür.

İlk ve ortaöğretim düzeyinde diploması olan, herhangi bir alanda akademik veya belirli bir yetkinliğe bulunmayan bireyler vasıfsız eleman pozisyonları aracılığıyla iş hayatına katılım sağlayabilir. Bu tür personellerin ilerleyen dönemde yerine getirdiği sorumluluklar dahilinde farklı pozisyonlara ve uzmanlık alanlarına geçiş yapmaları mümkündür.

Vasıfsız Eleman

Vasıflı ve Vasıfsız Eleman Ne Demek?

İş hayatında merak edilen noktalarda birisi de “Vasıflı ve Vasıfsız Eleman Ne Demek?” sorusundan geçer. Belirli bir alanda akademik bağlamda veya tecrübe temelinde uzmanlaşmış yetkin personellere vasıflı adı verilir. İlk ve ortaöğretim düzeyinde diplomaya sahip, tecrübesi bulunmayanlara ise vasıfsız eleman denir.

Vasıflı personellerin çalışma sahası belirli bir iş koluna bağlı olarak şekillenir. Bu noktada kişinin uzmanlık alanı ve geçmiş çalışmaları göz önünde bulundurulur. Vasıfsız eleman olarak çalışanlar ise ofis, atölye ve fabrikalarda çeşitli hizmet dallarında çalışır. Herhangi bir yetkinliğe sahip olmamakla beraber yönetici departman tarafından verilen görevleri yerine getirirler.

Vasıfsız Eleman Arayan Fabrikalar

Fabrikalarda üretim sürecine katılmak üzere vasıfsız eleman arayışı oldukça yoğundur. Sürekliliğe sahip ve verimli bir iş ortaya koymak için alınan bu personeller, ekonomiye büyük katkı sağlar. Vasıfsız eleman arayan fabrikalarda çalışanların üretimde sorumlu olduğu başlıca görevler şunlardır:

  • Fabrikanın üretimini gerçekleştirdiği ürünlerin prosedür ve yönetmeliklere uygun bir şekilde işlenmesini sağlamak,
  • Üretimde sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak,
  • Yöneticiler veya yetkili personeller tarafından verilen görevleri eksiksiz biçimde uygulamak,
  • Çalışma sürecinde yaşanan problem ve aksaklıkları yetkili elemana bildirmek

Tüm bu şartlara uygun bir şekilde çalışmak isteyenler, vasıfsız eleman ilanlarına göz atarak başvuruda bulunabilir. Başvuru şartları arasında sağlık raporu, ikametgah bilgileri ve eğitim düzeyini gösteren belgelerin sunulması bulunur.

Vasıfsız Eleman İş İlanları

Şirket ve fabrikalar tarafından açılan vasıfsız eleman iş ilanlarında spesifik yetkinlikler yer almaz. Dolayısıyla sağlıklı ve çalışmaya uygun her bireyin bu kollarda hizmet vermesi ve kazanç sağlaması mümkündür. İlanlara göz atmak ve başvuruda bulunarak işe alım sürecine adım atmak için Kalite İnsan Kaynakları tarafından sunulan aracılık hizmetinden yararlanmak mümkündür. Aracılık hizmeti sayesinde şirketler ve adaylar arasında sağlıklı bir iletişim kurulmuş olur.

Vasıfsız Eleman

Vasıfsız Eleman Nasıl Bulunur?

Üretim sürecinde şirketinize katkı sağlayacak vasıfsız eleman arayışında iseniz Kariyer İK altyapısından yararlanabilirsiniz. Hizmet sayesinde iş tanımı oluşturulmasından ilanın açılmasına kadar tüm süreci yakından takip edersiniz. Aynı zamanda 40.000’i aşan CV havuzu aracılığıyla doğru adaylara kolayca ulaşırsınız. Böylece vasıfsız eleman alım süreci boyunca verimlilik sağlamış olursunuz.

Vasıfsız Eleman Ne İş Yapar?

Vasıfsız eleman olarak çalışanlar herhangi bir spesifik görev ve iş dağılımıyla ilerlemez. Herhangi bir yetkinlik gerektirmeyen bu görevler, şirketin ihtiyaçları ve beklentileri dahilinde hizmet verir. Verdikleri hizmet dahilinde zamanla belirli alanlarda tecrübe kazanabilir, nitelikli bir çalışan olarak kariyerlerine devam edebilirler. Dolayısıyla kariyer yolu çizme noktasında başlangıç için uygun olduğu söylenebilir.

Yeni işe alınan vasıfsız eleman, yönetici ve yetkili personellerin direktifleri doğrultusunda belirli görevleri yerine getirir. Performansına bağlı olarak değerlendirilmeye alınan ve ilerleme kaydeden bu personellerin fabrika, ofis ve atölye gibi alanlarda çalışmaya uygundur. Çalıştığı ortama bağlı olarak bazı alanlarda zamanla yetkinleşebilir.

Eleman Arıyorum İş Arıyorum