Hasta Bakıcı

Yatılı Bakıcı

Yatılı bakıcı, yardıma ihtiyaç duyan bir kişiye onun ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde yardımcı olan, aile üyesinden biri sayılmaktadır. Yatılı bakıcı; yaşlılara, bebeklere, çocuklara ya da hasta kişilere bakan profesyonel kişilerdir. Yatılı bakıcı genellikle haftada 6 gün boyunca yatılı olarak çalışır ve haftada 1 gün izin alır. Kalite İK olarak ev hizmetlerinde, öncelikle sizin beklentilerinizi anlamaya odaklanıyoruz. Ardından, istediğiniz kriterlere uygun yerli veya yabancı uyruklu bakıcıların referans numaralarını size sunuyoruz.

Amacımız, sizin için en uygun bakıcıyı ve adayı en kısa sürede bulabilmektir. Tüm hastalarınızı, yaşlılarınızı, bebeklerinizi ve çocuklarınızı deneyimli ve profesyonel ekibimize gönül rahatlığıyla emanet edebilirsiniz. Deneyimli, güvenilir, referansları bulunan, sabırlı, neşeli ve sigara kullanmayan yerli veya yabancı uyruklu bakıcılarımız, çalışma izni veya oturma izni olanlarla birlikte hizmetinizde bulunmaktadır.

Bu süreçte özellikle eğitimli adayları değerlendirmek önemlidir. Ayrıca deneyimli ve tecrübeli bir bakıcının tercih edilmesi de oldukça önemlidir. Yatılı bakıcı seçiminde en önemli etken çocuğunuzu ya da aile bireylerinden herhangi birini emanet ederken, bakıcının güvenilir olması ve sizin için endişe kaynağı olmaması büyük bir öneme sahiptir. Peki, yatılı bakıcıyı ne zaman seçmelisiniz? Hangi noktada yatılı bakıcı arayışına girmelisiniz? Tüm bunları aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz:

 • Hasta ya da yaşlı kişi gece tuvalete ulaşamama nedeniyle yatağını ıslatıyorsa.
 • Bakımı yapılacak kişi sıklıkla kazara düşme yaşıyor ve buna bağlı olarak vücudunda morluklar oluşuyorsa bir bakıcıya ihtiyaç duyulduğunun göstergelerinden biridir. Bu kişinin denge sorunu yaşadığını söylemek mümkündür.
 • Bakımı yapılacak kişi baston veya merdiven tırabzanı gibi destek araçlarını kullanıyorsa.
 • Bakıma ihtiyaç duyan kişi, yaşlı veya evin dışındayken sıklıkla kayboluyor ve evini bulamıyorsa.
 • Senil demans ( Demans, öğrenme yetisi, bellek, kişinin yönlendirme yeteneği ve kişilik gibi günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkileyen, sosyal ve iş hayatını derinden etkileyen bir sinir sistemi rahatsızlığıdır) nedeniyle zihinsel karmaşa durumu yaşıyorsa.
 • Kişi defalarca yalnız kalmaktan korktuğunu dile getiriyorsa ve uyumakta zorlanıyorsa.
 • Beslenme gibi basit aktiviteler kişi için karmaşık hale geldiğinde ya da bunları yapamıyorsa.

Bu belirtilerden bir veya daha fazlası ortaya çıktığında, yatılı bir bakıcıyı düşünmeniz gerekebilir. Genel olarak bir yatılı bakıcı engelli veya kendi kendine yetemeyen kişilere ya da çocukların bakımını üstlenir.

 

Yatılı Bakıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta veya yaşlı bir yakınınız için profesyonel bir yatılı bakıcı seçmek büyük bir sorumluluk doğurur. Yatılı bakıcı seçerken kişinin; referanslarına, iş geçmişine ve sorumluluğunu aldığı kişilerle olan iletişimine dikkat etmek gerekir. Yatılı bakıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

Referans İsteyin: Yatılı bakıcı seçerken en önemli faktörlerden biri referans kontrolü yapmaktır. Seçeceğiniz bakıcının önceki işverenleri ile iletişime geçin ve çalışma stilini, iletişimini ve deneyimleri hakkında bilgi edinin.

Tecrübe Edinmiş Bakıcılarla Çalışın: Tecrübe kazanmış bir yatılı bakıcı, sizin ve ailenizin ihtiyaçlarına uygun olarak çalışacak ve evin kurallarına uyum sağlayacaktır. Aynı zamanda kültürel bir farklılık da tüm bunları egale edecektir.

Bakıcının Karakterine Dikkat Edin: Bakıcının kişiliği, aileniz için uygun olanı seçmek için önemli bir unsurdur. Bakıcının çocuklarla, yaşlılarla, hasta kişilerle nasıl etkileşimde bulunduğunu izleyin ve onlarla nasıl iletişim kurduklarını gözlemleyin.

Güvenlik Konusunu En Üst Noktada Tutun: Bakıcınızın güvenilir olması sizin ve ailenizin güvenliği için önemlidir. Bakıcınızın geçmişini kontrol edin. Herhangi bir sabıka kaydının olmadığına ve bir suça karışmadığına emin olun. Kısacası güvenilir biri olduğundan emin olun.

İletişim Yollarını Her Zaman Açık Tutun: Bakıcı ile açık bir iletişim kanalı kurun ve onlarla her zaman iyi bir şekilde iletişim kurmaya özen gösterin. Bu, çocuklarınızın ya da bakımı yapılacak kişi için daha iyi bir ortam yaratacaktır.

Yatılı bakıcı seçerken tüm bunları incelemek önemlidir. Tüm bunları göz önünde bulundurmanın amacı günlük yaşamlarını sürdürmekte zorluk çeken insanlara destek olmak ve onların bağımsız olmalarına yardımcı olmaktır. Aynı zamanda tüm bunları gerçekleştirirken güvenliklerini korumaktır. Ayrıca yatılı bakıcı sadece fiziksel yardım değil aynı zamanda duygusal yardım ve destek konusunda da kişilere yardımcı olmaktadır.

 

Yatılı Bakıcının Görevleri Nelerdir?

Yaşlı, hasta veya çocuklar için bakıcı tutma ihtiyacı profesyonel ve deneyimli bakıcılarla karşılanabilir. Yaşlılar ve hastalar, zamanla ortaya çıkabilen sağlık sorunları nedeniyle daha özel ve özenli bir bakıma ihtiyaç duyabilirler. Bununla birlikte, aile üyeleri bu tür özel bakımı sağlamak için yeterli bilgiye, özveriye ve zamanı ayarlayamayabilirler.

Bu tür durumlarda, yaşlı veya hasta kişilerin bakımını üstlenmek için deneyimli bakıcılar tercih edilebilir. Yatılı bakıcı ev içindeki çeşitli görevleri yerine getirerek yaşlıların veya hastaların her türlü ihtiyacını karşılamaya yardımcı olurlar. Temel görevleri arasında bakımını üstlendiği kişinin temel ihtiyaçlarını karşılamak, beslenme, temizlik ve gerektiğinde ilaç takibi gibi görevlerden sorumlu olurlar.

Bu nedenle yatılı bakıcının dürüst, güvenilir, sorumluluk sahibi, titiz ve yaşlı veya hasta bireyi dikkatle takip edebilme yeteneğine sahip olması çok önemlidir. Özellikle manevi olarak değerlendirildiğinde, yaşlı bakımı son derece hassas ve kırılgan bir süreçtir ve bu süreçte şefkat ve sevgi de büyük önem taşır. Yaş aldıkça daha alıngan bir hale bürünen yaşlılar için doğru bakıcı seçmek son derece önemlidir.

Yatılı bakıcı bir bebeğe ya da çocuğa bakacak ise güvenlik önlemlerinin üst düzeyde olması gerekmektedir. Güvenilir bebek bakıcısı bulmak, günümüzde büyük bir öneme sahiptir. Danışmanlık hizmetleri, birçok ailenin istediği kriterlere uygun bir bakıcı adayına ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Genellikle tercih edilen nitelikler arasında güvenilir olması, dil bilgisi, anlayışlılık, iletişim becerileri, çocuklarla iyi iletişim kurabilme yeteneği bulunmaktadır. Yatılı bakıcının ana sorumlulukları şunlardır:

 • Bakımını üstlendiği kişinin ilaç kontrolünü yapmak
 • Kişinin kişisel temizliğine özen göstermek (Elbiselerini değiştirmek, saçını taramak vb)
 • Yatak yarasının oluşmaması için önlem almak (yatalak hastalar için)
 • Nevresim, yatak temizliğine özen göstermek
 • Beslenme düzenine dikkat etmek
 • Kişinin hijyenine dikkat etmek banyo yapmasına yardımcı olmak ve giyimine özen göstermek
 • Basit tıbbi prosedürler (sargı, pansuman değişimi) yapabilmek
 • Fizik tedavi uzmanının verdiği egzersizleri hastaya yaptırma.
 • Gerektiğinde hasta ile temas ederken hijyenik malzemeler kullanılmalı enfeksiyon riskini azaltmalı

Yatılı çocuk bakıcısı hizmeti, çocuğun yaşına ve ihtiyaçlarına uygun olarak seçilen bir bakıcının varlığını gerektirir. Bu nedenle, doğru bir bakıcı seçimi, çocukların hem kendilerini hem de ebeveynlerini mutlu edecekleri anlamına gelir. Bu durumda, bakıcı hizmetinin, çocuklar için ve aynı zamanda ebeveynler için doğru bir seçim olması önemlidir.

İhtiyaçlarınıza uygun, güvenilir, deneyimli yardımcılar için ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere yatılı bakıcı, çocuk bakıcı ya da bebek bakıcısı ihtiyaçlarınıza ve dileğinize göre uygun adayları sunmak için buradayız. Geniş bir bakıcı ve yardımcı portföyümüzü incelemek ve fiyatlar hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Yatılı Bakıcı ile ilgili ilanlar

Yatılı Bakıcı ile ilgili yazılar

Aradığınız personel, eleman veya bakıcı için telefon numaranızı bırakmanız yeterli.

İletişim bilgilerinizi bırakın biz size ulaşalım.