fbpx

Zirveye Ulaşmak İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler

Zirveye Ulaşmak

Başarı, her bireyin kendi hayatı içerisinde öznel tanıma sahip bir olgudur. Her bireyin başarılı olmayı hedeflediği alan, başarı algısı ve ona ulaşma yolları bir birinden farklıdır. Günümüzde çoğu insanın başarı hedefleri kariyer odaklı olarak gerçekleşmektedir. Kişiler kariyerlerinin yolunda ilerlerken başarılı olmayı ama aynı zamanda da kendi kişilik özelliklerini ortaya koyabilmeyi arzularlar. Son dönemde üniversite mezunu sayısının artması, iş ve kariyer imkanlarının azalması nedeni ile başarılı bir özgeçmişin dışında çoğu kişinin önüne geçmenizi sağlayacak kişilik özelliklerinizi de ortaya koymak büyük önem taşımaktadır.

Peki, şöyle bir baktığımızda çoğumuzun hayalini süsleyen o çok başarılı iş adamlarının ve iş kadınlarının ortak özellikleri neler olabilir? Onları kariyerlerinde zirveye taşıyan yalnızca kusursuz akademik başarıları mıdır? Tüm bu sorulara şöyle cevap verebiliriz, her birimizin örnek aldığı, hayranlık duyduğu çok başarılı kadınlar ya da adamlar aslında hedeflerine giden yolda tek yönlü olarak ilerlememekle birlikte pek çok etkeni bir araya getirmektedir. Başarılarla dolu bir akademik yaşamın yanı sıra bunu güçlü kişilik özellikleri ile desteklemek elde edeceğiniz kariyeri, başarıyı ve ulaşacağınız zirveyi daha kalıcı bir şekilde elinizde tutmanızı ve sağlam adımlar atmanızı sağlayacaktır. Yapılan araştırmalarda kariyer anlamında başarılı olarak bilinen kişilerin ortak özellikleri belirlenmiştir.

İşte, zirveye ulaşmış başarılı kişilerin sahip oldukları ortak özellikler:

  • Yaptıkları işi sevgi ve tutku ile bağlıdırlar.

Günümüzde sahip olduğu mesleği severek yapanların sayısı giderek azalıyor olsa da iş hayatında bizi ileri götürecek en önemli etmenlerden birisi yaptığımız işi sevmek ve ona tutkuyla bağlanmaktır. Çünkü yaptığımız işi sevdiğimiz, benimsediğimiz noktada bu bizim motivasyonumuzu arttıracak önemli bir unsur haline gelecektir.

  • İnançlarını asla kaybetmezler.

Başarıya ulaşmış bireyler, bu yolda ilerlerken başarısız olma düşüncesinden tamamen arınmış ve başarıya odaklanmış şekilde yol alırlar. Ortaya attıkları fikirler ne kadar çılgınca görünürse görünsün ya da beklentileri ne kadar büyük olursa olsun başarılı olacaklarına dair inançları sürekli olarak kuvvetli bir şekilde aktiftir. Bu onlara yüksek özgüven sağladığı gibi çabuk pes etmelerinin de önüne geçmektedir.

  • Risk almaktan asla korkmazlar.

Risk almak ile plansız, savruk ve bilinçsiz adımlar atmak bir birinden oldukça farklıdır. Bu nedenle doğru oranda, gerekli hesaplamalar dahilinde risk almak sizi başarıya ulaştıracak önemli etkenlerden birisidir.

  • Sağlam sosyal ilişkiler kurmayı amaçlarlar.

İş hayatında ve özel hayatta sağlam ilişkiler kurmak, çevre edinmek kariyeriniz için oldukça önemlidir. Çünkü edindiğiniz sağlam ilişkiler, sosyal hayatın içerisinde aktif olarak var olmak aynı zamanda da sosyal ağınızın genişlemesine sebep olacaktır. Aktif bir sosyal yaşam motivasyonunuzu yükseltirken aynı zamanda ihtiyaç duyduğunuz yardıma da kolayca ulaşabilmenizi sağlayacaktır.

  • Kendilerine özel bir alan ayırırlar.

İmrenerek baktığımız ve hayalini kurduğumuz zirvedeki kişiler aslında hepimizin ihtiyaç duyduğu bir noktaya oldukça önem vermektedirler. Bu da onların kariyer yolunda emin adımlarla ilerlemelerine olanak sağlamaktadır. İş hayatının dışında kendilerine özel bir alan ve zaman ayırırlar. Yani sürekli ev-iş arasında mekik dokuyan, işten başka bir şey konuşamaz hale gelen bireylere dönüşmek yerine kendilerine vakit ayırarak sevdiği şeylere de hayatlarında yer açarlar.

  • Dur demeyi bilirler!

Başarıya ulaşmak için yoğun bir tempoda ve oldukça fazla özveride bulunarak çalışmak gerektiğini biliyoruz ancak kendi sınırlarımız dahilinde hayır demeyi ya da kendimize dur demeyi biliyor muyuz? İşte, başarıları ile bizi kendine hayran bırakan bu insanlar yapılacak işler listesinin uzayıp gittiğini, asla sonu olmadığını bilir ancak bunu bir takıntı haline getirmezler. Bunun yerine planlı bir şekilde potansiyellerinin en üst seviyesine çıkabilmeyi hedeflerler.

  • Mükemmeliyetçi değildirler.

Mükemmeliyetçi bir yaklaşım sanki başarıyı getirecek bir etkenmiş gibi görünse de aslında tam tersi bir etki yaratmaktadır. Her şeyin kusursuz ve sorunsuz olması için harcadığımız çaba ve zaman bizim pek çok şeye geç kalmamıza neden olacaktır. Bunun yerine hataların, sorunların, problemlerin varlığını kabullenmek ve durumlara çözüm odaklı yaklaşmak çok daha faydalı olacaktır.

  • Başarısız olmak bir son değildir!

Zirvede kendilerine çoktan yer bulmuş kişilerin en önemli özelliklerinden birisi de başarısızlığı asla bir son olarak görmüyor olmalarıdır. Onlar çoğu zaman yaptıkları hatalardan ders çıkartarak ilerlemeyi tercih ederler. Denemekten, çabalamaktan vazgeçmezler. Böylece deneme-yanılma yolu ile de olsa hem tecrübe kazanmış hem de başarı anlamında oldukça yol almış olurlar.

Başarı bireysel farklılıkları, beklentileri, kişilik özelliklerini içeriyor olsa da yukarıdaki özelliklere sahip olmaya çalışmak ya da bu doğrultuda davranmak sizlerin de başarı yolunda hızla yol almanızı ve zirveye emin adımlarla ulaşmanızı sağlayacaktır.

Leave a Comment