fbpx

10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası

Engelliler Haftası

Engellilik doğuştan ya da sonradan kaza veya bir hastalık sonucu bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yetilerini belirli derecelerde ya da tamamen kaybetmiş ve bu sebeple normal yaşamın getirdiği standartlara uyamama durumudur. Her yıl 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü olarak kutlanırken ülkemizde de 10-16 Mayıs haftası Engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında çeşitli kutlamalar yapılırken, seminerler düzenlenir ve bireyler engellilik hakkında bilgilendirilir. Engellilerin eğitimi ve topluma adaptasyonları ile ilgili çeşitli bilgilendirmeler de yapılır.

Bugün sağlıklısın, peki yarın?

Unutulmamalıdır ki her sağlıklı insan aslında bir engelli adayıdır. Bugün sağlıklı bir şekilde yaşamımızı devam ettirirken, biranda hayatımızın değişebileceğinin, bir kaza ya da hastalık sonucu bizlerin de sakat kalıp engelli olabileceğinin bilincinde olmalıyız. Böylelikle etrafımızda olan engelli her bir adayın farkında olabilir, onlara karşı daha saygılı, anlayışlı ve merhametli olabiliriz.

Çoğu engelli birey mutlaka özel bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Engelli olarak yaşamını devam ettirmek sadece engelli birey için değil aynı zamanda onun bakımını sağlayan aile bireyleri ve yakınları için de oldukça zorlu bir süreçtir. Her iki tarafında fiziksel bakım ve desteğin yanı sıra mutlaka ruhsal ve psikolojik olarak da destek almaları gerekmektedir.

Engelli bireylerin sosyal hayat içerisindeki adaptasyonlarını kolaylaştırmak, onlara sosyal anlamda beceri kazandırmak ve her türlü ihtiyaçlarına cevap verebilmek oldukça önemlidir. Bu noktada ise, engelli aileleri ve yakınları olarak sizlerin en kıymetlisi olan engelli yakınlarınız için profesyonel bakıma ihtiyaç duyarsanız hasta bakımı personellerini ve profesyonel hemşireleri sizler için Kalite İnsan Kaynakları olarak bulmaya hazırız. Bizler sevgisizliğin en büyük engel olduğunun bilincindeyiz! Bu yüzden en iyisini biz buluruz, güven ve sevgi ile …

Leave a Comment