fbpx
Dünya Prematüre Günü

Dünya prematüre günü, her yıl tüm dünyada ve ülkemizde prematüre konusunda farkındalık kazandırmak, bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacı ile kutlanan özel bir gündür.

Prematüre doğum nedir?

Normal bir doğum süreci yaklaşık 40 hafta sürmektedir. Bu noktada 37nci haftadan önce gerçekleşen tüm doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılmaktadır. Prematüre doğum gebelik yaşına göre ve bebeğin doğduğu ağırlığa göre farklı gruplara ayrılır. Bu gruplar prematüre doğumun seviyesini belirlemektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 150 bin bebek dünyaya gelmekte ve bu bebeklerin 50bine yakını ise erken doğumla yani prematüre olarak doğmaktadır.

Prematüre doğumun sebepleri nelerdir?

Prematüre doğuma sebep olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bu sebepler anneden kaynaklanabildiği gibi aynı zamanda çevresel faktörlerden de etkilenmektedir.

  1. Annenin yaşı – Uzmanlar tarafından belirlenen ideal gebelik yaşı 20–30 yaş arasında gösterilmektedir. 35 yaş sonrasında gerçekleşen gebelikler ise riskli gebelik olarak sınıflandırılmaktadır. Bu noktada geç gebeliğin erken doğum üzerinde etkisi bulunmaktadır.
  2. Hipertansiyon – Annenin önceden ya da gebelik sırasında hipertansiyon rahatsızlığını yaşaması gebeliğin seyrini değiştirebilir ve erken doğuma sebebiyet verebilir.
  3. Sigara ve uyuşturucu kullanımı – Annenin gebelik öncesinde ya da özellikle gebelik sırasında sigara ve uyuşturucu madde kullanıyor olması erken doğuma sebep olabileceği gibi aynı zamanda bebekte meydana gelebilecek rahatsızlıklara hatta bebek ölümüne kadar pek çok istenmeyen duruma sebep olabilir.
  4. Doğum sıklığı – Uzmanlar iki gebelik arasında ortalama olarak 2 yılın geçmesini tavsiye etmektedir. Aksi takdirde hem annenin fiziksel hem de ruhsal olarak toparlanma süreci tamamlanmayacağı için düşük yapma ya da erken doğum gibi riskler ortaya çıkabilir.
  5. Genital sebepler – Annenin genital yapısındaki fizyolojik bozukluklar ve rahatsızlıklar da erken doğuma sebebiyet verebilir.
  6. Enfeksiyonlar ve kalıtsal ya da kronik rahatsızlıklar – Annenin daha önce geçirdiği ya da gebelik sırasında da devam eden bu tür rahatsızlıkları erken doğum riskini arttırmaktadır.
  7. Çevresel faktörler ve stres – Prematüre doğumuna neden olan en önemli faktörlerden birisi de annenin gebeliği sırasında maruz kaldığı stres, yetersiz çevre koşulları, yetersiz beslenme, psikolojik rahatsızlıklardır.

Doğum, anne ve babaların heyecanla beklediği zorlu bir sürecin sonunda bebeklerine kavuştukları andır. Ancak beklenmedik şekilde meydana gelen erken doğumlar ise ebeveynler için oldukça yıpratıcı ve korkutucu bir hal almaktadır. Günümüzde teknolojide ve tıp alanında gelinen noktalar göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak 25 haftalığa kadar dünyaya gelen tüm bebeklerin hayata tutunma ve yaşama şansı bulunmaktadır. Ancak her ne olursa olsun, bu süreç hem anne hem de baba için korkularla dolu olarak geçmektedir. Özellikle anneler bu süreçte kendilerini suçlar ve oldukça yoğun kaygılar hissederler. Bu noktada bir prematüre annesini anlamak ve ona destek olmak oldukça önemlidir. Çoğunlukla “senin çocuğun normal değil.”mesajı anneye iletilir, etraf tarafından çeşitli baskılara maruz kalır yeterince zorlu olan bu süreç daha da yıpratıcı bir hal alır. Prematüre Günü’nün amaçlarından birisi de toplumu ve bireyleri bu konuda bilinçlendirmek, ebeveynlere karşı tutumları düzenlemek, prematüre bebek sahibi ailelere anlayışla ve sevgi ile yaklaşma bilincini kazandırmaktır. Doğum, bebeğin dünyaya gelmesi ile kutlanan bir gündür ancak bu durum erken doğum ile bebek sahibi olan ailelerde biraz farklıdır. O gün kutlamanın, heyecanın günü değil de korku ve endişelerin günü olur. Hem aile hem de bebek için zorlu bir yaşam mücadelesinin başladığı gün olur. Bu sebeple, Dünya Prematüre Günü aslında hem konu ile ilgili bilinçlendirme, önlemler alma konusunda bilgilendirme, aileleri anlama amacını taşır hem de prematüre bebek sahibi ailelerin artık ertelediği kutlamayı yapabilmesini amaçlar.

Biraz aceleci davranıp erkenden dünyaya hoş gelen tüm prematüre bebeklerin ve tüm prematüre bebek sahibi biricik anne-babaların Dünya Prematüre Günü kutlu olsun!

Yorum Yaz