fbpx

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

On dokuz Mayıs

Ulu Önder Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs 1919, Türk Milleti adına büyük bir zaferin ilk adımıdır. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından ülkenin içine girdiği zor dönemde Atatürk, ülke adına önemli girişimlerde bulunarak Samsun’a çıkmış ve Milli Mücadele’yi başlatmıştır.

Ülkeyi işgal etme amaçları bulunan kuvvetler güncelleyerek önemli noktalardan biri olan ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya geçiş planlarında en kolay yolda görüldüler Samsun’da kendi askeri birliklerini toplamışlardı. Ülkenin içinde yer aldığı bu zor zamanda önemli ve sağlam adımlar atabilmek için Anadolu’ya geçiş sürecini düşünen Mustafa Kemal ATATÜRK de, 16 Mayıs 1919’da Galata rıhtımından Bandırma isimli gemiyle ayrılarak 3 gün süren yolculuğunun ardından 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastı ve Böylece Milli Mücadele başlamış oldu. Bu önemli kararın ardından elde edilen zaferler, Ulu Önder Atatürk’ün ne kadar ileri görüşlü bir kişiye sahip olduğunu bir kez daha göz önüne sermiştir.

Bu yolculuğun Türk Milleti için büyük bir zaferin başlangıcı olma gibi bir anlam taşıması olarak Ulu Önder Atatürk, Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan edilmiş ve o zamana kadar bu zamana Türk gençliği tarafından coşkuyla kutlanmıştır.

Atatürk’ün gençlere verdiği değer ve önem tartışılmazdır. Bu önemli günü gençliğe itham ediyor de bunu gözlerin önünde seren bir düşüncedir. O, genç yaştan çok daha sağlıklı adımlar atarak, çağdaş ülkelerdeki uluslar arası, gönülden inanmış ve bu güvenini, onun için fırsatta dilediği yerde. Çünkü Atatürk’ün hayatında gençlerin enerjisi ve gelecek ile ilgili umutları onları harekete geçiren ve güzel adımlar atmalarını sağlayan önemli olaylardır.

Atatürk için gençliğin kasıt yaşı ile sınırlı değildir, Onun için gençlik; fikir ve ufuk zenginliğini göstermektedir. Bunun için yaş ne olursa olsun önemli olanla çağdaş ve aydın bireylerin olabilmesidir.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan edilen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ömrü boyunca doğru önemli adımların atıldığı Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 100. yılını kutladığımız bugün başta Ulu Önder Atatürk ve bu mücadelede emeği geçen tüm atalarımızı minnetle ve anıyoruz.

Leave a Comment