fbpx

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, hem dünyada hem de ülkemizde tüm engellilerin sorunlarının çözülmesi, yaşam şartlarının geliştirilmesi ve sosyal yaşama dâhil olmaları için neler yapılabileceği hakkında görüşmelerin ve etkinliklerin yapıldığı bir gündür.

Engelli bireyler sadece dünyada değil ülkemizde de aslında bizlerin hayatının içinde var olmalarına hatta çoğu zaman var olmaya çalışmalarına rağmen, maalesef en basit haklarını için bile türlü zorluklarla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. Oysa toplum olarak bu bireylerin sağlık düzeylerinin geliştirilmesi, özel ihtiyacı olan engelli kişilerin sosyal, ekonomik, bedensel ve zihinsel tüm destek süreçlerini alabilmesi, tüm sosyal ve bireysel haklarından faydalanabilmesi için yapılabilecek faaliyetlere, etkinliklere katılmalı ve engelli vatandaşlarımızı aktif bir şekilde desteklemeliyiz.

Özel ilgiye ihtiyacı olan çoğu bireyin yaşadığı fiziksel rahatsızlıktan çok aslında psikolojik ve ruhsal olarak yaşadığı yıkım çok daha fazladır. Engelli bireylerin psikolojik olarak destek alması, sosyal yaşamın içerisinde var olması oldukça önemlidir. Bu şekilde bireyler kendilerini eksik ya da hatalı hissetmez aksine rahatsızlıklarını kabullenir ve bununla kolaylıkla başa çıkabilirler.

Peki, engelli bireylerimiz, yakınlarımız için biz neler yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?

  1. “Özürlü” değil “Engelli”. Öncelikle her birimiz bu ufak kelime ayrımına dikkat etmeliyiz. Bizler için her ne kadar ufak bir detay gibi görülse de engelli bireylerimiz için oldukça yaralayıcı ve üzücü olabilir.
  2. Öncelikli olarak, engelli bireyleri ötekileştirmemeliyiz. Dünyaya bir engelle ile doğan ya da sonradan bir rahatsızlık sebebi ile engelli hale gelen bireyler çoğunlukla bunun bir eksiklik, kusur, hata olduğunu düşünür. Böyle bir algıya kapılmak kendilerini sürekli olarak suçlamalarına sebebiyet verir. Bu nedenle engelli bireyleri ötekileştirmeden, farklılıklarını kabul etmek oldukça önemlidir.
  3. Engelli bir yakınınız varsa bu noktada rahatsızlığından dolayı ona acımaktan önce kendisine bazı yetileri kazandırmanız çok önemlidir. Hasta yakınınıza kendi kendisine yetebilme, belirli düzeylerdeki ihtiyaçlarını kendi giderme gibi becerileri kazandırmanız onların yaşamlarını daha sağlıklı ve kaliteli bir şekilde geçirebilmeleri için büyük önem taşır.
  4. Engelli bireylerde gözlemlenen en büyük sorunlardan birisi de sosyal hayattan kopma ve içe kapanıklıktır. Yakınınıza bu konuda destek vermeniz ve onu sosyal hayata dâhil etmeniz önemlidir. Bu sayede çok daha sağlıklı bir psikolojiye sahip olacak ve aynı zamanda kendine güveni yerine gelecektir. Mümkün oldukça fazla aktivite planlamak, sosyal etkinliklerde bulunmak bu konuda yardımcı olacaktır.
  5. Engelli bireyin yeteneği ve yeterliliği doğrultusunda mutlaka bir uğraş, bir hobi ya da bir beceri kazanmasına yardımcı olmanız gerekmektedir. Engelli bireyler duyusal anlamda toplumun geri kalanına göre çok daha hassastırlar. Bu sebeple bu yeteneklerini herhangi bir sanat dalına ya da spora yönlendirmek onlar için büyük bir kazanım olacaktır.

Unutmayalım ki, her birimiz aslında birer engelli adayıyız. Bu bilinçle düşündüğümüzde ve davrandığımızda engelli bireylerimizin yaşadığı sıkıntıları, zorlukları anlamak biraz daha kolaylaşacaktır. Bu sebeple aslında toplum içerisinde her birimiz engelli bireylerle ilgili üzerimize düşen desteği sağlamak, onlara sosyal yaşam içerisinde yer açmak, onları dışlamak yerine kabullenmek gibi zorunluluklara sahibiz.

Aslında en büyük engelin düşünceler olduğunu vurgulayarak, tüm engellerin ortadan kalktığı, eşit ve huzurla yaşadığımız güzel günler dilerim.

Leave a Comment