fbpx

4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü

DÜNYA KANSER GÜNÜ

Şüphesiz ki sağlık hayatımızda sahip olduğumuz en önemli şey. Yakalandığımız bazı hastalıklar bizi derinden etkileyip, moral ve motivasyonumuzla beraber bizi daha da aşağı çekiyor. Geçmişte veba gibi ölümcül hastalıklar bugünlerde bu anlamda kendini kansere bıraktı. “Kanser” hastalığı insanların çoğunun kafasında “ölümcül” olarak canlanıyor. Tam da bu yüzden 4 Şubat Dünya Kanser Günü bir farkındalık yaratma amacı içerisinde!

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre “Erken Teşhis” sayesinde kanser hastalığının ilerlemesini önlemek ve ölümle sonuçlanmasını engellemek mümkün!

Kanser olan bireyler, kendilerini umutsuzca hayatlarının son noktasında hissediyorlar. Burada ise en önemli şey mücadele! Bu “mücadele” sadece umut anlamında değil, UICC (Uluslararası Kanser Savaş Örgütü) ‘ ne göre de verilecek olan savaşın getireceği zaferdir. Direnmek, savaşmak ve bu hastalığı yenmek bizim ve sevdiklerimizin gücü sayesinde gerçekleşecektir.

Öncelikle halk kanser hastalığının belirtileri konusunda bilgilendirilmeli ve kontrol amacıyla bile olsa hastaneye gitmelerine teşvik edilmelidir. Erken tanı sayesinde gelecekte başımıza gelecek daha ilerlemiş bir durumdan kurtulmak çok daha sağlıklı olacaktır. İlerleyen kanser durumunda ise motivasyonu daima yukarıda tutmak ve usanmadan bıkmadan mücadele etmek en güzel başlangıçlarımızı yapmamızı sağlayacaktır!

Farkındalık yaratmakla mutlu sonu getirmek bizim elimizde!

Erken teşhis hayat kurtarır!

Antropolog Nesibe SÖZERİ

Leave a Comment