fbpx

Alzheimer Hastalığını Önlemek için Neler Yapılmalı?

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer Hastalığı, yaşlandıkça çoğumuzun en büyük endişelerinden biri haline gelir. Bu hastalığı ortadan kaldıracak tedavi yöntemi henüz bulunmamış olsa da elbette ki sağlığınız için yapabileceğiniz bir çok şey var.

Yapılan araştırmalar, basit ama etkili bir yaşam tarzı değişikliği ile Alzheimer riskinin azaltılabileceğini gösteriyor. Beyniniz, sağlıklı bir yaşam tarzına liderlik ederek Alzheimer hastalığının belirtilerini önleyebilir, bozulma sürecini yavaşlatabilir.

İşte Alzheimer hastalığından uzak durmanın ya da onu geciktirmenin yolları…

  1. Amerika’da yaşlılar üzerinde yapılan bir gözlemde, bol miktarda sebze ve meyve tüketen kişilerin, Alzheimer’a yakalanma ihtimallerinin tüketmeyenlere göre, 9 ila 10 yıl arası geciktiği saptanmıştır.
  2. İngilizce’ de “berry” olarak geçen çilek, kiraz, dut gibi meyveler hafıza bozukluğuyla savaşmaktadır. Her gün bol miktarda bu meyvelerden tüketin.
  3. Somon, uskumru ve orkinos tüketin. Bu balıkların hepsi omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.
  4. Yapılan çalışmalarda Akdeniz tarzı diyetlere en çok uyan hastaların, bu diyeti izlemeyenlere göre Alzheimer insidansının daha düşük olduğu tespit edildi. Zeytinyağı ve salatayı mutfağınızdan eksik etmeyin.
  5. Karbonhidrat alımınızı günde 400 kaloriye kadar kısıtlayın ve kilonuzu dengede tutun.
  6. Tansiyonunuzu kontrol edin. Hipertansiyon, Alzheimer hastalığının artış riski ile ilişkilidir.
  7. Sigarayı mutlaka bırakın ve her gün 20 dakika veya daha fazla egzersiz yapın.
  8. Sevdiklerinizle ve dostlarınızla dafa fazla vakit geçirin. Bulgular aktif bir sosyal yaşamın ve güçlü bir arkadaş ağının, ilerleyen yaşlarda Alzheimer’i önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.
  9. Ve son olarak… Gülmek her derde devadır. Gülmeyi hiçbir zaman unutmayın…

Alzheimer Hasta Bakımı

Alzheimer hastası yakınlarınız için Alzheimer Hasta Bakımı sürecinin sabır ve dikkat gerektirdiğini unutmayın. Alzheimer hasta bakıcısı bu konuda deneyimli ve profesyonel ise hastanız çok daha güvenli ve kaliteli bir şekilde hayatını sürdürebilir.

Leave a Comment