fbpx

BEBEK EĞİTİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bebek Eğitimi

Bebeğimiz dünyaya geldiğinde her anne gibi biz de çok heyecanlanırız. Onun için en iyisini ister ve en iyi şekilde yetiştirmek isteriz. Araştırmacılar özellikle ilk 8 ayın bebeklerin gelişimi açısından çok önemli bir zaman dilimi olduğunu söylerler.

Peki, bu zaman diliminde hangi noktalara odaklanmalıyız?

Göz Teması:

Bebeği kucağınıza aldığınızda ona baktığınızda, bebekle göz temasında bulunmanız bebekte güven oluşturmanın yanı sıra bebeğin dil gelişimi açısından çok önemlidir.

Konuşma ve Sohbet:

Bebeğinizle sık sık konuşun, adını sık sık tekrar edin. Bir şeyler yaparken yaptığınız şeyi kendisine söylemek iletişim gücünü attıracaktır. “Şimdi üstünü örtüyorum” gibi.

Teknoloji:

Bebeği televizyon tablet gibi teknolojik öğelerden uzak tutmak zihinsel gelişimi açısından olumlu bir adım olacaktır. Ancak müzik dinletmek tam tersine faydalı bir etki yaratacaktır.

Ninni:

Ritmin zekâ gelişiminde hayati bir uyaran olduğu belirtilir. Bebeğinize ritmik bir şekilde ninni ve şarkı söylemek onu da sizi de mutlu edecektir.

Aktiviteler:

Bebeğinizin dikkatini çekecek renkli kitaplar ve objeler ile bebeğe yavaş yavaş çevreyi tanımasını sağlayabilirsiniz. Oyuncaklar ile oynamasına izin verin ve hareket ettirin.

Sosyalleşme:

Bebeğinizi başka bebekler ve çocuklarla bir araya gelmesine izin verin. Beraber iletişim kurmalarını sağlayın.

 

 

Son ve en önemli şey de anne sütünden yararlanmasını her zaman sağlayın.
Bu konuda deneyimli profesyonel bebek bakıcısı arıyorsanız, Kalite İnsan Kaynakları Ailesi olarak her zaman yanınızdayız!

Antropolog Nesibe SÖZERİ

Leave a Comment