Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Paniğe kapılmayın! Önce doktorunuza sonra tecrübeli bir bilene danışın.

Emzirirken ilk günler zorluklar çekecek hatta umutsuzluğa bile kapılacaksınız. Unutmayın ki sizde bebeğinizde bu tecrübeyi ilk kez yaşıyorsunuz. Kendinize zaman tanıyın ve mutlaka bilen birilerinden yardım isteyin.

Bebeğinize ve kendinize süre tanıyın.

Emzirmeye erken başlamak her zaman en iyisidir. Doğumdan hemen sonra emzirmek ikiniz içinde zor olabilir fakat göğsünüze yaslamak bile onu doyurmak için yeterli olacaktır.

Sütüm yeterli midir ?

Bebeğe yetecek kadar sütünüz olması için sızma gerekmiyor bu tamamen memenin ucuyla ilgili bir durum. Sütüm yetmiyor diye endişeye kapılmayın. İlk günlerden başarılı emzirmenin hemen gerçekleşmesini beklemeyin. Bebek hemşireleri her hastanede vardır. Emzirme gibi konularda bilgilerini sizinle paylaşmaktan mutluluk duyacaklardır.

Emzirirken annenin ve bebeğin pozisyonu nasıl olmalıdır ?

Emzirme tekniklerinden en rahat ettiğiniz pozisyonu seçin. Yatarak emzirme ve oturarak emzirmelerden hangisini seçerseniz seçin mutlaka kendinizi rahat ettirecek bir pozisyonda olun. Siz rahat olursanız süt akışı daha kolay sağlanacaktır.

Besleme yaparken nelere dikkat edilmelidir ?

Her emzirişinizde mutlaka iki memenizden beslemeyin ve bir sonraki beslemede hep son memeden değil ilk emzirdiğinizden başlayın. Vücudunuzun da hisleri var. Bebeğiniz ne kadar emerse o kadar fazla süt salgılaması gerektiğini biliyor ve bebeğiniz emdikçe süt miktarında önemli bir artış sağlanıyor.

Anne sütünün artması için neler tüketmeli ?

  • Anne sütünü artıran en önemli besin kaynağı su. Salgılanan sütün %87′ si sudan oluşmaktadır. Emziren bir annenin normal bir bayana göre  iki katı su içmesi gereklidir. Günlük 3 / 3,5 litre içilen su, komposto, ayran gibi sıvılar annenin sıvı ihtiyacını karşılamaktadır.
  • Yulaf; sütün kanallarda ilerlemesini kolaylaştırır. Eğer annede demir eksikliği var ise süt üretimi yavaşlar. Yulaf iyi bir demir kaynağı olarak bilinmektedir. Sabah kahvaltılarınızda yoğurt veya sütle yulaf alabilirsiniz.
  • Rezene tüketiminin anne sütünü arttırmadaki gücü bilinir. Özellikle ılık bir banyodan sonra alınan rezene çayı süt üretiminde fazlaca etkili olur. Fakat rezene çayının fazla tüketimine de dikkat edilmesi gerekiyor. Günde 2-3 fincan rezene çayı ihtiyacınızı karşılamaya yeterlidir.
  • Koyu yeşil yapraklı sebzeler süt miktarını arttırdığı gibi sütün kalitesini yükseltir.
  • Sarımsak bebeklerin daha kolay emmesini sağlar ve süt salgılamasını çoğaltır. Sarımsak gaz yapan bir yiyecek olduğundan az az yiyerek bebeğinizi gözlemleyebilirsiniz.
  • Ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişler süt miktarını arttırdığı gibi sütün kalitesini de önemli ölçüde yükseltiyor.
  • Bunların dışında anason, çemen otu, fesleğen, nane, maydonoz, ısırgan, susam gibi bitkiler de anne sütünü arttırmada etkili bitkiler arasındadır.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum