Anne ve Babaların Bakıcı Seçerken Dikkat Etmesi Gereken 6 Madde

Anne ve Babaların Bakıcı Seçerken Dikkat Etmesi Gereken 6 Madde

1- Bakıcınızı Seçerken İlk  Olarak Nasıl Kriterlere Sahip Olmalı Onu Belirlemelisiniz!

Çocuğunuz için seçeceğiniz bakıcının kriterleri önceden anne ve babalar arasında konuşulup belirlenmelidir. Belirlediğiniz kriterler doğrultusunda bakıcı aramak işinizi hem netleştirir hem de kolaylık sağlar. Bakıcınızın yaş aralığı kaç olmalıdır? Eğitim seviyesi nasıl olmalıdır? Çocuğunuza ne gibi katkı sağlamalıdır? Beklentileriniz nelerdir? Bu gibi soruların cevaplarını önceden belirlerseniz, çocuğunuza uygun bakıcıyı bu kriterler doğrultusunda daha kolay bulabilirsiniz.

2- Kalıcı ve Uzun Süreli Bakıcılar Seçmeye Özen Gösterin

Çocuklarınız belki sizlerden daha fazla bakıcısıyla vakit geçirecek, ona alışacaktır. Sürekli bakıcı değiştirmek çocuklarınızın psikolojisini olumsuz yönde etkiler.

3- Bakıcınızın Çocuğunuzla Olan İletişimini Gözlemleyin, Diksiyonu Düzgün Bakıcılar Tercih Edin!

Bakıcılarınızı seçerken çocuğu olan bakıcılar seçmeye önem verirseniz, sizin çocuğunuzla da daha kolay iletişime geçecektir. Çocuğunuz günün büyük bir kısmını bakıcısıyla birlikte geçireceği için kullandığı dili benimseyecektir. Bu sebeple şivesi olan veya aksanı bozuk bakıcılar özellikle 2 yaştan sonra tercih etmemelisiniz.

4- Eğitimli, Tecrübeli, Referanslı Bakıcılar Seçin ve Mutlaka Referanslarıyla Görüşün.

3 yaş ve üzeri çocuklarda okul öncesi veya çocuk gelişimi mezunu olan tecrübeli bakıcılar her zaman çocuğunuzun gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır. Tercih ettiğiniz bakıcınızın referansları olmasına dikkat edin ve referanslarıyla mutlaka görüşün. Kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını alarak doğru bir tercih yapmanızı kolaylaştırabilirsiniz

5- Sigara Kullanmayan Temiz, Sabırlı ve Güler Yüzlü Bir Bakıcı Olması Konusunda Titiz Davranın.

Bakıcı adayınızı kesinlikle sigara kullanmayan adaylar arasında seçin. Çocuğunuza kötü anlamda örnek olacak her türlü davranıştan soyutlamak istiyorsak bakıcı en büyük rol modellerden biridir ve onun her türlü kötü davranışı çocuğunuza örnek teşkil edecektir.

6- Bakıcınızı Mutlaka Bu İşi Profesyonel Olarak Yapan İş Kur’a Bağlı Kurumsal Firmalardan Temin Edin.

Bakıcı bulmak, hatta adayları elemek, görüşmek bile oldukça meşakkatli bir iştir. En değerli varlıklarınızı tanımadığınız birine emanet etmek ise oldukça zor bir durumdur. Bu zor kararları verirken sizlere destek olabilecek, deneyimleriyle sizleri yönlendirebilecek, sizi bu büyük yüklerden bir nebze olsun kurtarabilecek kurumsal insan kaynakları firmaları sizlere bu konuda fazlasıyla yarar sağlayacaktır.

Önemli:

İnsan Kaynakları Firmalarıyla İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

  1. Firma iş kur üyesi midir?
  2. Sizinle kurumsal bir sözleşme imzalıyor mudur?
  3. Sizlere bakıcınızdan memnun olmazsanız ne gibi olanaklar sağlıyor?
  4. Bunlar gibi birçok önemli konuyu mutlaka önceden görüştüğünüz firma yetkilisinden öğreniniz.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum