fbpx

Bebeklerde Emzik Kullanımı

Bebeklerde Emzik Kullanımı

BEBEKLERDE EMZİK KULLANIMI

DOĞRU MU? YANLIŞ MI?

Günümüzde bebek bakımı ile ilgili olarak en çok tartışılan konulardan birisi de emzik kullanımı hakkındadır. Kimi uzmanlar tarafından faydalarının olduğu iddia edilirken kimi uzmanlar tarafından ise zararlarının var olduğu üzerine önemli görüşler sunulmaktadır. Uzmanlar arasında yaşanan bu kararsızlık durumu anneleri de bebekleri dünyaya geldikten sonra emzik verip vermeme konusunda bir kararsızlığa sürüklemektedir. Emzik kullanımının zararları, faydaları tartışılıyor olmasına rağmen yapılan araştırmalara göre annelerin ortalama %85’i emzik kullanmaktadır.

Bebeklerin sakinleşmesi, emme reflekslerinin güçlenmesi gibi fayları bulunan emziğin kullanım zamanı, nedeni ve şekline dikkat ederek kullanmak asıl önemli olan noktadır. Bu noktada emzik kullanımı hakkında nelere dikkat etmeniz gerektiğine değinmek doğru olacaktır.

 Bebeklerde emzik kullanımı hakkında bilmeniz gerekenler:

  • Emzik kullanımı ile ilgili bilinmesi ve dikkat edilmesi gerek en önemli nokta emzik kullanımını en doğru yaş aralığında başlatmak ve bitirmektir. Bebek 1 aylık olduktan sonraki süreçte başlayan emzik kullanımı ortalama 2 yaş civarında mutlaka bıraktırılmalıdır.
  • 2 yaş sonrasında emzik kullanımına devam eden çocuklarda dişlerde kayma, yer değiştirme, çene problemleri, kulak ve burun rahatsızlıkları gözlemlenebilir. Ebeveynler bu noktada dikkatli olmalıdır.
  • Bazı bebekler oldukça güçlü bir emme refleksi ile dünyaya gelirler. Bu tarz bebekler sürekli olarak anneyi emmek isteyeceğinden ve durum bir süre sonra anne için oldukça can yakıcı olacağından bu noktada emzik kullanımı faydalı olacaktır.
  • Emzik kullanımının faydaları arasında, bebeğin emme refleksini güçlendirmesi, emme refleksini tatmin etmesi, uykuya daha rahat dalması gibi durumlar bulunmaktadır.
  • Emzik kullanımı bebeklerdeki parmak emme gibi alışkanlıkların ortaya çıkmasının da önüne geçmektedir.
  • Emzik kullanımının bir diğer faydası ise bebeğin emziği eli ile tutması, düşürdüğünde aramaya ve alıp yeniden ağzına götürmeye çabalaması da bir gelişimsel artı olarak görülmektedir.
  • Eğer emzik kullanmaya karar verdiyseniz doğru emzik seçimi de bu noktada oldukça büyük önem taşımaktadır. Bebeğinizin içinde bulunduğu aya bağlı olarak ihtiyacı olan büyüklükte, silikon ya da kauçuk emzik tercih etmelisiniz.
  • Emzik kullanımının olumsuz noktalarından biri ise, emzik sürekli olarak dışarıya açık ancak bebeğinizin ağzıyla temas eden bir üründür. Temizliğine ve hijyenine dikkat edilmediği taktirde enfeksiyon yaratma riski yüksektir. Emzik kullanırken temizliğine önem vermeniz gerekmektedir.
  • Uzmanlar tarafından önerilen emzik kullanımı sürekli olmak yerine bebeğin uykuya geçiş sürelerinde verilebileceği ve bunun bebeğe daha faydalı olacağı yönündedir.
  • Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise, emzik alışkanlığının bırakılması noktasında akılcı ve uzlaşmacı yollar seçilerek emzik bıraktırılmaya çalışılmalıdır.

Yukarda da belirtilen faydalar ve zararlar göz önünde bulundurulduğunda en doğru kararı bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda siz ebeveynler vereceksiniz. Annenin bebeğini emzirmesi, anne sütünün önemi, emzirmenin anne-bebek bağına etkisi gibi konuların önemi zaten bilinmektedir. Bunun yanında ise, emzik kullanımının en doğru ve sağlıklı şekilde gerçekleşmesi de oldukça önemlidir.

Yorum Yaz