10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

10 ARALIK

1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. BM de kurulun topladığı oylarla bu tarihin kabul edilmesine karar verilmişti.

İnsan Hakları Savaşçıları

Şu anda yaşadığımız dünyada sahip olduğumuz özgürlük ve haklar tabii ki bir anda olmadı. Haklarımız, özgürlüklerimiz ve bunların korunması adına bütün insanlık hep mücadele verdi. Bu mücadelelerde bazısı konuşmaktan sesini, bazısı da maalesef ailesinden birini kaybetti. Ortak paydada hiçkimse pes etmedi ve bugün buradayız.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi

İnsan hakları konusunda uluslararası alanda en temel belge olan bu bildirge; ırk, dil, din, renk, cinsiyet, siyasi veya diğer görüşler, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğum veya diğer statüler sebebiyle ayrım gözetmeksizin hepimizin doğal insan haklarına sahip olduğunu vurgular. Başta en doğal yaşama hakkımız olmak üzere tüm haklarımıza insan onuruna yakışır bir şekilde erişmemizi hedefler.

Bize Ne Düşer?

Çocuklarımızı korumak hepimizin sorumluluğu. Onların nerede doğduklarına, büyüdüklerine, hangi ırktan olduklarına bakmaksızın hepsini gözetmek, onların gelişim haklarını koruyup her türlü sosyal kültürel alandan yararlanabilecekleri güzel bir dünya yaratmak hepimizin görevi.

Yaşadığı ülkedeki zulümden, savaştan kaçıp sığınma, geri göndermeme ilkesinden yararlanma hakkı herkes için temek bir insan hakkı. Bu yasağı ihlal etmek, uluslararası hukuka göre işkence suçunu işlemek anlamına gelmekte.

Toplumsal cinsiyet eşitliği bir insan hakkı. Herkes, algılandığı ya da hissettiği cinsiyet ya da toplumsal cinsiyet sebebiyle zulme, ayrımcılığa, şiddete ve diğer hak ihlallerine uğramadan yaşama hakkına sahip. Bunu korumak, birlik olup anlamak, hepimizin görevi.

Bugün eşit, adil ve onurlu bir insan yaşamı ile haklarımızın korunması için hepimize düşen sorumlulukları hatırlama günü.

Eşit ve güzel bir dünya Ütopya değil, hepimizin hakkı!

Danışman Aleyna KILIÇ

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum