Meme Kanserinde Erken Teşhis Neden Önemli?

Meme Kanserinde Erken Teşhis Neden Önemli?

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri kadınlarda daha fazla görülen fakat erkeklerde de görülebilen tedavi edilmez ve iyi bakım yapılmaz ise sonuçları ölümcül olabilecek bir hastalıktır.

Meme Kanseri Nasıl Oluşur?

Meme kanseri ya süt kanallarından yada süt bezelerinden kaynaklanır. Kanallardaki hücreler kötüye dönüşüp meme dokusunda yayılır. Daha sonra ilk olarak koltuk altı lenf bezlerine yayılır ve vücudu sarmaya devam eder. Kadınlarda kanser sıralamasında ilk sırada olan yaygın diyebileceğimiz bir kanser türüdür.

Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi?

Meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tedaviye başlanmamış ve vücuda yayılmış ise ölümcül bir hastalık halini alabilir. Unutulmamıdır; 6 ayda bir yapılan meme kontrolleriyle bu hastalığı erken teşhis etmek ve hastalığı tamamen yok etmek mümkündür.

Meme Kanserinin Tedavi Sürecinde Hastanın Psikolojisi Nasıldır?

Hastalık döneminde kadınlar üzüntü ve sıkıntıya bağlı olarak çok ağır depresyonlar geçirebiliyor. Meme kanseri olduğunu öğrenen birçok hasta önce hastalığı reddediyor daha sonra ise neden ben diye öfke evresine giriyor. Kadınlar için bu hastalığın diğer kanser türlerinden farklı bir psikolojik etkisi vardır. Kadınlar bu hastalıkla hem annelik işlevlerini hem de dişilik güdülerini kaybedeceklerini düşünüyor.

Meme Kanseri Önlenebilir Mi?

Meme kanserinde önlenebilecek ve önlenemeyecek faktörler vardır. Mesela ailede meme kanseri öyküsü varsa genetik faktördür ve önlenemez bir risktir, sadece takip ve kontrollerle erken tanı ve tedavisinden yararlanılabilir.

Meme Kanserinde Önlenebilecek Faktörler Nelerdir?

  • 30 yaşın altında doğum yapmak meme kanseri riskini azaltmaktadır.
  • Gereksiz yere hormon ilaçları kullanmamalıyız.
  • Sigara ve alkol tüketimini kesmeliyiz.
  • Fazla kilolar her hastalığa olduğu gibi meme kanserine de davetiye çıkarmaktadır.

Meme Kanseri Hasta Bakımı Nasıl Yapılır? Hasta Bakıcısının Görevleri Nelerdir?

Bu dönemde kadının sürekli sosyal hayatını desteklemek psikolojisini ve moralini yüksek tutmak cerrahi tedavi kadar önem taşımaktadır. Hastaya bakacak hasta bakıcısı bu konuda mutlaka bilinçlendirilmeli, seçilen bakıcının mutlaka güler yüzlü, sabırlı olmasına özen gösterilmelidir.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum