Yeni Doğanlar İçin Önemli 5 Madde

Yeni Doğanlar İçin Önemli 5 Madde

İlk bebeğini kucağına almayı bekleyen annelerin içini rahatlatıp işini kolaylaştıracak 5 bilgi paylaşacağız. Bu bilgilerle bebeğinizin bakımını daha rahat yapacak ve emin adımlarla onu büyüteceksiniz.

1. BEBEĞİNİZ AĞLADIĞINDA PANİK OLMAYIN

Bebeğinizin her ağlaması sizde eyvah şimdi ne yapmam gerekiyor sinyalleri uyandırmamalı. Normal ve sağlıklı bir bebek 4 durumda ağlar. Ya karnı acıkmıştır emmek ister ya altı pistir temizlensin ister ya canı sıkılmıştır pozisyonunun değişmesini ister ya da uykusu gelmiştir uyku moduna geçmek için sizi ister.

2. MUTLAKA GÖRÜNTÜLÜ BİR BEBEK TELSİZİ ALIN

Bebek telsizi bence bebek bakımını kolaylaştıran en önemli aletlerden biri. Çünkü bir annenin özgür olduğu tek an bebeğinin uyuduğu andır. Anne bu süre zarfında başka odada uyuyabilir, arkadaşlarıyla çay kahve içebilir, mutfakta yemek yapabilir ya da kendine vakit ayırır. Ama aklında hep ya üstünü açtıysa ya tükürüğü boğazına kaçarsa ya uyanır da ben duymazsam gibi sorular döner durur. O yüzden görüntülü bir telsiz çok işinize yarayacaktır.

3. AŞIRI KORUMACI OLMAYIN

Bazı anneler bebeklerini dışarı çıkarmaz, insanlara çıkarmaz, babasına bile müdahale eder. Bu tarz annelerden olmayın. 40’ı çıktıktan sonra siz de dışarı çıkın. Bunu deneyimlemiş ve Kasım’da doğan oğlumu Aralık ayında dışarı çıkarmaya başlamış bir anne olarak yazıyorum. Havanın durumu sizi çok endişelendirmesin. Oksijen almasını sağlayın. Hijyene dikkat ettikten sonra çocuğunuzu heryere götürebilirsiniz. Siz ne kadar korumacı olursanız o kadar kısıtlayıcı olursunuz. Ve çocuğunuz büyüdükçe kısıtlamalarınızdan kurtulmak için sizden uzaklaşmak isteyebilir. Bu yüzden doz önemli.

4. BEBEĞİNİZİ PROGRAMLAMAYIN

Şu saatte emzirmeliyim, daha 2 saat olmadı şu an emziremem. Eyvah uyku saati geldi hemen uyumalı gibi sürekli bir yönetici gibi daha dünyaya yeni gelmiş minik yavrunuza yoğun iş planı uygulamayın lütfen. Bırakın acıkınca emsin, uykusu gelince uyusun. Sakin olun zamanla hepsi düzene girecektir. Düzene girmesi gereken zaman da gelecektir. Sabrınızı dağıtmayın çünkü ilerde çok ihtiyacınız olacak.

5. İÇGÜDÜLERİNİZİ DİNLEYİN

Etrafınızda bebeğinizin bakımıyla alakalı size ne yapmanız ya da yapmamanız gerektiğini söyleyecek onlarca insan olacak. Hepsine kulaklarınızı kapatın ve çıkmaza girdiğinizde alın bebeğinizi kucağınıza ve ona bakın. O an içinizden hangisi doğru geliyorsa onu yapın. Çünkü anne yüreği her şeyin en doğrusuna karar verecektir.

Bebeğinizi sağlıkla büyütmenizi diler, bakıcı ihtiyaçlarınız için her daim burada olduğumuzu unutmamanızı isteriz.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum