fbpx

Çocuğumu Okula Nasıl Alıştırırım?

Çocuk Alışım Süreci

Okula yeni başlayacak çocuklar için ebeveynlerin karşılaştığı en ciddi problem çocuğun okula alışmasıdır. Bu konuda doğru yaklaşımlar benimsemek hem çocuğun okul ile güçlü bir bağ kurmasını sağlar. Hem de çocuğun okula alışmasında ebeveyn için karşı karşıya kalınan zorluklar ortadan kalkar. Çocuk gelişimi için çok önemli olan okula alıştırma sürecinde aşağıdaki yaklaşımları benimsemek hayli önemlidir!

  • Çocuğunuz için okul seçerken çocuğunuzla okulları dolaşmaya ve onu okula alıştırmaya özen gösterin.
  • Çocuğunuzun kaygılarını bilerek ona sürecin doğallığını anlatın.
  • Çocuğunuza okulun korkulacak değil sevilecek bir şey olduğunu yansıtın.
  • Çocuğun alışma evresinde yarı zamanlı okula gitmesini sağlayın.
  • Çocukların okulda karşılaştıkları sorunları önemseyin.
  • Dinlenmenin çocuk için bir hak olduğunu bilerek birkaç günlük kaçamaklara izin verin.
  • Çocuğunuzu sürekli gözlemleyerek ona uygun olan yaklaşımları benimseyin.

Çocuğun Okula Alışması İçin Anne ve Babaya Düşen Sorumluluklar

Çocukların bazı dönemlerde anne ve babalarını sırdaş olarak görmeleri doğaldır. Yöneten bir yaklaşımla değil anlayan ve çözüm üreten bir anlayışla çocuğa yaklaşmanız şart. Bu çerçevede babalar okul ve çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirecek bir şekilde hareket etmelidir. Okula giden çocuk babasından gördüğü destekle kendini güçlü hissetmeli ve sorunlarını çözebilmelidir. Bu sayede babanın okuldan kaçmak için sığınılacak bir liman değil tam tersine okuldaki sorunları çözmede bir yardımcı olduğu unutulmamalıdır.

Anne ve Babalar Bu Süreçte Nelere Dikkat Etmelidir?

Okula giden çocuk için anne ve babanın yaklaşımı okulla ilişki konusunda çok çok önemlidir. Bu çerçevede anne ve babalar sorunlara yönelik güçlü bir bakış açısı geliştirmelidir. Çocuk için bir kaçış yolu ya da çocuğun okula gitmesi için zorlayıcı bir neden olmamak gerekir. Çünkü çocuğu okula zorla göndermek bir noktadan sonra bağların iyice kopmasına neden olacaktır.

Okul ve çocuk arasındaki ilişki kısa bir dönem için titizlikle yürütülmesi gereken süreçtir. Bu çerçevede zorlu süreci tamamladıktan sonra çocuğun kendiliğinden okula alışacağını ve sorunun çözüme kavuşacağını ifade etmek gerekir. Profesyonel destek alarak da yürütebileceğiniz bu süreç sonunda çocuğunuzun okula alışacağını görebilirsiniz.

Leave a Comment