fbpx

Çocukla Doğru İletişimin 10 Altın Kuralı

Çocukla İletişim

Çocuğunuzu yetiştirirken ebeveyn olarak çocuğunuzla kurduğunuz iletişim şekli çok önemlidir. 0-2 yaş bağlanma döneminden sonra, çocuğun karakter oluşumunda etkili olan en kritik şey anne-babanın çocukla kurduğu iletişim biçimidir.

Peki çocuğunuzla doğru iletişim kurabilmenin yolları nelerdir?

  1. Sağlıklı iletişim kurabilmenin en önemli noktalarından biri konuşurken çocuğunuzla göz göze gelmektedir. Çocuğunuzla konuşurken onunla aynı seviyede olmalı ve onu anladığınızı gösterecek mesajlar yollamalısınız.
  2. İyi bir dinleyici olmalısınız. Çocuğunuzla iletişim sırasında hiçbir zaman için onu dinlermiş gibi yapmayın. Çocuk onu geçiştirmek istediğinizi ya da aslında dinlemediğinizi hemen hissedecektir.
  3. Çocuğunuza kendini rahatlıkla ifade edebilmesi için alan tanımalısınız. Kendi duygularını, düşüncelerini tanımalı ve bunu özgürce ifade edebilmelidir.
  4. Çocuğunuzun görüşlerine saygı duymalısınız. Sizin düşüncenizin aksini de ifade ediyor olsa dinlenmeye hakkı olduğunu ona hissettirin.
  5. Çocuğunuza gün içerisinde yaşına uygun sorumluluklar verebilirsiniz. Yerine getirilen her sorumluluk için ona teşekkür etmeyi ve onu desteklemeyi unutmayın.
  6. Çocuğunuz yanlış bir şey yapmış olsa bile bu durumun ona karşı olan sevginizi etkilemeyeceğini ve eksiltmeyeceğini her zaman ifade etmelisiniz.
  7. Sevginizi her fırsatta dile getirmekten çekinmeyin. Koşulsuz sevgiyi hisseden çocuğun kendine olan güveni her zaman daha yüksektir.
  8. Çocuğunuzda sağlıklı iletişimde olabilmenin yollarından biri de, verdiğiniz sözleri yerine getirmeniz ve aslı geri çekilmemeniz gerekmektedir. Sözlerinizi tutmanız, çocuğunuzun size olan güvenini dinç tutacaktır.
  9. Çocuğunuza uyarılarda bulunun, onu azarlamayın. Uyarılarınızı açık ve net bir dil ile gerçekleştirin. Yanlış davranışın yerine yapması gereken doğru davranışı da ona açıklayarak anlatın.
  10. Çocuğunuzla birlikte mutlaka özel olarak anne-baba saati için aktiviteler düzenleyin. Çocuk bakımının en önemli noktalarından biri çocuğunuzla kaliteli ve eğitici vakit geçirebilmektir.

Leave a Comment