fbpx

Çocuklarda Özgüven

Çocuk Güvensizlik

Çocuklarda özgüven, bebeklik döneminden başlayan olumlu iletişim ve ilgili ortamlarla ilişkili bir kişilik özelliği olarak kabul edilmektedir. Çocuğun akranlarıyla ve büyüklerle iletişiminde daha güçlü bir kişilik sergilemesi anlamı taşır. Ancak bazı çocuklarda özgüven ile alakalı problemler yaşanması muhtemeldir. Bu durumların önüne geçmek adına çocuklarda özgüven ile alakalı önlemler alınması zorunluluğu vardır.

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Neden Olur?

Çocukların özgüven ile alakalı problemler yaşamalarında en ciddi nedenlerden bir tanesi de aile içerisindeki iletişim zayıflığıdır. Anne ve baba arasındaki iletişim sorunlarına ek olarak sürekli kavga ve çatışmanın olduğu bir ortamda yetişmek de özgüven sorunlarına neden olmaktadır. Çocuğun kendini değersiz hissetmesine yol açan bu tür faktörler zaman zaman akran zorbalığı ya da öğrenmen tarafından rencide edilme şeklinde de gündeme gelebilmektedir. Bu nedenle de çocuğa yönelik davranışlarda dikkatli olmak en önemli detaylardan bir tanesidir.

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda görülen özgüven sorunlarını ortadan kaldırmak için öncelikle bu durumun mevcudiyetini saptamak gerekir. Bu nedenle de özgüven eksikliği belirtileri dikkate alınmalıdır. Aşağıda sıralanan belirtilerin görüldüğü çocuklarda özgüven ile alakalı sorunlar var demektir.

  • Oyun ya da görev sırasında hayal kırıklığı ile pes etmek,
  • Başarısızlık korkusu ve çaresizlik duygusu nedenleriyle verilen görevden kaçınmak,
  • Oyunun kaybedilmesi ya da başarısızlık ihtimalinin ortaya çıktığı durumlarda hileye ya da yalana başvurmak,
  • Okul başarısızlığı ya da sıradan aktivitelere karşı ilgisizlik,
  • Başarı karşısında yetinme duygusunun olmaması ve sürekli daha fazlasını elde etme isteği,
  • Sosyal anlamda uzaklaşmak.

Tüm bu belirtiler çocuklarda görülen özgüven sorunları ile alakalıdır. Bu nedenle de çocuğun durumu titiz bir şekilde ele alınmalıdır.

Çocuklarda Özgüven Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda görülen özgüven sorunlarını ortadan kaldırmanın en iyi yolu iletişim becerilerini geliştirerek harekete geçmektir. Bu nedenle de bir çocukta görülen özgüven sorunlarına karşılık iletişimde olmak ve onu daha sinik bir kişiliğe sahip olmaya iten nedenleri saptamaktır. Böylelikle çocuklarda görülen özgüven problemlerinden kısa sürede kurtulmak mümkün olacaktır. Bu süreçte varsa çocuk bakıcısı büyük öneme sahiptir.

Leave a Comment