fbpx

Çocukların IQ Seviyelerine Bakıcıların Etkisi

Bakıcı, Çocuk, Iq

Bakıcı kavramı özellikle yabancı bakıcılar; eskiden refah seviyesi çok yüksek olan ailelerin evlerinde, çocuklarının adab-ı muaşeret ve dil öğrenimleri sebebiyle olmazsa olmazlarıydı. Günümüz itibariyle ise insanların ihtiyaçları haline dönüştü. Ve etrafımızda görüyoruz ki yabancı bakıcılar çok yaygın. Sizin de bildiğiniz üzere her insan ayrı bir dünyadır ve her dünya ayrı bir ufuk açar. Evlerinizdeki yabancı bakıcılarınızın özelliklerini keşfedin, onlara sadece çocuklarınızın yeme-içme aktivitelerini emanet etmeyin. Onların içindeki farklılıkları, sanatsal becerilerini ve dil yeteneklerini tespit edin ki; çocuğunuz aynı zamanda multi-kültürel bir insana dönüşsün. Size küçük bir ipucu verelim. Mesela;

DİL YETENEKLERİ

Eğer bakıcınız yabancı bir dile çok hâkimse ve onun o dili doğru bildiğinden eminseniz mutlaka çocuğunuzla yabancı dilde konuşmasını sağlamalısınız. Bu size ilk başta endişe verici olabilir ama endişelenmenizi gerektirecek bir şey yok. Çünkü siz ve babası, kardeşleri, etraftaki diğer bütün insanlar kendi dilinde konuşuyor olacağından çocuğunuzun ana dilinde bir problem olmayacaktır. Çift dil bilen çocukların IQ seviyeleri bilmeyenlere oranla daha yüksek olduğu araştırmalarca tespit edilmiştir. Çünkü yabancı dil öğrenmek beyni geliştirir ve güçlendirir.

SANATSAL YETENEKLER

Sanatın insan hayatına olan etkisi ve problem çözme becerisine kattığı değer şüphesiz ki tartışılmazdır. Ve her toplumun kendine has sporu vardır. Tıpkı bizde güreşin, Uzakdoğu’da tekvandonun, Brezilya’da futbolun olduğu gibi. Bakıcılarınızın da sanatsal ve sporsal yetenek ve becerilerini keşfedip, çocuğunuza aktivite olarak sunmasını sağlayın. Biz mesela öfke problemi yaşayan insanlara bazı spor aktivitelerini tavsiye ediyoruz ya da okul döneminde başarısızlık yaşayanlara. En çok da küçük yaşlarda sosyal becerileri gelişmemiş, diğer çocuklarla anlaşamayan ailelere tavsiyelerimiz çocuklarını mutlaka sanatsal faaliyetlerin olduğu bir kursa yazdırmaları. Böylelikle beynimizde bulunan yaklaşık 9 tane zekâ çeşidinden tutabildiğimiz kadarını aktif tutup çocuğun motor ve zekâ beceri oranını yüksek tutmaya çalışıyoruz. Siz de farklı kültürlerdeki hareketlilikleri hayatınıza adapte etmeye çalışarak çocuğunuzun dil zekâsını, sanatsal zekâsını ve spor zekâsını eşzamanlı bir şekilde aktif tutarak çocuğunuzun IQ seviyesini yükseltebilirsiniz. Ve emin olun bu en çok sizin işinize yarayacaktır.

BU NEDENLE ELİNİZDEKİLERİN DEĞERİYLE, EN DEĞERLİNİZE DEĞER KATMANIZ DİLEĞİYLE…

Leave a Comment