Kadın Aşçı & Yemek

Ev Aşçısı

Ev aşçısı, hizmet verdiği belirli bir ev için yemek yapma işlerini üstlenen kalifiye elemandır. Aşçı, günlük olarak çalıştığı evin sakinlerine yemek pişirir. Bu sayede yoğun bir iş hayatına sahip olanlar için zaman ve enerjiden tasarruf etmek mümkün hale gelir. Yapılan anlaşmaya göre evin genel temizliği ve bakımı gibi görevlerde de ev aşçıları hizmet verebilir.

Halihazırda ev aşçısı arayanlar için seçim sürecinde dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bununla beraber mesleğin daha yakından tanınması da kararın verilmesine yardımcı olur. Ev aşçısı tüm detayları ve uygun personel seçimi için bilmeniz gerekenleri yazı içerisinde bulmanız mümkündür.

Ev Aşçısının Görevleri Nelerdir?

Rutin bir şekilde hizmet veren ev aşçısının yapılan anlaşmaya bağlı olarak belirlenmiş görevleri vardır. Ev sahibinin ihtiyaçları ve elemanın hizmet şartları temel alınarak sorumluluklar belirlenmiş olur. Ev aşçısının üstlendiği başlıca görevler şunlardır:

  • Belirlenen aralıklarla, menü planlamasına uygun olarak yemek pişirmek ve ev sakinlerine servisini gerçekleştirir.
  • Yapılan anlaşmaya bağlı olarak temizlik, yıkama ve ütüleme gibi ev işlerini yapar.
  • Yemek hazırlığında ev halkının hastalık ve hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak hareket eder.
  • Yemeklerde kullanılan malzemelerin taze ve sağlıklı olmasına dikkat eder.
  • Özel gün ve davetlerde ev sakinlerinin talepleri doğrultusunda standart menüler dışında hazırlık yapar.
  • Anlaşma koşullarına göre evde yaşayan hasta veya yaşlı bireyin bakımında görev alabilir.
  • Yemeklerin hazırlığı sırasında hijyen kurallarına uygun hareket etmelidir.
  • Hazırlık ve servis sürecinden sonra zemin ve materyallerin temizliğini gerçekleştirir.
  • Yemek hazırlığında kullanılacak malzemeler hakkında ev sahibini bilgilendirir, alışverişin gerçekleştirilmesini sağlar.

Ev aşçısının en temel görevi yemek hazırlamaktır. Diğer görevler anlaşmaya dahil olduğu takdirde gerçekleştirilir. Dolayısıyla adaylarla yürütülen görüşmelerde beklentiler ve talepler detaylı bir şekilde aktarılmalıdır.

Ev Aşçısı Ücretleri

Ev aşçıları; yatılı, tam veya yarı zamanlı olarak hizmet vermeye uygundur. Ev sahibinin ihtiyaçlarına göre belirlenen mesai planı, iş sahasının neleri kapsadığını da belirlemiş olur. Mesai saatlerinin ve aşçının sorumluluklarının belirlenmesi ile ödenecek aylık ücret ortaya çıkar. Dolayısıyla işverene bağlı olarak değişen ücretler hakkında net bir rakam vermek mümkün değildir.

İş arayan bir aşçı olarak güncel piyasa fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız Kalite İk altyapısında sunulan iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. Farklı şart ve görevler bağlamında hazırlanan ilanlar arasında fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Uygun bulduğunuz bir fırsat olması durumunda başvuru yaparak yeni bir işe başlayabilirsiniz.

Ev Aşçısı Hizmetleri

Ev aşçısı hizmetleri, yoğun bir hayata sahip olan ev sahiplerinin enerji ve zamandan tasarruf etmesini sağlar. Alanında uzman aşçılar tarafından hazırlanan yemekler, lezzetli ve keyifli bir deneyim sunar. Hizmet dahilinde evin genel temizlik ve bakım süreci yer alıyorsa personel tarafından bu işlemler de gerçekleştirilir. Bu sayede ev işlerinin yükünden sıyrılmak mümkün hale gelir.

Aşçı seçim sürecinde dikkat edilmesi gereken temel noktalar bulunur. Geçmiş iş deneyimi ve referanslar bu noktalar arasında yer alır. Personel adayının çalıştığı yerlerden aldığı tavsiyeler ile verdiği hizmetin niteliği anlaşılabilir. Aynı zamanda çeşitli eğitim ve sertifika programlarına katılım da oldukça önemlidir.

Seçim süreci esnasında değerlendirmeniz gereken noktalardan birisi de ücretlerdir. Her aşçının verdiği fiyat aralığı aynı değildir. Bu nedenle size verdiğiniz ücretle orantılı olan, nitelikli bir hizmet sunacak adayı seçmeye özen göstermelisiniz. Böylece hizmet bakımından verimlilik sağlanırsınız.

Aşçı seçiminde görevlerle beraber sağlık açısından dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Ev aşçısıyla anlaşırken aile sakinlerinin besinlere karşı sahip oldukları alerji problemleri veya hastalıkları bildirmelisiniz. Bu sayede yemeklerin size özgü hazırlanmasını sağlar; sağlık problemlerinin önüne geçersiniz.

Ev Aşçısı Arıyorum

Ev aşçısı arayanlar için adaylara ulaşma ve seçim yapma süreci oldukça zorludur. Öncelikle işverenin kendi ihtiyaçlarını listeleyerek buna yönelik ilanları oluşturması veya hizmet sağlayıcılarla görüşmesi gerekir. Ardından uygun bulduğu adayları değerlendirmeye almalıdır. Tüm bu adımları sırasıyla izlemesi dahilinde doğru aşçıyı kolayca bulması mümkündür.

Aktif olarak ev aşçısı arıyorsanız Kalite İk aracılık hizmetini değerlendirebilirsiniz. İhtiyaç ve isteklerinize yönelik ilan oluşturursunuz. Geniş aday veri tabanı sayesinde kısa sürede başvurular alırsınız. Adayların başvurularını inceleyebilir, güçlü referansları ile nitelikli bir seçim yapabilirsiniz. Böylece sizin için en doğru adayı seçmiş olursunuz.

Yarı Zamanlı ve Tam Zamanlı Özel Ev Aşçısı

Özel ev aşçıları, kurumlardan bağımsız olarak hizmet veren bireylerdir. Yalnızca kendi müşterileri üzere eğilen bu aşçılar, tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak anlaşma yapmaya uygundur. Yapılan anlaşmanın kapsamına bağlı olarak temizlik, kıyafet yıkama ve ütü süreçlerinde görev alabilir.

Bay ve Bayan Ev Aşçı İlanları

Araştırma sürecinde bay ve bayan ev aşçı ilanlarının değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Adaylarda aranan niteliklerin, görev ve sorumlulukların detaylı bir şekilde verildiği bu ilanlar aracılığıyla doğru adaylara ulaşmak mümkündür. İncelenen başvurular arasından referansları ve uzmanlığıyla öne çıkan adaylarla ön görüşme düzenlenebilir. Görüşme sonucuna göre işe alım süreci tamamlanabilir.

Ev Aşçısı ile ilgili yazılar

Aradığınız personel, eleman veya bakıcı için telefon numaranızı bırakmanız yeterli.

İletişim bilgilerinizi bırakın biz size ulaşalım.