fbpx

Hasta Bakıcıyla Hemşire Arasındaki Fark Nedir?

Hasta Bakıcı

Hasta Bakıcıyla Hemşire Arasındaki Fark Nedir?

Hasta bakıcı ve hemşire birbiri ile sık sık karıştırılan iki kavram olarak kabul edilmektedir. Ancak hasta ve yaşlı bakımı ile ilgilenen hasta bakıcı ile sağlık personeli olarak bilinen hemşireler arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Tüm farkları titiz bir şekilde ele almak ve iki profesyonel arasında nasıl bir seçim yapılması gerektiğine göz atmak değerlidir.

Hasta bakıcı, hasta ve yaşlı bireylerin günlük bakımından sorumlu profesyonellerdir. Temel seviyede sağlık bilgileri olsa da hemşire ya da doktor kadar geniş bilgilere sahip değildir. Hemşire ise sağlık personeli olarak çalışan ve çoğu durumda insan sağlığına yönelik uygulamalar gerçekleştiren kimselerdir. Görev ve sorumlulukları bağlamında birbirinden farklı olan iki meslek noktasında doğru değerlendirmeler yapmak şarttır.

Hasta Bakıcının Görevleri Nedir?

Hasta bakıcı, hemşirenin verdiği talimatlar doğrultusunda hasta bakımı ile ilgilenen kimseler olarak kabul edilmektedir. Hastaların günlük bakımının gerçekleştirilmesine ek olarak yemek, tuvalet, temizlik ve diğer bütün ihtiyaçlarının karşılanması söz konusu olmaktadır. Bu çerçevede hasta bakici hizmeti hasta bakımıyla titiz ve çok yönlü bir şekilde ilgilenmeyi de ifade eder. Hasta ve hemşire arasında bir köprü görevi gören hasta bakıcı aynı zamanda hasta bakıcı arıyorum diyenler için çözüm üretir.

Hemşirenin Görevleri Nedir?

Hasta bakıcı arayanlar genel itibarıyla hemşire ve hasta bakıcı arasında ne tür farklar olduğunu öğrenmek ister. Bu nedenle de hemşire görevleri ile alakalı detaylara bir göz atmakta fayda vardır. Hemşire, doktordan aldığı bilgi ve talimatlar doğrultusunda hastanın tedavisine yardımcı olmaktadır. Hemşirelerin teşhis ve muayene gibi bir rolü olmasa da tedavi sürecine yardımcı olmaları açısından önemlidirler. Hemşireler ayrıca tedavi sürecinde ihtiyaç duyulan unsurların hasta bakıcı tarafından yerine getirilmesini talep etmektedir.

Hasta bakıcı ve hemşire gerek eğitim gerek görev tanımları açısından benzer niteliklere sahip değildir. Bu nedenle de hasta bakıcı arayanlar aslında hemşire aramadıklarından emin olmalıdır. Çünkü tercih edilen çözümlere bağlı olarak hizmet süreci farklılıklar gösterir. Siz de bu konuda en ideal seçenekleri mi arıyorsunuz? O halde hasta bakıcı ve hemşire arasında doğru bir seçim yapın!

Leave a Comment