İş Kadını & Sekreter

İnsan Kaynakları Elemanı 

Her şirketin olmazsa olmazı sayılan insan kaynakları elemanı, görev aldığı kurumda çalışan personellerin prosedür ve mevzuatlar bağlamında yönetimine katkıda bulunur. Finans departmanı başta olmak üzere tüm bölümlerle ilişkili olan bu meslek dalı; maaş ve izin takibinden yönetime bağlı belirli görevlerin yerine getirilmesinde görevlidir.

Personeller ve yönetim arasında köprü görevi gören insan kaynakları elemanı, çalışmaların sağlıklı bir şekilde yönetilmesini sağlar. Dolayısıyla doğru adayın değerlendirilmesi ve işe alınması oldukça önemlidir. İnsan kaynakları departmanına personel alımı hakkında merak edilen tüm detayları yazı içerisinde bulmanız mümkün.

İnsan Kaynakları Elemanı Ne İş Yapar?

Şirket içerisindeki departmanların takibinden personellerin yönetimine kadar pek çok farklı alanda yönetime insan kaynakları elemanı yardımcı olur. Çeşitli analiz ve raporlama süreçlerinden sorumlu olan bu personellerin başlıca görevleri şunlardır:

 • Açık pozisyonlara yapılan başvurularda adayların referanslarını kontrol etmek, ön görüşme ve değerlendirme sürecine katkı sağlamak
 • İşe giriş ve çıkış işlemlerini güncel mevzuat ve kanun şartlarına uygun bir biçimde gerçekleştirmek
 • Elemanların özlük dosyalarını oluşturmak ve güncel bir şekilde takip etmek
 • Günlük ve aylık olarak puantajları hazırlamak
 • İş Kurumu ve SGK gibi resmi kurumlar ile yürütülen işlem ve yazışmaları takip etmek
 • Şirket içindeki departmanların ihtiyaç duyduğu personel açıklarını belirleyerek uygun iş ilanları oluşturmak

Tüm bunlarla beraber kurum veya kuruluşun ihtiyaçları dahilinde insan kaynakları tarafından gerçekleştirilen pek çok farklı görev bulunur. Dolayısıyla şirket içi çalışmaların devamlılığı için bu departmanın önemi büyüktür.

İnsan Kaynakları Elemanı İş İlanları

Adaylar ve firmalar için insan kaynakları elemanı iş ilanları büyük bir öneme sahiptir. Personeller ve şirket yönetimi arasında köprü olan bu departman için doğru elemanın seçilmesi verimlilik sağlar. Bu noktada Kalite İK tarafından sunulan aracılık hizmetini değerlendirmekte fayda vardır. Hem iş ilanı oluşturmada hem de başvuru yapma sürecinde yardımcı olan bu hizmet ile sağlıklı bir çalışma yürütebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Elemanı Maaşları

İnsan kaynakları elemanı maaşları her adayın merak ettiği konular arasındadır. Kuruluşun büyüklük derecesine ve personele ihtiyaç duyduğu alanlara bağlı olarak görevleri belirlenen elemanların maaşı değişkenlik gösterir. Bu nedenle insan kaynakları departmanında çalışacak adaylar için net bir aylık kazanç bilgisi sunulması mümkün değildir.

Maaş bilgisi hakkında net bir rakam almak için Kalite İK üzerinde kuruluşlar tarafından oluşturulan iş ilanları ve aracılık hizmetlerini değerlendirebilirsiniz. Bu sayede şirketlerin gereksinim duyduğu alanları ve potansiyel aylık kazancınızı öğrenir, iş başvurunuzu kolayca gerçekleştirirsiniz. Doğru değerlendirmeler aracılığıyla ile hem sizin hem de şirketin penceresinden verimli ve sağlıklı bir iş imkanı yakalamış olursunuz.

İnsan Kaynakları Elemanı Arıyorum

İnsan kaynakları elemanı arayışında olan kurum ve kuruluşlar için ilk adım, gereksinimlerini doğru bir şekilde belirlemektir. Bu noktada Kalite İnsan Kaynakları tarafından sunulan danışmanlık hizmetinden yararlanmaları mümkündür. İşe alım sürecinde ihtiyaçların belirlenmesinden ilan üzerinden işe alımlara kadar olan adımları kapsayan bu hizmet sayesinde doğru adayı bulabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Elemanı Meslek Yönetimi

Çeşitli departmanlar ve meslek dallarıyla iletişim halinde olma zorunluluğu taşıyan insan kaynakları elemanı, çok yönlülüğe önem vermelidir. Farklı dallarda hizmet veren meslek dallarını koordine etmeli ve bir bütün halinde takibini sağlamalıdır. Böylece şirketin kısa ve uzun dönem hedeflerine ulaşma yolunda daha sağlıklı adımlar atması mümkün hale gelir.

İnsan Kaynakları Elemanı Olmak İçin Gereken Özellikler

İnsan kaynakları elemanı olarak hizmet veren bireylerde akademik ve sosyal beceri bakımından aranan bazı temel nitelikler bulunur. Verimlilik üzerinde etkili olan bu nitelikler başlıca şunlardır:

 • Üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olmak ve alanla bağlantılı sertifika programlarına katılım sağlamak
 • Yazılı ve sözlü iletişim yetilerini nitelikli bir şekilde kullanabilmek
 • Organizasyon ve planlama süreçlerinde aktif bir şekilde rol almak
 • Mesleki gelişim bağlamında adım atarak güncel yöntemler hakkında bilgi edinmek
 • Analitik düşünme becerisiyle beraber problemlerin çözümü ve planlama süreçlerinde yer almak
 • Yeni personellerin şirket kültürüne ve çalışma düzenine adaptasyon sürecine yardımcı olmak

Tüm bu parametrelerle beraber insan kaynakları alanında çalışmalar yürüten bireylerin sosyal açıdan belirli yeteneklere sahip olması gerekir. Bu sayede departmanların doğru bir şekilde koordine edilmesi mümkün hale gelir.

İnsan Kaynakları Elemanı ile ilgili yazılar

Aradığınız personel, eleman veya bakıcı için telefon numaranızı bırakmanız yeterli.

İletişim bilgilerinizi bırakın biz size ulaşalım.