Aşçı & Yemek Hizmetleri

İşyeri Aşçısı

Kurumların mesai saatleri içerisinde personellerine yemek imkanı sunmasını sağlayan işyeri aşçısı, sabah ve öğle saatlerinde öğün çıkarmak üzere görevlendirilir. İşyeri açısı olanların iş sahası prosedürlere uygun olarak tasarlanan yemekhane ve mutfaklardır. Şirketin talepleri ve sağlıklı beslenme yöntemleri doğrultusunda belirli saatler arasında yemek hazırlar, servis sürecine yardım ederler.

İşyeri aşçısı özellikle büyük çaplı şirketler tarafından sıklıkla tercih edilen çalışan türlerindendir. Kuruluş bünyesinde sayıca fazla personel bulunması ve beslenme hizmetine ihtiyaç duyulması durumunda aşçı alımları yapılır. Bu sayede elemanların şirket dışında çıkmadan yemek ihtiyaçlarını gidermesi sağlanır. Aynı zamanda masraflardan da tasarruf etme imkanı sunulmuş olur.

İşyeri Aşçısı Ne İş Yapar?

İşyeri aşçısı, şirket yönetimi veya sorumlu departman tarafından belirli saatlerde personeller için yemek yapmak üzere görevlendirilir. Diyetisyenler tarafından hazırlanan programlara uygun bir şekilde şirket çalışanları için sağlıklı ve dengeli öğünler hazırlar. Bu sayede şirket çalışanlarına yemek masraflarından tasarruf etme imkanı sunulmuş olur. 

Hijyenik koşullarda hizmet vermesi gereken aşçı, çalışma sırasında ortamın steril olduğundan emin olur. Yemeklerin sağlık açısından bir sorun teşkil etmemesine dikkat ederek personellerin güvenliğini sağlar. Bu sayede mesai saatleri içerisinden öğünler en verimli şekilde hazırlanabilir.

İşyeri Aşçısı İş İlanları

Kurum ve kuruluşların ihtiyaçları dahilin dönem dönem aşçı alımı yapılır. İlanlar üzerinden duyurulan bu pozisyonlar, çeşitli internet siteleri ve insan kaynakları hizmetleri aracılığıyla adaylara ulaştırılır. Adaylar, ilan üzerinde yer alan iş tanımı ve görevler ile kararını verebilir. Böylece hem çalışan hem de işveren açısından verimlilik sağlanmış olur.

Halihazırda iş arıyorsanız Kalite İK tarafından sunulan aşçı ilanlarını değerlendirmeye alabilirsiniz. Çeşitli kurum ve kuruluşları kapsayan ilan havuzu içerisinden çalışma şartları size en uygun olanı seçersiniz. Hemen ardından hedeflediğiniz pozisyona hızlı ve pratik bir şekilde başvurabilirsiniz. Bu sayede hedeflediğiniz pozisyona ulaşma yolunda nitelikli adımlar atarsınız.

İşyeri Aşçısının görev ve sorumlulukları nelerdir?

Şirket personellerinin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere görevlendirilen işyeri aşçısının çeşitli sorumlulukları vardır. Kuralları ve iş tanımını kapsayan bu sorumluluklar, sürecin en doğru şekilde tamamlanmasını sağlar. İşte aşçının görev ve sorumlulukları:

  • En temel görev, şirket tarafından belirlenen saat aralıkları içerisinde yemek hazırlamak ve servis sürecine yardım etmektir.
  • Yemeklerde kullanılan gıdaların son kullanma tarihi kontrol edilmeli, tarihi geçmiş veya çürümüş materyaller kullanılmamalıdır.
  • Mutfak ve yemekhane ortamının steril ve hijyenik bir yapıda olması gerekir. Aşçının görevlerinden birisi de bu yapının korunup korunmadığını denetlemek ve ilgili departmana raporlamaktır.
  • Büyük çaplı operasyonlarda görevlendirme yapıldığında ekip halinde çalışma yatkın olması gerekir.
  • Türk yemek kültüründen başlayarak dünya üzerindeki çeşitli mutfaklara hakim olmalıdır.

Aşçı için hazırlanan görev dağılımı, kuruluşun taleplerine göre değişkenlik gösterebilir. Bununla beraber temel görev ve sorumluluklar her zaman geçerlidir.

İşyeri Aşçısı Arıyorum

Şirketiniz için aşçı arıyorsanız yapmanız gereken ilk şey iş tanımı ve beklentilerinizi içeren bir ilan metni oluşturmaktır. Hemen ardından Kalite İnsan Kaynakları danışmanlık hizmeti kapsamında ilanı paylaşabilir, özgeçmiş veri tabanı içerisinde yer alan adaylar arasından başvuru alabilirsiniz. Böylece pozisyona uygun aday bulma yolunda hızlı ve pratik adımlar atmış olursunuz.

Aday başvurularını aldıktan sonra potansiyel personellerle ön görüşmeler gerçekleştirmelisiniz. Görüşmeler esnasında karşılıklı talep ve beklentilerinizi dinleyerek fikir edinirsiniz. Tüm adaylarla iletişim kurulmasının ardından hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vererek işe alım sürecini tamamlamış olursunuz.

İşyeri Aşçısı Ne Kadar Maaş Alır?

Görev ve sorumluluk bakımından oldukça zorlu bir meslek olan aşçılık, kazanç açısından oldukça avantajlıdır. Dolayısıyla işyeri aşçı maaşları yüksek miktarlara ulaşabilir. Bununla beraber miktarlar hakkında net bilgi vermek mümkün değildir. Sağlıklı sonuçlar almak için ilanlarda belirtilen aylık kazanç bilgilerini değerlendirebilirsiniz.

Bay ve Bayan İşyeri Aşçısı

Şirketler tarafından sıkça araştırılan konulardan birisi de bay ve bayan işyeri aşçısından geçer. Farklı cinsiyetten adayların değerlendirilme sürecinde büyük farklılıklar bulunmaz. Bununla beraber erkek adaylar için askerlik görevini yerine getirmiş olma zorunluluğu aranabilmektedir. Görevlendirmeyle beraber işten ayrılması gereken personeller, çalışmaların sekteye uğramasına neden olur.

Bay ve bayan işyeri aşçıları yalnızca şirketlerde değil, yiyecek & içecek satışı yapan işletmeler için de işe alınabilir. Dolayısıyla bu elemanların aşçılık dallarında uzmanlığa sahip olması gerekir. Bu sayede lezzetli yemekler hazırlayabilir, memnuniyeti yüksek tutabilirler.

İşyeri Aşçısı Nasıl Olunur?

İşyeri aşçısı olmak için mesleki eğitimin profesyonel bir şekilde alınması gerekir. Aşçılar genellikle üniversitelerin “Aşçılık” ve “Gastronomi ve Mutfak Sanatları” bölümünden mezun olurlar. İşin inceliklerini uzmanlardan öğrenmeleri sayesinde verimli çalışmalar ortaya koyabilirler. Aynı zamanda kariyer bakımından çeşitli pozisyonlarda görev almaya uygundurlar.

Aşçı olarak görev yapmanın bir diğer yolu ise sertifika programlarına veya kurslara katılım sağlamaktır. Aşçılığın belirli kollarına odaklanan uygulamalı eğitimler, tecrübe kazanmanızı ve belirli püf noktaları öğrenmenize yardımcı olur. Bununla beraber Gastronomi mezunları ile sertifika sahipleri arasında uzmanlık açısından büyük farklar vardır.

İşyeri Aşçısı ile ilgili ilanlar

İşyeri Aşçısı ile ilgili yazılar

Aradığınız personel, eleman veya bakıcı için telefon numaranızı bırakmanız yeterli.

İletişim bilgilerinizi bırakın biz size ulaşalım.