Aradığınız Bakıcı 1 Gün İçinde Hazır!

İşyeri Hemşiresi

Şirket ve işyeri hemşiresi olarak görevlendirilenler, acil durumlarda yaralanan veya rahatsızlanan bireylere ilk müdahaleyi yapmakla yükümlü personellerdir. Hemşire olarak görevlendirilen elemanların yetkilendirilmesi ağlıdır. Dolayısıyla bu işi yapanlar, eğitime dayalı bir yetkinliğe sahiptir.

Teknolojik gelişmelerin sektörlere yansımasıyla beraber yaşanan iş kazaları daha ağır bir hal almıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sertifikasyona tabii tutulan işyeri hemşiresi, bu tip sahalarda yaşanan iş kazalarının çözümünde kilit rol oynar. Acil durumlarda ilk müdahalenin uzman bir hemşire tarafından yapılması; olumsuz etkilerin minimuma inmesini sağlar. Böylece çalışanların iş güvenliği sağlanmış olur.

Büyük çaplı şirket ve işletmelerde sağlık mevzuatları kapsamında “Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi” bulundurma zorunluluğu bulunur. Oluşturulan birim sayesinde çeşitli kaza durumlarında etkilenen bireylere doğrudan müdahale edilebilir. Yapılan müdahale sayesinde kriz durumlarının ortaya çıkması önlenir. Zorunluluğa karşın birimi ve sağlık personelini bünyesinde bulundurmayan şirketlere para cezası gibi yaptırımlar uygulanır.

İşyeri Hemşiresi

İşyeri Hemşiresi Ne İş Yapar?

Kuruluş içindeki sağlık ve güvenliği sağlamakla yükümlü personele işyeri hemşiresi adı verilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belgelendirilen ve yetkilendirilen bu görevlilerin yükümlülükleri sağlık açısından ortaya çıkan sorunları minimuma indirmek ve krizlerin önüne geçmektir. Mevzuatlar kapsamında bu tür elemanların bulundurulmasının zorunlu olduğu işletmeler vardır.

Görevlendirilen hemşirenin işi; şirket içi sağlık ve güvenlik planlamalarını işyeri hekimi ile ortak bir şekilde takip etmektir. Gerekli durumlarda personellerin durumları hakkında veri toplayarak ilgili kayıtları tutmakla yükümlüdür. Aynı zamanda çalışmalar sırasında çıkan kazalarda yaralılara ilk müdahaleyi gerçekleştirerek kriz durumlarının önlenmesine yardımcı olur.

İşyeri Hemşiresi İş İlanları

Hastane, turizm, fabrika, şirket ve diğer pek çok farklı türden kuruluş için işyeri hemşiresi iş ilanları açılır. Alanında eğitim almış bireyler arasından alım yapılan bu pozisyonlarda bakanlık tarafından belgelendirme ve yetkilendirilme durumu mevcuttur. Dolayısıyla işyeri hemşiresi olarak çalışacak kişinin yetkinliği resmi bir şekilde kanıtlanabilir olmalıdır. Bu durum hem mevzuat gereği hem de insan sağlığının korunması için önem arz eder.

Gerekli yetkinliklere sahip bir hemşire olarak iş yerlerinde görev yapmak istiyorsanız Kalite İnsan Kaynakları ilanlarını değerlendirebilirsiniz. Sunulan aracılık hizmeti sayesinde pek çok farklı iş fırsatına hızlı ve pratik biçimde ulaşmış olursunuz. Çeşitli sektörlerde çalışma gösteren şirketler arasından size uygun olanlarla iletişim kurabilir, görüşmelerin olumlu sonuçlanması ile beraber en kısa sürede işe başlayabilirsiniz.

İşyeri Hemşiresi Maaşları Ne Kadar?

Mevzuat kapsamında belirli şirketlerde görevlendirilmesi zorunlu olan işyeri hemşiresi, sağlık ve iş güvenliği bağlamında çalışmalara katkı sağlar. Böylece kaza ve yaralanma gibi riskli durumların ortaya çıkma ihtimali minimum düzeye indirilmiş olur. Dolayısıyla işyeri hemşiresi kuruluşlar için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bu bakımdan maaşlarının da yüksek miktarlara ulaştığını söylemek mümkündür.

İşyeri hemşiresi olmak isteyenler için detaylı maaş bilgisi almanın ve doğru işi bulmanın anahtarı, verilen ilanları araştırmaktır. İlanda belirtilen görev tanımları, maaş miktarı ve başvuru sonrasındaki ön görüşmelerde verilen bilgiler dahilinde hangi teklifin daha uygun olduğu değerlendirilebilir. Bu sayede süreç daha verimli bir şekilde tamamlanmış olur.

İşyeri Hemşiresi

İşyeri Hemşiresi Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çalışma alanı şirket ve fabrika gibi yerler olan işyeri hemşiresi, mevzuat gereği bazı temel görevlere sahiptir. Kuruluş içinde sağlıklı bir çalışmanın anahtarı olan bu görevlerin yerine getirilmesi dahilinde olumsuz durumların önüne geçmek mümkündür. İşyeri hemşiresi başlıca görev ve sorumlulukları şunlardır:

  • Yetkili personel olarak görevli hekimle beraber iş sağlığı ve güvenliği adına çalışmalar yapar. Böylece akışın daha düzenli ve sürdürülebilir olmasını sağlar.
  • Güvenlik kapsamında iyileştirmeler yapılması için şirket yöneticisine önerilerde bulunur. Çalışanların güven içerisinde işine devam etmesine katkıda bulunur.
  • Yeni başlayan elemanların sağlık muayenelerinin yapılması sırasında hekime yardımcı olur.
  • Yapılan iyileştirme çalışmaları kapsamındaki planı düzenli olarak takip eder. Gelişim ve değişim sürecini raporlar. Böylece ileri vadeli hedef ve öngörülerin ortaya konulmasına yardım eder.
  • Periyodik olarak düzenlenen sağlık seminerleri aracılığıyla elemanları belirli konularda bilgilendirir.
  • Danışmanlık ve rehberlik kapsamında işçilere ek hizmetler sunar. Böylece elemanların mutluluğuyla beraber şirketin sürdürülebilirliği üzerinde de olumlu bir etki bırakır.

İşyeri hemşiresi için verilen iş ilanları, işletmenin ihtiyaçlarına göre ek görevler de taşıyabilir.  Bu nedenle başvuru yapmadan önce tanımda verilen yükümlülüklerin dikkatli bir şekilde okunması oldukça önemlidir. Aynı zamanda ön görüşmelerin de kişi değerlendirilmeye alınması gerekir.

İşyeri Hemşiresi Sertifikası Ücretleri Ne Kadar?

İşyeri hemşiresi sertifika ücreti 2024 yılı itibariyle değişkenlik gösterebilmektedir. Sertifikasyon yardımıyla bu sektörlerde hizmet vermek isteyenler, enstitü ve akademiler üzerinden eğitimlerini tamamlayabilir. Böylece çeşitli kurumların bünyesinde kurumsal çalışmalar gerçekleştirebilir.

Mevzuata göre alınan sertifikaların geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu süreyi dolduranların yenilemek için tekrardan eğitim almasına gerek yoktur. Vize işlemi aracılığıyla sertifikanın tekrardan geçerlilik kazanması mümkündür. Güncel İSG Sertifika Vize ücreti ise 607,46 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu ücret yalnızca hemşireler için değil, ilgili alanda verilen tüm sertifikasyon dalları için geçerlidir. Yenileme işlemlerinin E-Devlet altyapısı üzerinden gerçekleştirilmesi mümkündür.

Nasıl İşyeri Hemşiresi Olunur?

İşyeri hemşiresi olarak kuruluşların bünyesinde çalışmak isteyenlerin ilgili üniversite bölümlerinin önlisans veya lisans programlarından başarılı bir şekilde mezun olması gerekir. Hemen ardından 90 saat süreye sahip olan DSP eğitimini almalıdırlar. Eğitim tamamlanmasıyla beraber uygulanan sınav başarıyla tamamlanmalıdır. Bu sayede işyeri hemşire ve hekim sertifikasına sahip olunabilir.

Sertifikanın alınmasının ardından belirli aralıklarla vize işlemi yapılmalıdır. Yenileme sürecinde herhangi bir ek eğitime ihtiyaç duyulmaz. Belirlenen harcın ödenmesi ve E-Devlet üzerinden ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Sertifika geçerli olduğu sürece şirketlerde özel eleman olarak hizmet verilebilir. Bu noktada vize sürelerinin sıkı bir şekilde takip edilmesi oldukça önemlidir.

Kimler İşyeri Hemşiresi Olabilir?

İşyeri hemşiresi olmanın ön şartı üniversitelerin ilgili bölümlerinden önlisans veya lisans derecesinde mezun olmaktır. Bununla beraber kuruluş bünyesinde çalışmak için diploma yeterli değildir. Aynı zamanda formasyon niteliğindeki DSP eğitiminin tamamlanması ve kurs sonu yapılan sınavda başarılı olunması gerekir. Böylece çalışmak için gerekli olan şartlar tamamlanmış olur.

İşyeri Hemşiresi Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifikasyon programına dahil olmak isteyen adayların ilgili eğitimi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurum ve kuruluşlardan alması mümkündür. Eğitimin alınacağını kurumun seçilmesiyle beraber 90 saatlik ders süreci başlatılır. Süreç içerisinde çalışmaların niteliği ve işleyişi hakkında detaylı bir bilgi akışı gerçekleştirilir. Kursun tamamlanması ile ÖSYM tarafından düzenlenen DSP sınavına katılmak ve başarılı olmak gerekir.

Sınavı başarıyla geçen ve şartları karşılayan adaylar, işyerlerinde görevlendirilmek üzere uygun olduklarını tasdikleyen onaylı sertifikaya sahip olur. Böylece kurumlara başvuru yapmaya ve bu alanda iş aramaya başlayabilir. Sertifikayı her 5 senede 1 olmak kaydıyla yenileyerek uzun yıllar bu alanda çalışmaya devam edebilir. Vize işlemi sırasında alınan ek bir eğitim yoktur. Yalnızca belirlenen ücreti ödemek ve E-Devlet üzerinden başvuru yapmak yeterlidir.

Eleman Arıyorum İş Arıyorum