İş Kadını & Holding

Ön Muhasebe Elemanı

Ticari işletmelerin çek, senet, irsaliye ve kasa takibi gibi işlemlerini yerine getiren; mali kayıtları tutmakla görevli olan kişiye ön muhasebe elemanı adı verilir. Kurum veya kuruluşun rutin olarak yaptığı mali işlemleri gerçekleştiren ve kayda geçirilerek muhafaza edilmesini sağlayan ön muhasebe elemanıdır. Yetkin personel konumunda olan bu çalışanlar, her boyutta işletme için çalışmaya uygundur.

Çeşitli yollar aracılığıyla yetkinliğe ulaşabilen ön muhasebe elemanı, mali açıdan kayıtların doğru bir şekilde tutulmasını sağlar. Böylece gerçekleştirilen ödeme, transfer ve fatura kesme gibi işlemlerde hata payı minimuma indirilir. Şirketlerin çalışmalarını mevzuata uygun bir şekilde yürütmesi sağlanır. Dolayısıyla kuruluşlar için ön muhasebe elemanı bulundurmak oldukça önemlidir.

Ön muhasebe elemanı alımında işverenler tarafından merak edilen pek çok farklı nokta vardır. Doğru adayın seçiminden işe alıma kadar ilerleyen süreçte elemanın yapacağı işin tanımı hakkında bilgi edinmek oldukça önemlidir. Ön muhasebe personeli hakkında merak edilen tüm detayları bu yazıda bulmanız mümkündür.

Ön Muhasebe Elemanı Nedir?

Ön muhasebe elemanı; şirketin mali işlemlerini takip eden, gerçekleştiren görevlidir. Aynı zamanda yeni çıkan mevzuatları takip ederek şirket içerisindeki ilgili departmanları bildirir. Bu sayede şirketin iç ve dış muhasebe bakımından sorunsuz bir şekilde çalışma hayatına devam etmesini sağlar.

Ön muhasebe elemanı, günlük mali işlemlerin kaydını tutmakta aktif rol oynar. Çek, senet ve pos raporlarını çıkaran ve muhafaza eden personel; mevzuat gereği devlete yapılan bildirilerde genel muhasebe departmanına katkı sağlamış olur. Aynı zamanda finansal takibi kolaylaştırır.

Liselerin mesleki eğitimi kapsamında “Muhasebe ve Finansman” dersleri gören öğrenciler mezun olduktan sonra ön muhasebe elemanı olarak çalışabilir. Lakin şirketler günümüzde ön lisans veya lisans programı mezunlarını daha çok tercih etmektedir. Bu noktada üniversitelerde “Muhasebe ve Vergi Uygulamaları” adlı bölümden diploma sahibi olma gerekliliği doğar.

Ön Muhasebe Elemanı Ne İş Yapar?

Ön muhasebe elemanı, şirketlerin mali işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve kayıt altında tutulmasını sağlar. İşi gereği bazı temel sorumluluk ve görevlere sahip olan bu personel, şirketin finansal işlemleri için kilit nokta konumundadır. Ön muhasebe elemanlarının şirket içindeki başlıca görevleri şunlardır:

  • Ortak çalışma alanında bulunan genel muhasebe departmanı ile bağlantılı bir şekilde hareket etmelidir.
  • Muhasebe ve kasa kayıtlarını gündelik olarak tutmalıdır. Pos kayıtları için cihaz üzerinden “Mali Hafıza Raporu” çıkartmalıdır.
  • Şirketin vergi ödemelerini takip etmelidir. İlgili departmanların izni dahilinde ödemelerini gerçekleştirir.
  • Stok ve diğer verilerin takibini yaparak sisteme düzenli olarak işlemelidir.
  • Tuttuğu kayıtları gizlilik esasına dayalı şekilde muhafaza etmelidir.

Ön muhasebe elemanı tarafından işlemlerin düzenli olarak yerine getirilmesi; genel muhasebe departmanının çalışmalarında kolaylık sağlar. Aynı zamanda şirketin finansal açıdan akışı belgelenmiş ve olası aksiliklerin önüne geçilmiş olur.

Ön Muhasebe Elemanı İş İlanları

Kurum ve kuruluşların oluşturduğu ön muhasebe elemanı iş ilanlarına ulaşmak adaylar açısından oldukça önemlidir. Araştırma sürecinde doğru ilanların yayınlandığı güvenilir iletişim kanallarının değerlendirilmesi gerekir. Bu noktada Kariyer İnsan Kaynakları altyapısında sunulan ilanlar oldukça iyi bir tercihtir.

Kalite İK, İŞKUR güvencesiyle aracılık ve danışmanlık hizmeti sunar. Aday ve firmaların doğru bir şekilde eşleştirilmesini ve verimli bir deneyimin yakalanmasını hedefleyen Kalite İk, çalışmalarını bu amaç doğrultusunda gerçekleştirir. Ön muhasebe elemanı olarak iş arıyorsanız tercihinizi bu yönde yapmanızda fayda vardır.

Ön Muhasebe Elemanı Maaşları

Ön muhasebe elemanı maaşları ortalama olarak asgari ücrete denktir. Bununla beraber sunulan imkan ve aylık ücretler şirketten şirkete değişkenlik gösterir. Değişkenliğin altında yatan temel neden ise iş hacmi ve görevlerin farklı olmasıdır. Büyük hacimli işlemler gerçekleştiren şirketlerde ücretler daha yüksek miktarlara çıkabilmektedir.

Şirketler tarafından güncel olarak sunulan iş ilanlarıyla hangi görevler kapsamında ne kadar maaş verildiğini inceleyebilirsiniz. Böylece aylık kazanç bilgisi hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi edinirsiniz. Eğer şu anda iş arayışındaysanız, Kalite İK’nın alt yapısındaki iş ilanlarını gözden geçirebilir ve sizin için uygun olan pozisyon için başvuru yapabilirsiniz.

Ön Muhasebe Elemanı Arıyorum

Şirketlerin ihtiyaçları doğrultusunda ön muhasebe elemanı pozisyonu için iş ilanları açılır. Çeşitli iletişim kanallarından adaylara ulaştırılmak üzere hazırlanan bu ilanların nerede yayınlandığı oldukça önemlidir. Bu noktada Kalite İk hizmetlerini değerlendirmekte fayda vardır. Hem işveren hem de adaylar için verimlilik sağlayan bu hizmetler, doğru eşleştirmeyi yapmayı hedefler.

Kalite İk üzerinden oluşturulan marka iş ilanları, 40.000’in üzerinde özgeçmişi barındıran veri tabanındaki adaylardan başvuru almaya hazırdır. İş tanımı ve görevlerin detaylı bir şekilde girilmesiyle sağlıklı sonuçlar alınabilir. Başvuran adaylarla yürütülen ön görüşmelerden sonra işe alım yapılır.

Ön Muhasebe Elemanı ile ilgili ilanlar

Ön Muhasebe Elemanı ile ilgili yazılar

Aradığınız personel, eleman veya bakıcı için telefon numaranızı bırakmanız yeterli.

İletişim bilgilerinizi bırakın biz size ulaşalım.