İş Kadını & Holding

Sekreter

Devlet kurumları ve şirketlerin olmazsa olmazları arasında yer alan sekreterler, her sektörde hizmet vermeye uygundur. Üniversitelerde yer alan “Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı” adlı bölümden önlisans diplomasına sahip bireyler sekreter olarak çalışabilir. Hem ekip halinde çalışanlar hem de bireysel iş sahalarında sekreterler bulundurulabilir.

Sekreterlerin kuruluş içerisindeki rolünün belirlenmesinde şirketin büyüklüğü ve pozisyon için atanan görevler etkilidir. Sekreterler, ağırlıklı olarak günlük organizasyonların düzenlenmesinde ve planlamalarda yardımcı rol oynar. Departmanlar için atanan sekreterler sayesinde çalışmaların hızlı ve pratik bir şekilde halledilmesi sağlanır. Şahıslar için atanan personeller ise planlama ve takvim yönetimi bakımından yardımcı olur.

Sekreter Ne İş Yapar?

Sekreterler; büro, ofis ve işyeri gibi ortamlarda koordinasyon süreçlerinde görev alır. Departmanlar arası iletişimin sağlanması, müşterilerle görüşmelerin planlanması ve iş yükünü sınıflandırması sekreterin temel görevleridir. Bununla beraber şirket şartlarına bağlı olarak sekreterlerin farklı işler yapması da mümkündür. Örneğin, yönetici asistanlığı pozisyonu ile bireye özgü hizmet sunabilir.

Sekreterlerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Görev ve sorumluluklar bakımından işyerine bağlı olarak farklı sonuçlar elde edilebilir. Bununla beraber sekreterlerin tüm görev ve yükümlülükleri koordinasyon sürecine dayalıdır. Müşteri, personel ve iş ortaklarıyla düzenlenen çalışmaları takip eden, plan takvimini oluşturanlar sekreterlerdir. Yaygın olarak görülen sekreter görevleri şunlardır:

  • Yeni hazırlanan prosedür ve yönetimsel değişiklikleri uygulamaya koymak,
  • Bağlı olduğu departman veya kişinin iş yükünü öncelik sırasına göre düzenlemek,
  • Seyahat planlamaları noktasında yardımcı olmak,
  • Sorumlu tutulduğu evrak ve belgeleri sisteme işlemek,
  • Günlük iş planını ve randevuları takip etmek,
  • Müşterileri karşılayarak ilgili departmana yönlendirmek,
  • İş ortaklarıyla düzenlenecek görüşmeler için plan çıkarmak.

Tüm bunlarla beraber faturaların işlenmesi gibi farklı görevler de sekreter sorumlulukları arasında yer alabilir. Adayların başvurmadan önce iş ilanlarında yer alan görev ve sorumlulukları detaylı bir şekilde okuması tavsiye edilir. Böylece çalışmaya başladıktan sonra ortaya çıkabilecek görev temelli problemlerin önüne geçilebilir.

Sekreter Nedir?

Sekreter; kurum ve kuruluşlar içerisinde rehber görevi gören yetkilidir. Ziyaretçilerin yönlendirilmesi, departmanlar arası iletişim sağlanması ve takvim planlamalarının yapılmadı başlıca sekreter görevleri arasındadır. Şirketlerin iş hacmi ve büyüklüğüne göre bu görevler detaylandırılabilir ve daha da artabilir.

Üniversitelerin ilgili bölümünden iki yıllık ön lisans mezunu olan sekreter, zamanla tecrübe kazanmaya uygundur. Bu sayede tecrübesine göre yükselme ve terfi imkanına erişim sağlayabilir. Geçiş yapılabilecek pozisyonlar arasında üst düzey yönetici asistanlığı gibi yüksek maaşlı seçenekler bulunur.

Sekreter İş İlanları

Sekreter adayları tarafından güncel iş ilanları sıklıkla araştırılır. Oldukça büyük bir rağbet gören sekreterlik, teklifler bakımından geniş bir skalaya sahiptir. Bu noktada doğru şirketi seçerek başvuruda bulunmak oldukça önemlidir. Böylece mutlu ve verimli bir çalışma hayatının tadını çıkarmak mümkün hale gelir.

Kalite İk, geniş CV veri tabanı ve İŞKUR güvencesiyle verdiği aracılık hizmeti sayesinde adayların uygun işlere yerleşmesini sağlar. Dolayısıyla iş ararken Kalite İk üzerinden verilen ilanları değerlendirmenizde fayda vardır. Birbirinden farklı firmalar tarafından sunulan fırsatları inceleyebilir, sizin için uygun olanı bulduğunuzda başvuru bırakabilirsiniz. Ön görüşme ve işe alımın ardından çalışma hayatına adım atmış olursunuz.

Sekreter Maaşları

Adaylar arasında sıklıkla merak edilen noktalardan birisi de “Sekreter maaşları ne kadar?” sorusundan geçer. Her şirketin büyüklüğü ve personelin şirket içindeki görevleri dahilinde belirlenen maaşlar, değişkenlik gösterir. Bu nedenle net bir rakam ve bilgi vermek mümkün değildir. İş ilanları üzerinde yer alan teklifler ile daha detaylı bilgi edinilebilir.

Sekreter ile ilgili ilanlar

Sekreter ile ilgili yazılar

Aradığınız personel, eleman veya bakıcı için telefon numaranızı bırakmanız yeterli.

İletişim bilgilerinizi bırakın biz size ulaşalım.