fbpx

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü

Gözümüzü açtığımızda ilk eğitimi ailemizden alırken, sonraları ise eğitimcilerimiz öğretmenlerimiz olur. Öğretmenler sadece müfredatta verilen bilgiyi öğrencilerine veren kişiler değillerdir dahası çocukların, gençlerin eğitim-öğretim hayatlarında yol gösteren, geleceğe doğru adım atarken ışık niteliğinde olan ilham kaynağımız, rehberlerimizdir.

Öğrenciyle bütünleşerek hepsine geleceğin mimarı, doktoru, polisi, yazarı, ressamı ve birçok daha meslek sahibi gözüyle bakarlar. Kendimizi keşfetmemizi sağlarlar. Mesleki yönümüze ışık olmaları yanında duygusal olarak da bizim eksikliklerimize ilaç olurlar. Bazen ailemizle bile paylaşamadığımız şeyleri onlarla paylaşabiliriz. Öğrencilerinin ikinci ailesi olurlar. Hayatımızın önemli dönemlerinde beraber olduğumuz eğitim emekçisi öğretmenlerimiz hafızamızda kalıcı iz bırakır.

Bir filmde izlemiştim köylüler yeni gelen öğretmeni karşılarken; ”Köyümüze muallim gelmiş. Muallim geldiyse, yol da gelir, elektrik de gelir, devlet de gelir” diyorlardı.

Kaliteli öğretmenler kaliteli eğitim getirir, kaliteli eğitim başarılı genç nesiller yaratır; bu nesiller ise ülkenin aydınlığa kavuşmasında öncülük eden en önemli kişiler olacaklardır. En çok saygı duyulan mesleklerden birinin de öğretmenlik olması bu yüzden şaşırtıcı olmayacaktır.

Öncelikle Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün sonra ise yeni nesillerin umudu saygıdeğer tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutlarız;

Saygı ve sevgiyle,

Leave a Comment