fbpx

Aile Toplantısı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Madde

Aile Toplantısı

Aile içi iletişimde, iletişimi aktif ve sağlıklı tutabilmenin en iyi yolu belirli periyotlarla çekirdek aile toplantısı yapmaktır. Evet, toplantı kelimesi belki biraz ciddi gelebilir ama asıl sorunlar da zaten sevdiklerimizin rahatsız oldukları durumlara karşı ciddiyetimiz bittiğinde başlamaz mı?

Bir baba çocuklarının dertlerini, sıkıntılarını zevk ve eğlenme yollarını bilmiyorsa, sevdiği yemeği, en hassas olduğu noktayı en sevmediği karakter tipini, en rahatsız olduğu durum ve davranışları bilmiyorsa çocuğuyla çatışmaya ve çocuğuyla arasında mesafe olmaya mahkûmdur.

Aynı şekilde anne için de geçerli. Anne çocuklarının karnını doyurup çamaşırlarını yıkamaktan çok daha fazlası olmalıdır. Ya da çocuklar anne-babalarının onlara vermeye çalıştığı değerleri anlayamıyorsa burda sıkıntı var demektir.

Çocuklarınızla 7 yaşına kadar onlarla oyun oynayarak, 14 yaşına kadar arkadaşlık kurarak, 14 yaşından sonra da onlarla birçok meseleyi istişare ederek iletişim kurmanızı tavsiye ederim.

AİLE TOPLANTILARI NASIL OLMALIDIR?

  1. Öncelikle ihtiyacınıza göre belirli periyodlarla olmalıdır.
  2. O gün aile fertlerinden herkesin olması gereklidir.
  3. Öncesinde güzel bir kahvaltı yapılarak sorunlu hava biraz yumuşatılmalı ve herkesin sıkıntılarını açabileceği kıvama getirilmelidir.
  4. Daha sonra baba evdeki sıkıntıları güzel bir üslupla tek tek ifade edip, neden böyle olduğunu anlamalı ve nasıl bu sıkıntıların giderilebileceği konusunda fikir alışverişi yapmalıdır.
  5. Suçlayıcı ifadelerden ve tahrik edici cümlelerden kaçınılmalıdır.
  6. Amaç aile içi sevgiyi artırmak, iletişimi kuvvetlendirmek ve çözüm yolu bulmaktır.
  7. Ebeveynlerin çocuklarıyla alakalı problemleri konuşulduktan sonra söz çocuklara da verilmelidir.
  8. Çocukların rahatsız olduğu noktalar düzeltilmeli ya da çocuğunuzun düşünce biçimi düzeltilmelidir.
  9. Anne-baba gerektiğinde özür dilemeyi bilmelidir.
  10. Toplantı sonunda çocuklara bu konuda sizlere yardımcı oldukları be güzel bir iletişimle problemlerini çözdükleri için teşekkür etmeli ve mümkünse minik hediyeler verilmelidir.

Aile içi iletişimde en büyük problem iletişimsizliktir. Bu yüzden iletişiminizi kaybetmemeye özen gösterin.

Sağlıklı diyaloglar, bol empatili ilişkiler dileğiyle..

Yorum Yaz