fbpx

Bebek Bakıcısı Nedir?

Bebek Bakıcı

Çocuğuma bakıcı arıyorum diyorsanız bebek bakıcısı ile ilgili bütün soru işaretlerinizi gidermelisiniz. Bakıcı bulma süreci öncesinde hem bakıcının özelliklerini bilmeli hem de işe alacağınız bakıcıların hangi özellikleri taşıması gerektiğini belirlemelisiniz.

Bebek bakıcısı; çocuklarla gün boyunca ya da yarım zamanlı ilgilenerek anne eksikliğini hissettirmeye profesyonellerdir. Çoğunlukla kadınlar tarafından tercih edine bebek bakıcılığı çocuğun beslenme, uyku ve oyun gibi pek çok ihtiyacını karşılamakla ilgilidir. Kalite İK, çocuk bakıcısı arıyorum diyen bütün ebeveynlere hizmet vererek kaliteli bir çözüme olanak sağlar.

Bebek Bakıcısı Ne İş Yapar?

Çocuk bakıcısı arıyorum diyen ebeveynler için genel olarak çocuğun günlük ihtiyaçlarını karşılayacak bir profesyonel ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bebek bakıcısının rolünü bununla sınırlı tutmak pek doğru değildir. Çünkü bu işte uzmanlaşmış bir kimse olan bebek bakıcısının sorumlu olduğu bazı başka konular da olabiliyor. Aşağıda sıralanan görev ve sorumluluklar bebek bakıcısının ne iş yaptığına dair önemli detaylardır.

  • Yemek pişirme ve bebeğin beslenmesi,
  • Günlük temizlik ihtiyacının karşılanması,
  • Bebeğin kıyafetlerinin yıkanması,
  • Bebeğin kişisel bakımının yapılması,
  • Çocuğun bir yerden başka bir yere götürülmesi,
  • Ev ödevlerinin yapılmasına yardımcı olmak,
  • Uyku saatlerinde çocuğu uykuya hazırlamak,
  • Ders saatleri ve oyun saatlerinde çocuğu hazırlamak.

Tüm bu sorumluluklar bir bebek bakıcısı için olmazsa olmaz görevler arasındadır. Bunlara ek olarak zaman zaman bebek bakıcısının ek sorumluluklar alması da istenebiliyor. Bu durum tamamen bakıcı ve ebeveyn arasındaki ilişkiye bağlıdır.

Bebek Bakıcısı Nasıl Olunur?

Çocuk bakıcısı olmak isteyen pek çok kimse için bu sorunun cevabı eğitimde gizlidir. Lise ve üniversitelerin çocuk bakımı konusunda hizmet veren alanlarından mezun olarak bebek bakımı konusunda kariyer yapabilirsiniz.  Buna ek olarak eğitim görmeden de çocuk bakıcısı olmak mümkündür. Sektörde uzun yıllardır çalışan ve bebeklere karşı ilgisi olan profesyonellerin eğitim almadığını ifade etmek gerekir. Burada önemli olan bebek ve çocuklara karşı ilgili olmaktır. Aksi takdirde eğitim almış olsanız dahi bebek bakıcısı olmak sizin için pek mümkün olmayacaktır. Bütün detaylar için Kalite İK ile iletişime geçebileceğinizi unutmamalısınız.

Yorum Yaz