Bebek Bakıcılar İçin Devlet Bakıcı Desteği

Bebek Bakıcılar İçin Devlet Bakıcı Desteği

Bebek bakıcıları için devlet bakıcı desteği çalışan annelerin kreş desteğinden faydalanmalarına olanak sağlayan bir uygulama olarak kabul edilmektedir. Çalışan annelere 24 ay boyunca kreş ödeneği verilmesini sağlayan bu uygulama sayesinde bakıcı parasının aile bütçesine yük olmasının önüne geçilmektedir. Çocuğun annenin yokluğunu hissetmemesi ve daha sağlıklı bir bakım sürecinden yararlanması için bakıcı desteği büyük öneme sahiptir.

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Devletten bebek bakıcısı parası almak isteyenler için sürecin titiz bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda bebek bakıcısı arıyorum diyenlerin öncelikli olarak bakıcı desteğinden faydalanmaları söz konusu olmaktadır. Koşulları sağlayan ve başvurularını tamamlayan annelere kreş desteği ve bakıcı yardımı yapılmaktadır. Bu sayede daha kaliteli bir çocuk gelişiminden söz etmek mümkündür.

Bakıcı Desteği Kimlere Verilir?

Eğitimli bakıcıların desteklenmesi ve annelerin de çocukları için kaliteli bir bakıcı desteği almaları adına bakıcı desteği verilmektedir. Bu destek için başvuru esası vardır. Ancak başvuruları yapan kimselerin de belirli şartları taşımaları gerekiyor. Aşağıda devletten bakıcı desteği almak isteyen kimseler için hangi koşulların gerekli olduğu sıralanmıştır.

Tam zamanlı olarak bir işverenin yanında çalışan anneler; 0 ile 24 ay arasındaki çocukları için bakıcı çalıştırmaları durumunda destek almaları mümkündür. Bu bağlamda annenin sigortalı olması ve çocuk bakıcısının da sigortalı olarak işe alınması elzemdir.

Bakıcılık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bakıcı desteği alarak çocuğunun bakımında profesyonel bir bakıcıyla iş birliği yapmak isteyenlerin koşulları sağlamaları öncelikli husustur. Koşulları sağlayanların ise Türkiye İş Kurumu aracılığıyla başvuruları titiz bir şekilde bitirmesi elzemdir. Bakıcılık başvurularının tamamlanması sonrasında Türkiye İş Kurumu tarafından uygun görülen başvurulara yönelik destek ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

Bakıcı parası almak için başlangıçta İstanbul, İzmir ve Ankara’da uygulamalar söz konusudur. Ancak ilerleyen süreçte destek kapsamının genişletilmesi muhtemeldir. Başvurularını yapan anneler açısından mali anlamda çok yararlı olan bakıcılık desteği düzenli kontrollerle ödenmektedir. Bu bağlamda başlangıçtaki koşulların mevcudiyeti ödemeler devam ederken de aranmaktadır. Aksi takdirde desteğin kesilmesi ve annenin destekten mahrum kalması söz konusudur.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum