Disleksi Nedir?

Disleksi Nedir?

EYVAH DİSLEKSİ Mİ?

Disleksi, bir öğrenme bozukluğudur. Bu bir hastalık değildir. Aksine normal veya üstün zekalı insanlarda bile ortaya çıkabilir. Okuma yazma ve dil problemleri sıkıntıları yaşarlar. Psikolojide buna disleksi, diskalkuli ve disgrafi denir.

BELİRTİLERİ

  • Cümle kurarken doğru sözcüğü bulamama
  • Düşüncelerini kağıda aktarmada güçlük
  • Bir metni okurken kelime ve cümleler üstüste binmesi, kelime atlaması
  • Birşeyi hem dinleyip hem not alamama
  • Bir şey dinlerken arkaplandaki sesin rahatsız etmesi
  • Telefon numaralarını karıştırma, çarpım tablosu ezberlemede güçlük
  • Çok çabuk yolu kaybetme
  • Zaman ve mekan kavramının karıştırılması vb gibi

Bu tarz belirtilerin hepsi olabileceği gibi bazılarının görülmesi de mümkündür. Bunlar disleksi çeşidine göre sosyal hayatı yada okul başarısını etkileyebilir. Bu yüzden çocuğunuz da bişeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız ya da okulda birtürlü başaramadığı bi ders varsa  bu belirtileri bi gözden geçirin derim .

YAKLAŞIM TARZIMIZ NASIL OLMALI?

Disleksi teşhisi konulan çocuklarımızı yetiştirirken bazı konulara dikkat etmeliyiz. Mesela diskalkuli teşhisi konan bir çocukta matematik öğrenme güçlüğü var demektir. Eğer siz ısrarla matematikte algılayamadığı, takıldığı biryerde durursanız bu çocukta yetersizlik hissi uyandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. O yüzden;

GÖRSEL ALGILAMA SIKINTISI YAŞAYANLARA; hafıza oyunları, eşleştirme oyunları, sınıflandırma oyunları, renklerine ayırma ya da iki farkı bulma gibi oyunlar oynatabilirsiniz.

İŞİTSEL ALGILAMA SIKINTISI YAŞAYANLARA; cümle tamamlama oyunları, gözler kapalı halde kaç kere el çırptım, kaç kere zıpladım gibi oyunlar oynanabilir.

BUNLARIN DIŞINDA; 3 – 4 komut ardarda vermemelisiniz (çoraplarını çıkar, makineye at, içine deterjan koy, 50 derecede çalıştır gibi). En fazla 2 komut peşpeşe verebilirsiniz. Ellerini yıka ve ışığı söndür gibi.

Son olarak çocuğunuz bu sıkıntısını belli bir yaşa kadar bilmemelidir. Çünkü gelişime en açık ve müsait olduğu zamanları yetersizlik duygularıyla ve bunun doğurduğu özgüven eksikliğiyle geçirmemelidir. Çünkü çocuğunuz küçük yaşlarda bu problemin üstesinden rahatlıkla gelebilir.

Unutmayın Einstein, Walt Disney, Tom Cruise, Edison’ a da disleksi teşhisi konmuştur.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum