Huzurevi ve Hüzünevi

Huzurevi ve Hüzünevi

Huzurevi kavramı, yaşlıların bakıma muhtaç hale gelmelerinden kaynaklı, aile ve arkadaş çevrelerinde yaşanan sosyal sorunlarını çözmek amacıyla oluşturulmuştur. Aile içinde yaşanan çatışmalar, bakım ve hastalıklarla alakalı maddi-manevi yetersiz olmaları onları bu alternatife itmiştir. Böylece kentsel yaşamın bir gereği haline gelmiştir. İlgili bakanlıklarca açılan huzurevlerinin esas amacı yaşlıların geri kalan yaşamlarını huzurlu ve mutlu geçirmeyi sağlamaktır.

Ancak bakıma muhtaç teyze ve amcalarımızla diyaloğa girdiğimizde huzurevinin onlar için hüzünevine dönüşebildiğini görüyoruz. İlk zamanlar oraya ümitle gidiyorlar. Yaşadıkları sıkıntılardan kurtulacaklarını güzel arkadaşlıklar edinebileceklerini ve hayata tekrar bağlanacaklarını ümit ediyorlar ama bir süre sonra kendilerini eksik hissetmeye başlıyorlar. Torunlarını özlüyor, dışarda vakit geçirmek istiyor, kalabalık ve mutlu aile sofralarının içinde hayal ediyorlar kendilerini.

Birçok Avrupa ülkesiyle kıyasladığımızda bizim huzurevlerimizde çalışan personellerimizin örf adetlerimiz, büyüğe saygı, sevgi ve hürmet duygularıyla yetişmiş olması açısından çok yüksek farklar olduğunu biliyoruz. Teknik olarak bakıldığında kendi bakımını sağlayamayan günlük yaşamını sürdürmekte zorlanan yaşlılarımız için huzurevi bir alternatif olarak düşünülse de vicdani olarak buna çok da normal bakamayacağımı belirtmek isterim.

Çünkü huzurevine bıraktığımız yaşlılarımız bir zamanlar yanlarından ayrılmadığımız eteğine yapıştığımız anne babalarımız.

  • Onlar bir ömürlerini bizim ayağımızın altına sererken, bizim için yaşarken bakıma muhtaç haline gelen yaşlılarımıza bakmak bize yükümlülük olarak gelmemeli.
  • Evet bizi aşan ağır durumlar olabilir ama onları bir binada yaşamaya bırakmak ve sınırlı insanlarla iletişim kuracakları bir ortamda yaşamak zorunda bırakmak yerine ona sevgi, saygı ve hürmetle bakabilecek, tecrübeli ve deneyimli birçok bakım hizmeti veren emin ellere emanet etmek çok daha iyi olacaktır.
  • Böylelikle yanlızlığa terkedilmiş duygusunu hissetmeyecek ve sizinle, aile ortamından, hayattan dışlanmadan, soyutlanmadan fiziksel, biyolojik ve psikolojik yaşadığı birçok hastalıkla başa çıkabilmeyi çok daha rahat başaracaktır.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum