Kendi Kendini Motive Etme Yöntemleri

Kendi Kendini Motive Etme Yöntemleri

Ben Güçlüyüm!

Motivasyon, bireyleri harekete geçiren mutluluk, başarı, azim gibi hedeflerimize ulaşma konusunda bizleri etkileyen oldukça önemli bir konudur. Kişisel motivasyonu arttırmak üzerine yüzlerce yazılar, makaleler yazılmış, seminerler verilmiş, filmler çekilmiştir. Ancak motivasyonun asıl kaynağı dış faktörlerden değil iç dinamiklerimizden beslenir. Bu sebeple, kendimizi motive ederken bir uyaran beklemek yerine kendi içimizdeki enerjiyi fark edip dışarı çıkarmak çok daha önemlidir.

Profesyoneller ve uzmanlar tarafından yapılan çoğu araştırmanın sonucuna göre bireysel motivasyonumuzu etkileyen, arttıran ve bunu sürdürülebilir hale getiren bazı yöntemler olduğu saptanmıştır. Ancak birazdan sizlere bahsedeceğim tüm bu yöntemler ancak içimizdeki enerjiyi fark edip, uygulamaya geçtiğimiz ve istikrarı sağlayabildiğimiz sürece geçerli olacaktır.

  • Kendi Hikayemi Yazıyorum: Öncelikle zihninizde dağınık olan parçaları bir araya toplamalısınız. Kendi hikayenizi, şuan nerede olduğunuzu, geçmişte nerelerden geçtiğinizi ve gelecekte nerede olmak istediğinizi içerecek şekilde bir deftere yazın. Bu noktada hem kendinize hem de zihninize karşı dürüst olmak önemlidir.
  • Sınırlarımı Keşfediyorum: Gelecekle ilgili planlar yaparken, hayaller kurarken kendi sınırlarınızın farkında olmanız büyük önem taşır. Kişiliğinize ya da mizacınıza aykırı bir hayal talep etmek, kendi sınırlarınız dahilinde buna asla ulaşamayacağınız anlamına gelir. Bu sebeple, öncelikli olarak kendi sınırlarınızın farkında olun. Ve gerçekçi hayaller kurun!
  • Şimdi ve Burada: İçinde olduğunuz anın farkında olmak çok önemlidir. Sadece yaşadığınız olaylara, durumlara odaklanmak dışında o an ne hissettiğinizin de farkında olmanız, duygularınızı isimlendirebiliyor olmanız da kendi motivasyon takibiniz açısından oldukça önemlidir. Yanınızda taşıyabileceğiniz bir defter edinin ve gün içinde kendinize sık sık “şuan burada nasıl hissediyorum?” diye sorup cevabınızı not edin.
  • Kendinize Bir Model Seçin: Sizin için anlamı olan, başarı hikayelerine sahip, yeni bir şeyler öğrenmenize ışık tutacak bir rol model edinin. Bu kişinin karakterine, yaşam tarzına ve bilgisine özenmek yerine onu ilham kaynağınız haline getirin.
  • Hedef  Seçin: Rotasız bir gemi yoldan çıkmalara, girdapta kaybolmalara açıktır. Bu sebeple birey olarak kendinize bir hedef seçin. Bu hedefin spesifik olmasına özen gösterin. Seçtiğiniz hedefe ulaşmak için bir yol haritası çıkarın ve rotanızı belirleyin.
  • Düşünmekten Korkmuyorum: Düşünmek, bir şeyler üzerinde kafa yormak korkutucu gelse de aslında bizi aydınlatan itici bir kuvvettir. Düzenli aralıklar ile sizin için uygun ve sessiz bir ortam sağladıktan sonra bir kağıt kalem alıp düşünün, düşünün ve düşünün. Aklınızda beliren her imgeyi, her düşünceyi not alın. Aldığınız notlar hedeflerinizle ya da sıkıntılarınızla ilgili olabilir. Önemli olan zihninizi en saf ve açık hali ile kağıda aktarabilmektir. Böylelikle aklınızda uçuşup duran ve sizi huzursuz eden her şeyi somutlaştırmış olacaksınız.
  • Kendimi Ödüllendiriyorum: Ödüllendirme sistemi hem çocuklukta hem de yetişkinlikte en etkili yöntemlerden biridir. Siz de hedeflerinizin sonuna kendiniz için ufak hediyeler ya da ödüller koyun. Hedefinize ulaştığınızda ise mutlaka bu ödülü kendinize armağan edin. Çünkü, siz hedefiniz için adım attınız, başardınız ve bu ödülü hak ettiniz!
  • Nasıl Mutlu Olurum? : Kendinize sizi mutlu eden büyük, küçük her şeyi içeren bir liste hazırlayın. Bu acil durumlarda yani kendinizi kötü,yetersiz ve eksik hissettiğinizde kaçış planınız ve kurtarıcınız olacaktır. Mutsuz hissettiğiniz anlarda bu listeyi açın ve o an yapabileceğiniz mutluluk maddesini gerçekleştirin.

Tüm bu yöntemlerin sizin yalnızca içinizdeki istek ve kendilik enerjinizle gerçekleşebileceğini asla unutmayın. Defalarca denemiş ancak düşmüş, canınız yanmış ya da başaramamış olabilirsiniz. Her seferinde ayağa daha hızlı kalkmayı öğrenin. Hayatınızı ertelemeden yaşamaya çalışın. En önemlisi, etrafınızda enerjinizi alan “Yapamazsın, başaramazsın.” diyen tüm sesleri susturun ve yalnızca kendinizi dinleyin!

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum