Saç Koparma Hastalığı – Trikotillomani

Saç Koparma Hastalığı – Trikotillomani

Belki de birçoğunuzun ilk defa duyduğu bu hastalık tıpkı alkolizm, uyuşturucu ya da sigara gibi bağımlılık kökenli bir rahatsızlıktır. Hem genetik hem de çevresel faktörlerin etkin olduğu Saç Koparma Hastalığı psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta kişi başından saç koparma, sakalından ya da vücudunun farklı bir noktasından kıl koparma dürtüsünü oldukça yoğun hisseder ve bunu gerçekleştirmeden rahatlayamaz. Kişi hastalığının farkındadır, bundan kurtulmak ister ancak bu dürtüye çoğu zaman engel olamaz.

Trikotillomani Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

 • Hastalığın gözlendiği belirli bir grup bulunmamaktadır. Bu rahatsızlık her cinsiyette, yaşta ve ırkta gözlemlenebilmektedir.
 • Hastalık hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir.
 • Çocukluk döneminde görülen vakaların çoğunda kız-erkek sayısı eşitken, yetişkinlik döneminde görülen vakaların %90 kadarı kadındır.
 • Çoğu kişi bu durumun bir hastalık olduğunu ya da bu hastalığa sahip olduğunu bilmemektedir. Az bir kesim ise bu rahatsızlığın bilincinde olarak uzmana başvurdukları gözlenmiştir.
 • Türkiye’de yaklaşık durumun farkında olan ve olmayan 1,5 milyon hasta bulunmaktadır.
 • Yapılan araştımalar sonucunda hastalığın ortaya çıkış noktasının çoğu zaman hayatınızın en stresli dönemine ya da en büyük acı ve üzüntüleri yaşadığınız dönemine geldiği gözlenmiştir.
 • Çocuklarda görülen saç koparma davranışı bir süre sonra çoğunlukla kendiliğinden sönerden yetişkinlerde bu durum kronik bir hal almakta ve tedavi edilmezse de ömür boyu sürmektedir.
 • Çoğu hasta ile yapılan görüşmelerde saç ya da kıl koparmanın ağrılı olup olmadığı araştırılmıştır. Kimisi koparma kaynaklı saç derisi ya da kıl kökü iltihaplanmasına bağlı olarak aşırı ağrı çekerken kimisi de tam tersi bir rahatlama yaşadığından bahsetmektedir. Hastalar ağırlıklı olarak kılın koparılması ile birlikte bir rahatlama hissettiklerinden ve bu nedenle bu dürtüyü engellemede güçlük çektiklerinden bahsederler.
 • Trikotillomani hakkında bilinen en büyük yanlışlardan birisi ise, bu hastalığın obsesif bozukluklar yani takıntı rahatsızlığı ile karıştırılması ve öyle zannedilmesidir. Ancak saç koparma hastalığı daha çok dürtü kontrol bozuklukları arasında sayılmaktadır.
 • Bu rahatsızlık farklı semptomlar göz önüne alındığında kombin bir hastalık olarak adlandırılabilir. Koparma dürtüsünü bastıramamak dürtü bozukluğu iken, davranışı yapmak için karşı konulamaz istek duyması ve engelleyememesi obsesif bozukluğu ve farkında olmazsızın saçı koparması ise tik bozukluğuna işaret etmektedir.
 • Hastalığın ilerleyen evrelerinde veya süreç içerisinde eşlik eden diğer semptomlar ise, koparılan saçın yutulması, ağza alınması ya da emilmesidir. Bu durumda ilerleyen dönemde kişinin sağlığı açısından oldukça büyük risk taşımaktadır. Bağırsakta biriken saç yumakları, bağırsakları tıkayarak kişinin ölümüne bile sebebiyet verebilmektedir.
 • Genel olarak bakıldığında fark edilmesi ve hastalık olarak adlandırılması zor olan Trikotillomani aslında kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığı açısından oldukça büyük bir risk taşıyan rahatsızlıktır. Bu nedenle kendinizin farkında olmak, eğer böyle bir durumla karşı karşıya iseniz bir profesyonelden yardım almak çok önemlidir.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum