Stresliyken Emzirmeyin

Stresliyken Emzirmeyin

Bebeğinizin şüphesiz ki en temel ihtiyacı anne sütü. Emzirme dönemi dediğimiz dönem ise anne sütünü nasıl alacağı, hangi şart ve koşullarda besleneceği konusunda önem arz etmekte. Görüyoruz ki bazı anneler sadece karnını doyurmak ve beslenme ihtiyacını gidermek amacıyla emzirirken bazıları da bebeğiyle çok daha değerli anlar ve duygular paylaşarak emziriyor.

Bebeğinizin bakımı kadar ona hissettirdikleriniz de bu sürecin zor veya kolay atlatılmasında önemli rol alır.

Size bir danışanımdan bahsetmek istiyorum. Çocuğu şu an 3.5 yaşında olan danışanım çocuğunun gelişimsel sürecini anlatırken çocuğunun çok huysuz olduğundan ve sürekli ağladığından bahsetti. Her zaman problem ve sorun çıkarıp ağlama krizine girecek bir şeyler bulduğundan da. Sonra bu problemlerin hepsinin emzirme dönemini tamamlamalarıyla sona erdiğini, asıl problemin çocukta değil onda olduğunu fark ettiğini şu cümlelerle anlattı;

‘’ Kızım dünyaya geldikten sonra eşimle aşılmaz problemler yaşıyorduk. Ailelerimizden dolayı ciddi çatışmalarımız ve tartışmalarımız olmaya başlamıştı. Eşim benim yeni doğum yaptığımı unutmuş gibiydi, lohusalık döneminin önemini kimseye anlatamıyordum. Yaşadıklarımı, hissettiklerimi kimseyle paylaşamazken bir de üstüne herkes asıl problemli benmişim gibi davranıyordu. İnsanların bana dikkatli ve hassas davranmaya çalışmamasını hazmedemiyordum. Üzerine bir de eşimin tavır ve davranışları eklenince depresyona girmiştim. Sürekli ağlıyordum. Zaten kavga ediyorduk. Bebeğimin bakımını sadece vazife olarak rutine bağlamıştım. Sabah kalk emzir, altını değiştir, mamasını ver, uyut yine emzir derken büyüdükçe onun problemleri ağlama krizleri ve zorlukları da sıkıntılı hayatıma eklendi. En son yardım almaya karar verdim çünkü çok çaresizdim. Ve yardım aldıkça kendime geldim, sakinledim, bebeğimle huzurlu zamanlar geçirmeye çalıştım. Diğer insanları değiştiremeyeceğim için kendimi bana zarar verenlerden soyutlamaya başladım. Bu süreçte kızım büyümüştü ve 2 yaşına gelmişti artık yavaş yavaş emzirme dönemini de tamamlamalıydım. Ben emzirmeyi azalttıkça kızımın da sakinlediğini farkettim. Bunun sebebini sizden öğrendiğimde ise çok üzüldüm. İstemeden kızımı kendi ellerimle bu hale getirmiştim. Şimdi sizden isteğim kızımın bu durumdan dolayı bilinçaltında kötü hatıraların kalmaması. Şimdi de kızım için buradayım.’’

Evet sizin de okuduğunuz gibi, mutsuz anne mutsuz bebek demek.

Danışanım çocuğunu emzirirken bütün yaşadıklarını minicik bebeğine geçirdiğinin farkında bile değildi. Anne ile bebeğin bütünleştiği o değerli anları sıkıntı aktarmak olarak yaşıyorlardı.

Siz ne kadar rahat, soğukkanlı ve huzurlu olursanız bebeğiniz de o kadar rahat olacaktır.

Eğer artık anneyseniz, hayatınızdaki en büyük sorumluluğunuz evladınız olacaktır. Duygu ve düşüncelerinizi, hislerinizi hatta istediklerinizi bile bundan sonra süzgeçten geçirmek zorunda olduğunuz bir hayat sizi bekliyor demektir.

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum