YENİ DÜNYA – DİJİTAL DÜNYA

YENİ DÜNYA – DİJİTAL DÜNYA

Sanal Gerçeklik

Hepimizin sanal gerçeklik içinde yaşadığı, güzel olan her anı, gezdiğimiz gördüğümüz her yeri, hatta bazen yediğimiz yemeği fotoğraflayıp paylaştığı sosyal medyadan çocuklarımızı nasıl uzak tutabiliriz?

Nasıl?

Çocukları internetten önce diğer aktivitelerle tanıştırmalıyız. Lego, puzzle gibi hem vakitlerini alacak hem de sevecekleri aktiviteler olabilir. Elimizdeki telefonları ağlayarak oyun oynamak için istediklerinde onlara saklambaç ya da körebe oynamayı teklif edebiliriz. Ya da telefonda oynamak istediği oyuna eşlik ederek, gerçeklik katabilir ya da benzer türevini evde geliştirip onunla oynayabiliriz.

Çocukların Yanında Telefon Kullanımına Dikkat!

Çocuklar, biz fark etmesek te hep bizi izliyor, merak ediyor ve taklit ediyorlar. Bu nedenle de elimizde hep telefon görmeleri onlarda sanal dünya üzerinde daha çok merak uyandırmaya neden olacaktır. Onların yanında minimum seviyede telefon kullanımı ya da kullanıldığı durumlarda ihtiyaç olduğunun belirtilmesi önemli bir etki bırakacaktır.

Parklar bahçeler bizi bekler!

Pandeminin olmadığı bir dönem için konuşacak olursak park en güzel oyun ve keşfetme alanı. Sosyalleşme, öğrenme merkezi, düşüp ağlama, kalkıp gülme yeri. Ancak şimdi, sonradan daha çok koşup daha fazla eğlenebilmek için ev oyunlarını tercih edebiliriz. Çocuklarımızın evde yalnız kaldığı zamanları tamir etmeye çalışabiliriz. Gerekirse bir oyun ablası, ev öğretmeni hizmet desteği alarak çocukların psikolojisinin etkilenmemesine yardımcı olabiliriz.

Unutmayalım ki çocuklar birer izleyici, ve bizler de dikkatli oyuncular olmalıyız…:)

Danışman Aleyna KILIÇ

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum