Yeni Yılda Yeni Hedefler

Yeni Yılda Yeni Hedefler

İŞ BULAMAYANLAR İÇİN

—YENİ YILDA YENİ HEDEFLER—

Bir yılın daha sonuna geldik! Önümüzde upuzun ve yeniliklerle dolu bir yıl bizleri bekliyor. Yeni yıla hazırlıklar çoktan başladı. Yeni kariyer hedefleri, yeni hayaller, yapılacaklar listesi şimdiden hazırlandı bile. Her yeni başlangıç gibi yeni bir yıla yeni hayallerle ve hedeflerle girmekte oldukça heyecan verici bir durumdur. Bu noktada hedeflerimizi gerçekçi tutmak motivasyonumuzun tüm yıl yüksek kalması için de oldukça önemlidir.

Geçtiğimiz bir yıl boyunca kimimiz hedeflerine ulaştı, kimimiz hedefe giden yolu yarıladı kimimiz ise hedeflerine, hayallerine ulaşacak bir yol bulamamamın umutsuzluğu içinde sıkışıp kaldı. Bugün ki yazımız da 2017 yılında çoğu kişi kariyerinde güzel adımlar atarken hala aradığını bulamayanlar ve hayalindeki işe ulaşamayanlar için hazırlandı. Bu durumu değiştirmek için neler yapılabilir, yeni hedefler nasıl olmalı tüm bunların cevabı yazımızda olacak.

Öncelikle iş arayış süreci oldukça zorlu ve stresli bir yolculuktur. Bu noktada birey kendini yetersiz, güçsüz hatta çaresiz hissedebilir. Çünkü çoğu zaman “Neden kimse beni görüşmeye çağırmıyor?”, “ Cv’imde bir sorun mu var?” gibi cümleler ile başlayıp “ Ya asla iş bulamazsam?” şeklindeki cümlelerle devam eden umutsuzluk dolu bir süreç ortaya çıkıyor. Hayatımızın her alanında olduğu gibi iş arayışında da olumsuz bir bakış açısına sahip olmak aslında işleri daha da zorlaştırmaktan başka bir işe yaramamaktadır.

İşte iş bulamayanların yapması ve dikkat etmesi gereken noktalar:

  • İş arayanların yaptığı en büyük hatalardan birisi vazgeçmek oluyor. İş arama süreçleri uzayan kişiler, bu süre uzadıkça sosyal hayattan kopmaya, evde daha çok vakit geçirmeye kısacası kendi kabuklarına çekilip, içe kapanmaya başlıyorlar. Çünkü, uzayan süreç onların olumlu geri bildirimler alacaklarına dair olan inançlarını olumsuz etkilemektedir. Bu noktada yapılması gereken ise; bunun zorlu ve uzun bir süreç olduğu kabul edilmelidir. Sonrasında varolan bütün potansiyelleri değerlendirmeye çalışın. Yalnızca online ortamda başvuru yapmak yerine cv’nizi elden teslim edebilir ya da yakın çevrenize iş arayışında olduğunuzu belirtip destek olmalarını sağlayabilirsiniz.
  • İş arayan kişilerin yapmakta olduğu bir diğer hata ise yaşanan olumsuz deneyimler sonucunda tüm süreci olumsuz olarak değerlendirmek ve bu duruma takılı kalmaktır. Her birimiz hayatlarımızda güzel deneyimler yaşadığımız kadar olumsuz ve kötü deneyimler de yaşıyoruz. Başımıza gelen tatsız yaşantıların tüm süreci etkilemesine izin vermek doğru değildir. Bu noktada yapılması gereken ise, yaşanan olumsuz deneyimleri kabullenmek, bunları ileriki deneyimlerimizde kullanmak üzere saklamak ve süreci yeniden şekillendirmektir. Bunun haricinde süreç boyunca kendinize güven duymanız oldukça önemlidir. Kendinizin, yeterliliklerinizin, becerilerinizin, eksikliklerinizin farkında olmanız iş arama serüveninizi kolaylaştıracak bir etkendir.
  • İş arama sürecinde adayların yaptığı en büyük hatalardan bir diğeri ise başkalarının beklentilerine göre konuşma ve davranma çabasıdır. Hayatımız boyunca her birimiz kimi zaman kendi isteklerimizi ve beklentilerimizi göz ardı ederek başkalarının beklentilerine ve taleplerine göre hareket etmişizdir. Bunu yapıyor oluşumuzun en önemli sebebi ise, beğenilme ve istenilme arzumuzdur. İş arayan adaylar da tıpkı bu sebepten süreçleri boyunca katıldıkları mülakatlarda ve yaptıkları görüşmelerde çoğu zaman işverenin beklentilerine ve taleplerine göre konuşmak için çabalar. Adayın kendini beğendirme, sevdirme çabası içinde olması oldukça anlaşılırdır fakat kendi kimliğimizden uzaklaşarak bir başkasıymışçasına davranıyor oluşumuz uzun vadede bizim için çok yıpratıcı olacaktır. Oysa bunun yerine kendi yeteneklerinizin ve yeteneklerinizin farkında olmanız, görüşmeler sırasında sahip olduğunuz güçlü yanları öne çıkarmanız çok daha etkili olacaktır.

İş arama sürecinin uzun bir yolculuk olduğunun farkına varın. Kendi yeteneklerinizin ve olumlu, olumsuz yönlerinizin farkında olun. Kendinizi ifade etmekten çekinmeyin. Süreç boyunca varolan bütün potansiyelinizi ortaya koyun ve bu şekilde emin adımlar atın. Her şeyden önce gerçekçi ancak sağlam hedefleriniz olduğundan emin olun.

Hayal ettiğiniz her şeyin gerçek olduğu ve hedeflerinize sağlam adımlarla ulaştığınız bir yıl diliyorum…

Benzer İçerikler

Eleman Arıyorum İş Arıyorum